Victorie după un meci nerecomandat cardiacilor şi minorilor

Sharapova a scăpat de o uriaşă ruşine. Irina Begu a avut un meci infernal cu Katerina Siniakova, l-a câştigat şi va juca în turul III cu un adversar accesibil. Simona Halep joacă în jurul orei 11,15, meciul se transmite la Eurosport 1 sau 2.

Un meci cu o miză uriaşă

Meciul dintre Irina Camelia Begu şi cehosaica Katerina Siniakova avea o miză uriaşă pentru ambele jucătoare: obţinerea celui mai bun rezultat din carieră prin calificarea în premieră într-un tur III al unui turneu de Grand Slam. Şi un bonus, o adversară accesibilă, deci posibilitatea de a prinde optimile de finală. Experienţa competiţională şi victoria din primul tur asupra favoritei nr. 9, Angelique Kerber, o creditau pe Begu cu prima şansă. De cealaltă parte, Siniakova avea şi ea şanse deloc de neglijat. Cehoaica face parte din grupul de „copii minune” ai tenisului feminin (la 18 ani şi jumătate este printre cele 5 jucătoare sub 20 de ani clasate în top 100) şi venea după o victorie în trei seturi (6/7, 6/4, 6/1) asupra Irinei Begu pe 5 ianuarie în turneul de la Shenzhen (China)

Un prim set „criminal”

Meciul dintre Begu şi Siniakova a fost unul extrem de echilibrat, cu dese răsturnări de scor şi cu game-uri maraton. De menţionat că s-a înregistrat doar un singur game „alb”, în setul II, câştigat de Begu. Meciul a început perfect pentru Siniakova, care în numai 7 minute avea 3-0 pe tabela de marcaz. Begu îşi face serviciul, reduce (destul de greu) la 1-3, după care urmează game-ul fenomenal care a decis practic soarta primului set. Iată „filmul” acestui game, la serviciu fiind Siniakiva. 0-15, 0-30, 0-40, 15-40, 30-40, 40-40, avantaj (Siniakova), egal, avantaj Begu, egal, avantaj Siniakova, egal, avantaj Siniakova, egal, avantaj Siniakova, egal, avantaj Begu, egal, avantaj Siniakova, egal, avantaj Begu, ghem câştigat de Begu. Un game care a durat 16 minute şi pe care cehoaica l-a avut de 5 ori în mână, un break de aur pentru Begu, care s-a apropiat la 2-3. Urmează încă un game „horror” , în care Begu are 40-0 pe serviciul ei, după care este egalată, Siniakova are două situaţii de brak, dar în cele din urmă Begu câştigă şi scorul devine 3-3. Cu un moral excelent, românca se duce la 5-3, dar Siniakova revine senzaţional şi se ajunge la 5-5, după ce Begu a avut două mingi de set. Românca face un break, 6-5 şi îşi câştigă şi serviciul şi totodată primul set.

În setul secund, la scorul de 2-1 pentru Begu, cehoaica cere asistenţă medicală, şi după o pauză de 5 minute meciul se reia. Begu controlează jocul, se duce la 4-1 şi 5-2, dar Siniakova are din nou o revenire şi se ajunge la 5-4. Serveşte Begu, câştigă trei mingi, 40-0, se face 40-15 şi la acest scor, Begu face o dublă greşeală, 40-30, dar nu mai ratează şi a treia minge de meci. O victorie muncită, obţinută cu multă risipă de energie de către Begu, care ajunge astfel în turul III. Totuşi românca trebuie să-şi analizeze foarte bine jocul, pentru că a comis nepermis de multe greşeli neforţare, iar lovitura de rever nu a funcţionat aproape deloc.

Casetă tehnică

Irina Begu (42 WTA) – Katerina Siniakova (81 WTA) 2-0 (7/5, 6/4)

Evoluţia scorului:

Setul 1: (primul serviciu Siniakova). 0-1, 0-2, 0-3, 1-3, 2-3, 3-3, 4-3, 5-3, 5-4, 5-5, 6-5, 7-5 (68 de minute)

Setul 2: (primul serviciu Siniakova): 1-0, 2-0, 2-1, 3-1, 4-1, 4-2, 5-2, 5-3, 5-4, 6-4 (55 de minute)

Statisticile partidei

Aşi: 1 – 1

Duble greşeli: 7 – 5

Primul serviciu bun: 57% – 75%

Puncte câştigate după primul serviciu: 27/46 servicii – 40/ 69 servicii

Puncte câştigate după al doilea serviciu: 16/34 servicii – 5/23 servicii

Puncte câştigate la primire: 47/din 92 de servicii adverse – 37/din 80 de servicii adverse

Total puncte câştigate: 90 – 82

Oportunităţi de break: 18 – 8

Mingi de break câştigate: 6 – 4

Greşeli neforţate: 45 – 43

Câştiguri Irina Begu:

Puncte obţinute: 130 (din care se scad cele 10 de „apărat” din ediţia trecută)

Premiu în bani: 97.500 de dolari australieni (68.835 de euro)

Adversară în turul III: Carina Witthöft (Germania) – 104 WTA

Sharapova a scăpat de o înfrângere ruşinoasă

Din nou Maria Sharapova a fost ocrotită de soartă. A scăpat de o înfrângere ruşinoasă în faţa unei jucătoare, Alexandra Panova, venită din calificări, clasată pe locul 150 WTA. După un normal 6-1 în primul set pentru Sharapova, connaţionala ei a revenit, 6-4 şi în setul decisiv a avut o minge de meci la scorul de 5-3 şi două mingi de meci pe propriul serviciu la scorul de 5-4. Panova pur şi simplu s-a speriat doar la gândul că ar realiza o performanţă imensă, i s-au „tăiat” picioarele şi a pierdut game-ul, ca şi pe următorul şi deşi şi-a revenit, nu a reuşit să egaleze la 6, pentru că Sharapova a câştigat cu noroc ultimele două mingi. Dacă Panova ar fi câştigat, s-ar fi înregistrat cea mai mare surpriză la Australian Open din ultimii 35 de ani. În 1981, favorina nr.2, australianca Evonne Goolagong Cawley a pierdut în turul II în faţa yugoslavei Mima Jaušovec. Numai că surpriza din 1981 ar fi fost depăşită dacă Sharapova pierdea, pentru că era jucătoare din top 50.

Alte rezultate

• Lucie Hradecka (Cehia) – Polona Hercog (Slovenia) 2-1 (4/6, 6/3, 6/2)
  • Julia Görges (Germania) – Klara Koulakova (Cehia) 2-1 (6/3, 4/6, 6/2)
  • Karolina Pliskova (Cehia) (22) – Oceane Dodin (Franţa) 2-1 (7/5, 5/7, 6/4)
  • Ekaterina Makarova (Rusia) (10) – Roberta Vinci (Italia) 2-0 (6/2, 6/4)
  • Carina Witthöft (Germania) – Christina McHale (SUA) 2-0 (6/3, 6/0)
  • Yaroslava Shvedova (Kazahstan) – Monica Puig (Costa Rica) 2-0 (6/2, 7/6)
  • Peng Shuai (China) (21) – Magdalena Rybáriková (Slovacia) 2-0 (6/1, 6/1)
  • Maria Sharapova (Rusia) (2) – Alexandra Panova (Rusia) 2-1 (6/1, 4/6, 7/5)

Masculin

• Andy Murray (Anglia) (6) – Marinko Matosevic (Australia) 3-0 (6/1, 6/3, 6/2)
  • Richard Gasquet (Franţa) (24) – James Duckworth (Australia) 3-0 (6/2, 6/3, 7/5)
  • Tomas Berdych (Cehia) (7) – Jurgen Melzer (Austria) 3-0 (7/6, 6/2, 6/2)
  • Marcos Baghdatis (Cypru) – David Goffin (Belgia) (20) 3-1 (6/1, 6/4, 4/6, 6/0)
  • Viktor Troicki (Serbia) – Leonardo Mayer (Argentina) (26) 3-1 (6/4, 4/6, 6/4, 6/0)
  • Kevin Anderson (RSA) (14) – Ricardas Berankis (Lituania) 3-0 (6/2, 6/2, 7/6)
  • Joao Sousa (Portugalia) – Martin Klizan (Slovacia) (32) 2-1 (retragere)

Florin Mergea merge mai departe la dublu

Perechea Florin Mergea (România)/Dominic Inglot (Anglia) a învins marţi dimineaţa dublul australian, Matt Reid/ Matthew Ebden, cu scorul de 2-0 (6/2, 6/2)