Cum eviți canicula la tine acasă

Dacă afară sunt peste 30 de grade, nu deschizi fereastra să aerisești. Dimineața devreme și seara târziu este cel mai bine, pentru că atunci temperatura este mai scăzută.

Cum eviți canicula la tine acasă

Image: 1045882982, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes , Credit line: Andrey Zhuravlev / Alamy / Profimedia

Dacă afară sunt peste 30 de grade, nu deschizi fereastra să aerisești. Dimineața devreme și seara târziu este cel mai bine, pentru că atunci temperatura este mai scăzută.

Poți reduce temperatura din casă și fără aparate de aer condiționat. Te poți proteja în zilele toride de vară folosind principii naturale, care sunt nu doar simple, ci și eficiente, potrivit casa-gradina.ro.

Ține soarele afară

Dacă ferestrele sunt orientate spre Sud sau Vest, camerele vor avea o expunere mai mare la soare, iar cea mai eficientă metodă de a păstra răcoarea este să-l împiedici să pătrundă în cameră.

Așadar, trage jaluzelele, rulourile sau draperiile în timpul zilei, mai ales între orele 11 și 18! Cele mai bune sunt materialele deschise la culoare, spre deosebire de cele închise care atrag căldura, potrivit casa-gradina.ro.

Alege o umbrelă mai mare sau plantele cățărătoare pentru balcon sau terasă, pentru că fac umbră, iar pereții și ferestrele se vor încălzi mai greu.

Când aerisim

Dacă afară sunt peste 30 de grade, nu deschizi fereastra să aerisești. Dimineața devreme și seara târziu este cel mai bine, pentru că atunci temperatura este mai scăzută.

Și dacă deschizi simultan o fereastră și o ușă aflată diametral opus se creează curenți de aer, care  vor elimina căldura. Deci, în timpul zilei, este de preferat ca ferestrele să rămână închise dacă afară este mai cald decât în interior.

Ventilatorul, un aliat mai puternic

 

Ventilatorul poate fi mai eficient dacă vei așeza în fața lui un bol cu apă foarte rece sau câteva sticle înghețate. Aerul va fi mai rece, iar temperatura din cameră mai plăcută. Această metodă simplă e folosită de mult timp, înainte cu mult să apară aparatele de aer condiționat.

Fără căldură în plus

Avem multe aparate în casă, iar acestea fac căldură. Fie că vorbim de televizor, aragaz, uscător de rufe, calculator sau chiar  televizor. Toate contribuie la creșterea temperaturii. Chiar și becurile ridică temperatura din casă.

Deconectează aparatele pe care nu le folosești și alege să consumi mai multe salate sau alte preparate reci, evită cuptorul cât mai mult și încearcă să reduci timpul de preparare pentru alimente.

Fibrele naturale, cea mai bună alegere

Cuverturile și materialele grele, păturile pufoase, dar chiar și covoarele groase nu permit o bună circulație a aerului, ele rețin căldura, de aceea trebuie înlocuite cu materiale din fibre naturale,

care ajută corpul să se răcorească.

Ajutorul plantelor

Pe lângă faptul că sunt decorative, plantele oferă umbră și reduc încălzirea prin procesul natural de evaporare a apei. Feriga, palmierul Areca, ficusul sau crinul păcii pot, de asemena, să împrospăteze aerul din cameră.

Cele mai bune obiceiuri

Bunele deprinderi ne ajută să reducem temperatura din casă chiar și fără să folosim aparatele de aer condiționat. Dacă ținem ușile închise, aerisim la ore potrivite și reducem sursele de încălzire creăm premisele unui confort termic nu doar mai economic, ci și mai sănătos.

Poate că nu vom avea 22 de grade în locuință, însă cu siguranță aerul nu va fi unul sufocant.

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.