Victorie românească la scor în primul tur

A doua rachetă a României victorie clară în faţa unei jucătoare mai bine cotate. Primul tur, primele surprize. S-a aflat adversara Simonei Halep din turul II.

Victorie fără drept de apel

Turneul de la Doha (categoria WTA Premier 5) a început furtunos, cu mai multe rezultate surprinzătoare. Am înregistrat un prim rezultat excelent al uneia dintre reprezentantele României. Este vorba de Monica Niculescu, locul 37 în WTA, care, după fix o oră de joc, a întrecut categoric 6-2, 6-2 pe germanca Sabine Lisicki, ceva mai bine clasată, ea aflându-se pe locul 31 în WTA. Meciul a fost la discreţia româncei, care a nu a permis adversarei să conducă nici măcar la vreun început de set. În primul set Niculescu a avut 4-0, iar în setul secund 4-1. O victorie pe deplin meritată în faţa unei jucătoare care are totuşi performanţe superioare în spate, faţă de Monica Niculescu. Între cele două, scorul întâlnirilor directe era de 2-2, dar Liscki câştigase ultimele două meciuri, în 2014 şi 2015. Jucătoarea noastră îşi va afla peste câteva ore adversara din turul II, după ce se va juca meciul dintre Jelena Jankovic (Srb-#20) şi Jana Cepelova (Svk-#127). După această victorie, Monica Niculescu a obţinut 60 de puncte WTA şi un cec în valoare de 15.185 de USD.

Primele meciuri, primele surprize

Câteva surprize s-au înregistrat deja în primul tur la Doha. Eliminarea Karolinei Pliskova, cea mai în formă jucătoare din masivul contingent al jucătoarelor Cehiei din circuitul WTA şi cap de serie nr.1, constituie o mare surpriză. Pliskova, cea care a contribuit esenţial în noiembrie la câştigarea Fed Cup de către echipa Cehiei şi autoarea a 3 puncte în meciul de Fed Cup contra României, iese acum din primul tur la Doha, repetând contraperformanţa din Dubai, unde de asemenea a fost eliminată în primul tur. O altă surpriză o reprezintă calificarea rusoaicei Elena Vesnina în faţa jucătoarei franceze Caroline Garcia, ultima nu doar mult mai bine clasată în WTA, dar şi în formă bună în ultimele turnee. Vesnina va juca cu Simona Halep în turul II, probabil marţi după-amiază. Rezultate:

Înfrângere la dublu fete

Simona Halep şi Raluca Olaru au pierdut în primul tur la dublu, cu 5-7, 4-6 în faţa perechii slovene, Andreja Klepač/Katarina Srebotnik, dublu cap de serie nr.8. Simona Halep este la primul joc de dublu în acest an şi la al 8-lea în ultimele 55 de săptămâni. Ea s-a înscris în proba de dublu pentru a vedea dacă se înţelege cu Raluca Olaru (jucătoare specializată pe dublu în ultimii 3 ani) şi pentru a se acomoda cu suprafaţa de joc. În primul set, româncele au avut 3-0, 4-2, dar la 4-3 au pierdut pe propriul serviciu şi au permis slovenelor să egaleze şi să preia conducerea. În setul secund s-a mers cap la cap până la 4-5, când Klepač/Srebotnik au făcut break-ul prin care au închis meciul.