Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a vorbit în fața presei despre trei variante posibile de guvern realiste în prezent, după ce a ieșit de la consultările cu președintele Nicușor Dan. Hunor consideră că varianta revenirii la un guvern de largă Coaliție, care să includă PSD-PNL-USR-UDMR-minorități, este una la care a renunțat. Așa că Hunor a prezentat alte posibile trei variante.
„Am prezentat 3 variante. A patra, adică refacerea coaliției vechi, am renunțat la orice speranță. Sunt două variante pentru guvern minoritar.
- PNL-USR-UDMR, susținută de PSD, dar am înțeles că domnul Grindeanu a exclus această variantă.
- Guvern monocolor PSD, susținut de PNL și UDMR și, bineînțeles, tot grupul PNL, inclusiv cei care au votat Guvernul Veștea, fiindcă altfel nu ies la socoteală, plus minoritățile.
- Un guvern cu o majoritate foarte subțire, dar asta înseamnă o renunțare la orgolii, egouri mai puține și mai multă înțelepciune, adică acea coaliție care a funcționat până în iunie 2025 – PSD, PNL, UDMR și grupul minorităților. Asta ar asigura o stabilitate mai bună și o posibilitate mai mare de a pune în practică ce ne așteaptă în acest an”, a spus Kelemen Hunor la Palatul Cotroceni.
Kelemen Hunor: Un guvern minoritar ar putea merge până în 2028
Totodată, liderul UDMR a răspuns la mai multe întrebări ale reporterului Cotidianul. Întrebat de ce a înaintat o a treia variantă, fără USR, Kelemen Hunor a spus că a discutat strict matematic.
„Eu am discutat doar matematic, nu am discutat nici măcar cu USR această variantă, nici cu PNL. Am spus care sunt variante posibile azi. Știu declarațiile celor de la USR că nu vor cu PSD. Știu și declarațiile PSD că nu vor cu USR, cu PNL, cu noi. Totuși, la un moment dat, trebuie să ajungem undeva, că la anticipate, în afara de câțiva, nimeni nu se gândește. Varianta anticipatelor nu este o soluție.”
Kelemen Hunor a fost întrebat de Cotidianul, având în vedere coordonarea acțiunilor din ultima perioadă dintre UDMR, USR și PNL, dacă Ilie Bolojan ar fi dispus să lase locul unui alt premier.
Hunor: Fiind lăsați singuri într-un guvern minoritari, lăsați orfani, discutăm între noi, ce ar trebui să facem? Să ne uităm ca Angry Birds unii la ceilalți?
„Categoric că da. Am zis-o de acum două săptămâni. Sigur, noi fiind lăsați singuri într-un guvern minoritari, lăsați singuri, orfani, discutăm între noi, ce ar trebui să facem? Să ne uităm ca Angry Birds unii la ceilalți? Discutăm în fiecare zi. Și azi am discutat la telefon. Asta e regula în politică, de bază, să discuți.”
Totodată, Cotidianul l-a întrebat pe Kelemen Hunor de ce un guvern minoritar ar putea avea o durată de viață mai lungă decât o majoritate fragilă.
„Așa văd eu. Nimeni nu va da jos un guvern minoritar. Toată lumea va fi în opoziție și va fi fericită că are pe cineva în guvern cu care să se lupte.”
Citește și: LIVE Consultări la Cotroceni. Grindeanu vrea premier. Simion îl amenință cu suspendarea pe Nicușor Dan. Bolojan acceptă guvern minoritar PSD, USR refuză – VIDEO
În cadrul conferinței de presă, liderul UDMR a vorbit și despre posibilitatea ca Alexandru Nazare ar putea fi o variantă care să întregească o majoritate PSD-PNL-UDMR-minorități.
„Din punctul nostru de vedere nu ar fi o problemă. Dar vă dați seama că nu depinde de noi. Prima oară trebuie să stabilească partidele dacă vor o majoritate cât de cât. Nu ascund faptul că un guvern minoritar are șanse reale de a merge până în 2028.”
In sfarsit, au gasit si alesii un plan de tara: alegerea guvernului, sub sloganul „fiecare pe turta lui.”De cand il asteapta romanii!!!
Guvern să cheltuim banii UE picați din cer. Sunt îmbuibați, nu le arde de reforme. Mimează. Un guvern sub FMI, asta e ultima speranță. Nicio pișcătură pentru angajații de la stat, doar 1.300.000+.
Wikipedia ar trebuii sa aiba acces la Starea Civila ! Sa stie Wikipedia , daca Omul s-a Nascut , sau , Daca Omul a Murit ! si probabil Parola cu Orashul , in care S-a Nascut , Numele , Prenumele , si cnp-ul .