(VIDEO) Victorie muncită pentru sferturi

Simona Halep a învins-o miercuri pe slovena Polona Hercog  (60 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-3, și s-a calificat în sferturile turneului de la Eastbourne.  Simona a dominat în mare parte partida, dar a întâlnit o adversară mai puternică decât o arată locul ocupat de aceasta în clasament.

Meciul cu Hercog a fost unul complicat în setul secund, pe care slovena și l-a adjudecat.

Simona a început excelent partida și s-a distanțat, foarte rapid, la 4-0 pe tabelă, grație a două break-uri consecutive. Până la finalul primei manșe, Hercog și-a făcut o singură dată serviciul, iar Halep a închis cu 6-1. Nimeni nu prevestea ce avea să se întâmple în jocul 2. Hercog a intrat mult mai motivată, iar loviturile puternice au împins-o pe Simona în spatele liniei de fund. Hercog a trimis partida în decisiv.

Românca a dat drumul la lovituri în setul 3, iar adversara sa a greșit mai mult.

„A fost un meci greu, ştiam că adversara mea joacă bine, a trebuit să fiu atentă, nu ştii la ce să te aştepţi pe iarbă. Am fost puternică pe picioare şi am greşit puţine puncte. Îmi place să joc aici, la Eastbourne. Sper să joc mai bine decât acum doi ani. Vreau să fiu concentrată la ce am de făcut””, a declarat Halep, după meci.

În runda următoare la simplu, Simona Halep va da peste o jucătoare de top, germanca Angelique Kerber, 5 WTA. Cele două s-au mai întâlnit până acum de zece ori, scorul fiind 6-4 pentru româncă. Singurul duel de pe iarbă a fost adjudecat însă de Kerber: 7-5, 7-6(2) în sferturile de la Wimbledon 2016.

Calificare și la dublu

Tot miercuri, după meciul la simplu, perechea Simona Halep/Raluca Olaru s-a calificat în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de categorie Premier de la Eastbourne.

Simona Halep şi Raluca Olaru au trecut în sferturi de perechea Alicja Rosolska/Zhaoxuan Yang (Polonia/China), scor 2-6,6-0, 10-4.