(VIDEO) Halep, meci de totul sau nimic după înfrângerea cu Svitolina

UPDATE Simona Halep (5 WTA) a pierdut al doilea meci de la Turneul Campioanelor. A fost învinsă de Elina Svitolina (8 WTA), în două seturi, scor 7-5, 6-3, după o oră și 40 de minute de joc.

Elina Svitolina, mai proaspătă fizic și cu o defensivă imbatabilă, a început în forță meciul. Jucătoarea din Ucraina s-a impus la zero în primul game al partidei, reușind apoi un break. Svitolina a câștigat și al treilea game la rând, dar Simona a revenit în joc și a egalat la 3.

Ucraineanca a preluat din nou conducerea și a dus scorul la 4-3 la game-uri în primul set. La finalul acestuia, Simona Halep a apelat la Darren Cahill, solicitând on-court coaching. Românca a luptat și a reușit să egaleze din nou, 4-4.

Svitolina a reușit să se distanțeze iar de Simona, scor 5-4, și este la un game distanță de câștigarea primului set. Fostul lider mondial a egalat, 5-5, dar ucrainenca a câștigat setul, 7-5, după 55 de minute de joc.

În actul secund, Elina Svitolina a câștigat din nou primul game, dar Simona a reușit să recupereze, să restabilească egalitatea, 1-1 și să preia conducerea, 2-1. A urmat o perioadă bună a Svitolinei, a câștigat două game-uri la rând, scor 3-2, profitând astfel de starea de oboseală resimțită de Halep. La finalul game-ului cu numărul 5, Darren Cahill a fost chemat din nou de Simona, iar aceasta a egalat din nou scorul, după un game bun, 3-3. Svitolina s-a distanțat din nou, 4-3, după ce a servit perfect.

Jucătoarea din Ucraina s-a impus și în setul al doilea, scor 6-3, după 45 de minute de joc.

Totul sau nimic vineri pentru Simona!

Svitolina s-a calificat deja în semifinale, de pe primul loc al grupei. Pentru al doilea loc în penultimul act vor lupta, vineri, Halep şi Karolina Pliskova, ambele cu câte o victorie până acum. Învingătoarea acestei partide va merge mai departe.

„Nu ne-am întâlnit niciodată pe acest tip de suprafaţă (cu Karolina Pliskova – nr.), aşa că nu ştiu la ce să mă aştept. Meciul următor este diferit de cel de astăzi. Puterea ei de a lovi mingea este foarte mare şi are alt stil (Pliskova – nr.). Mă voi concentra pe jocul meu şi pe tactica mea. Vreau să câştig acest meci pentru că vreau să mă calific din grupă, acest este obiectivul meu. Sper să mă recuperez cât mai repede, pentru că sunt un pic obosită şi trebuie să joc mai bine ca azi”, a declarat Halep, despre ultima partidă din grupă.

Despre meciul cu Svitolina, Simona a afirmat că s-a simţit obosită din cauza lispei de pregătire din ultima perioadă şi că nu a putut finaliza punctele din cauza suprafeţei mai lente.

„Am simţit că nu pot finaliza punctele. Ea a jucat foarte bine, cu puţine greşeli. Cred că îi place să joace pe această suprafaţă (n.r. – mai lentă), care este foarte potrivită pentru ea. M-am simţit un pic obosită şi frustrată pe teren, deoarece nu m-am pregătit suficient în ultima perioadă. Nu am probleme la spate, am putut să lovesc mingea fără dureri. Cred că ambele jucătoare am făcut un meci bun. Dar ea a fost mai bună şi a câştigat. Nu sunt foarte dezamăgită, am jucat destul de bine, dar insuficient ca să câştig”, a adăugat românca.

Simona Halep a vorbit şi despre antrenorul Darren Cahill, afirmând că jocul i se îmbunătăţeşte continuu de la revenirea acestuia în echipa ei.

„Sunt foarte bucuroasă că s-a putut întoarce în echipa mea. Simt că progresez în fiecare zi. Este începutul unei noi colaborări şi sper să meargă din bine în mai bine. Relaţiile dintre noi se îmbunătăţesc constant şi acum pot să aud şi înţeleg sfaturile pe care mi le dă. Sper că pot urma toate sfaturile lui, a precizat fostul ldier WTA.