Încărunțește generația celor născuți în ’98, anul ultimei noastre participări. Am învățat să ne bucurăm de fotbal fără emoții. Ne mai deranjează cîte un Campionat European, cît să nu uităm că n-am murit în sportul ăsta.
Campionatul Mondial din 2026 ne amintește de ’94, cînd am fost cei mai buni din toată istoria noastră. O face prin locul desfășurării lui și implicit prin orele la care se joacă meciurile, majoritatea în mijlocul nopții. Nu ne mai punem ceasurile să sune, în masă, ca atunci. O fi spectaculoasă Brazilia, dar parcă să te trezești la patru ca s-o vezi jucînd cu Haiti e prea mult. În grupe, cel puțin, prindem echipele din Europa, programate cînd e seară la noi. Simțim că e Mondial și pentru noi, vrem să facem parte din el, să-l comentăm, să-l povestim.