Breaking News: Kogălniceanu, posibilă rampă pentru intervenții în Orientul Mijlociu

SUA negociază informal folosirea bazei Mihail Kogălniceanu pentru operațiuni în Orientul Mijlociu.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
Breaking News: Kogălniceanu, posibilă rampă pentru intervenții în Orientul Mijlociu

SUA negociază informal folosirea bazei Mihail Kogălniceanu pentru operațiuni în Orientul Mijlociu.

SUA vor să trimită avioane militare la baza Mihai Kogălniceanu pentru misiuni în Orientul Mijlociu, conform unor surse citate de G4Media.ro. Discuțiile sunt momentan informale și se află într-un stadiu incipient, fără o solicitare oficială transmisă încă. O astfel de cerere ar trebui validată de Ministerul Apărării și aprobată de CSAT pentru a deveni realitate. În funcție de tehnica militară trimisă, ar putea fi necesar și votul Parlamentului României. Această mutare vine în contextul în care marile puteri europene ezită să se implice în conflictul din Iran. Ministrul Apărării Radu Miruță nu a comentat în nici un fel această informație.

Pe lângă baza de la mare, există planuri importante și pentru poligonul de la Smârdan, din județul Galați. Potrivit sursei citate, acolo ar urma să fie dislocat un batalion de tancuri. Acesta va servi pentru pregătirea echipajelor europene pe tancurile americane Abrams. Poligonul va fi extins și dotat cu piste noi și sisteme moderne de ținte. Ministrul Apărării, Radu Miruță, a confirmat că la Smârdan se fac investiții constante pentru antrenamente.

„Se fac frecvent și constant antrenamente la Smîrdan. Sunt investiții în desfășurare la Smîrdan și continuă”, a declarat ministrul Radu Miruță pentru G4Media.ro.

Acesta nu a putut însă confirma dacă numărul soldaților americani trimiși acolo va ajunge la 500.

CITEȘTE ȘI: Dronă în spațiul aerian al României, avioane militare ridicate de la sol

Distribuie articolul pe:

12 comentarii

  1. Spania a refuza ca nu-și compromite interesele pentru războiul altora, Anglia a declinat, Franța lui țanțar nervos Macron se agita dar nu o baga nimeni in seamă. S-a găsit Romania țară în derivă, sinucigașa să se riște niște drone iraniene, să aibă televiziunile de știri pe ce bate câmpii și constănțenii și deveselenii , nepoții lui caru din Caracal să se “bucure” de bombardament. Te prinde disperarea cu am prostit in asemenea hal.

  2. Spania a refuza ca nu-și compromite interesele pentru războiul altora, Anglia a declinat, Franța lui țanțar nervos Macron se agita dar nu o baga nimeni in seamă. S-a găsit Romania țară în derivă, sinucigașa să se riște niște drone iraniene, să aibă televiziunile de știri pe ce bate câmpii și constănțenii și deveselenii , nepoții lui caru din Caracal să se “bucure” de bombardament. Te prinde disperarea cu am prostit in asrmenea hal.

  3. SUA are ditamai baza militara la Incirlik .
    Sau nici Turcia nu este de acord cu folosirea bazei pentru atacarea Iranului ?
    In mod normal , ar trebui sa se lupta cu Iranul pe teritoriu american ….
    Dar cu circa 780 de baze militare in toata lumea este normal pentru SUA sa puna in pericol alte state .

    1. Erdogan nu a vrut sǎ lase portavioanele și navele de rǎzboi americane sǎ intre în Marea Neagrǎ ca Robinette Biden sǎ-l ajute pe Comediantul Zelenski, iar pentru asta SUA au luptat cât au putut ca Erdogan sǎ pice, sǎ-l aducǎ pe slugoiul lor la putere și sǎ declanșeze rǎzboiul mondial. Nici acum turcii nu sprijinǎ nebunii fiindcǎ știu ce va urma. Doar trotinetiștii râd tâmp când linsecaratǎ un deget și fac ce li se ordonǎ.

  4. SUA vrea sa ne atraga si pe noi intr-un conflic? Nimeni nu i-a pus la dispozitie bazele din tarile lor, vine la noi ca avem o sluga in fruntea tarii care pt putina indulgenta din partea lui Trump ar face orice, ne-ar vinde si pe noi. Fac totul dupa modelul ”noaptea ca hotii” nimic nu se trece prin parlament sau nu consulta poporul.

    1. Măi, fricoșilor, v-ați dus la armată ca să vă dea statul haine și casă? Ar trebui să vă pensioneze la 70 de ani că și așa frecați menta prin unități.

    2. SUA are ditamai baza militara la Incirlik .
      Sau nici Turcia nu este de acord cu folosirea bazei pentru atacarea Iranului ?
      In mod normal , ar trebui sa se lupta cu Iranul pe teritoriu american ….
      Dar cu circa 780 de baze militare in toata lumea este normal pentru SUA sa puna in pericol alte state .

    3. Mai degraba pentru reincarcarea aeronaveke cisterna. Pericol nu prea e cata vreme toate rachetele iraniene si-au avortat focoasele pana ajunge la tinte.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.