Sindicaliștii din Hunedoara spun că „zvonurile” din trecut referitoare la austeritatea din preuniversitar s-au adeverit, așa că atrag atenția asupra altor „zvonuri” care circulă prin Educație, relatează EduPedu. Sindicaliștii acuză că ar fi luată în calcul creșterea normei de predare și tăierea unor sporuri.
„Se zvonește norma de 24 de ore”
„De ce protestăm? (popular)
Pentru a se recunoaște și a se înlătura efectele Legii 141/2025! Pentru că anul trecut zvonurile inițiale s-au adeverit! Pentru că anul acesta se „zvonește”:
- normă de 24 ore;
- eliminarea gradației de merit fără să se pună altceva în loc;
- eliminarea sporului neuropsihic;
- o nouă lege a salarizării care nu respectă înțelegerile din 2023.
Pentru că vrem să oprim eventuale evoluții negative!”, au transmis sindicaliștii hunedoreni.
Doleanțele profesorilor
Totodată, aceștia prezintă și o listă oficială de motive pentru care profesorii sunt gata să iasă în stradă și să intre în grevă.
„De ce protestăm? (oficial)
- Abrogarea de urgență a prevederilor din Legea nr. 141/2025 care au condus la reducerea numărului de clase, la supraaglomerarea acestora și la creșterea normei didactice;
- Oprirea politicii de reducere a posturilor din învățământul preuniversitar;
- Creșterea alocării bugetare pentru educație, în acord cu importanța strategică a acestui domeniu;
- Reluarea dialogului social real cu organizațiile sindicale reprezentative în învățământul preuniversitar.”
Sindicatele organizează un boicot pentru simulările examenelor naționale din 2026. Conform acestora, peste 50% dintre profesorii membri de sindicat au decis să se alăture inițiativei. În replică, ministrul Dimian a spus că peste 90% dintre școli și-au arătat capacitatea și disponibilitatea de a organiza astfel de examene.
Le strica vacantele ,in loc sa mearga in Dubai si Honolulu se mobilizeaza sindical,ce mizerie
„Fara educatie nu mai suntem natie”- buna lozinca. Dar ce ne spun „educatii si dottorii” de la faabricile de diplome? Aia cu „bacul” ca Ciocolacu ?Si mai ales aia de la IFR (invatamint cu frecventa redusa )?Pai cum sa nu-i sara mustarul lui Rogobete ? ” Pentru ce ai diploma de medic daca nu stii sa aplici medicina”?Cind vor reintra examenele pentru adsmitere si pentru ocuparea de functii si posturi ?PS pentru @ Un student Popescu- Si noi ne distram pe vremuri ,dar si invatam pentru burse. Nu era o distractie permanenta intre Vama-Veche si Untold ,etc.Basca mai si munceam in faculta. Si la cimp si in laboratoare ,fabrici ,spitale, santiere ,etc.PPS -Respect pentru dascalii adevarati…….