(VIDEO) Ea este noua campioană de la Moscova

Jucătoarea de tenis din Estonia Anett Kontaveit, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 9, a câştigat, duminică, finala turneului de categorie WTA 500 de la Moscova.

Kontaveit  a învins-o pe rusoaica Ekaterina Alexandrova, locul 37 WTA, scor 4-6, 6-4, 7-5. Meciul a durat două ore şi 22 de minute.

Pentru Kontaveit, acesta este al patrulea trofeu din carieră, cel mai important, după ce s-a mai impus la Cleveland (a învins-o pe Irina Begu în ultimul act) şi la Ostava, în 2021, precum şi la ‘s-Hertogenbosch, în, 2017.

Grație titlului obținut duminică la Moscova, Anett Kontaveit a urcat șase locuri în clasamentul mondial, până pe 14.

Simona Halep, care a fost eliminată în sferturile competiției din Rusia, e pe locul 18 în clasamentul în timp real.

La masculin, turneul ATP 250 de la Moscova s-a încheiat cu victoria rusului Aslan Karaţev, care l-a învins duminică în finală pe croatul Marin Cilic 6-2, 6-4, şi a confirmat că este în formă în acest moment.

Karaţev, locul 22 mondial, l-a dominat pe veteranul Cilic, 33 de ani, 41 ATP, în finala competiţiei dotate cu premii totale de 697.125 de dolari. Rusul, care nici măcar nu era în top 100 la începutul lui 2021, a câştigat al doilea turneu din acest sezon, după cel de la Dubai din luna martie, într-un an în care a fost semifinalist la Openul Australiei.

Totodată, tenismanul italian Jannik Sinner, locul 13 mondial, a câştigat duminică turneul ATP din oraşul belgian Anvers, al patrulea său titlu în acest sezon şi al cincilea în cariera sa, impunându-se în finală în faţa argentinianului Diego Schwartzman (14 ATP) după două seturi simetrice, 6-2, 6-2