Situația a fost de-a dreptul kafkiană când ministrul justiției, reprezentanții bisericii ortodoxe, dar și cei ai islamului au vorbit în deplină înțelegere să schimbe Constituția și să limiteze importanța drepturilor omului.
Cei prezenți la dezbatere consideră într-un consens absolut că în Rusia sunt prea multe drepturi ale omului, acestea sunt prioritare, iar asta este rău.
În acest moment, articolul 2 din Constituția Rusie proclamă că „omul, drepturile și libertățile sale constituie valoarea supremă”.
Greșit, consideră ministrul justiției, Konstantin Ciuicenko. Este pur și simplu nemulțumit de o asemenea abordare.
„Aceste abordări au apărut de la începutul anilor ’90. Spuneau că drepturile și libertatea cetățenilor reprezintă o prioritate. Însă mie mi se pare că aceasta nu este o abordare tocmai corectă”, a spus ministrul.
Apoi a adăugat că Ministerul Justiției consideră că trebuie să existe o triadă care să funcționeze în echilibru perfect.
Triada despre care vorbea ministrul Justiției înseamnă:
🔴 Apărarea drepturilor cetățenilor
🔴 Asigurarea supremației legii
🔴 Consolidarea statalității.
Soluția prezentată de ministru este una aplicată deja în Rusia: „Dacă undeva lăsăm ceva mai liber, în altă parte trebuie să mai strângem șurubul. Așadar, ministrul spune că drepturile omului ar trebui să nu fie prioritare în fața unor legi și în fața statului. A fost completat apoi de reprezentanții bisericii.
Konstantin Malofeev, oligarhul apropiat de Biserica Ortodoxă Rusă, prezent la dezbateri, a apăsat și mai tare pe accelerație.
El a cerut schimbarea articolului 2 din constituție pentru că Rusia trebuie „Să-și apere, să glorifice și să sacralizeze statul”. Acesta crede că drepturile omului sunt o piedică în fața consolidării statului.
Oligarhul este nemulțumit că există societate civilă în Rusia: „Drepturile și libertatea omului reprezintă o ideologie pur liberală. Rusia trebuie să ridice statul la o altă înălțime”.
Cireașa de pe tort a fost când participanții la discuție s-au întrebat de unde să se inspire Rusia pentru a nu mai pune pe primul loc drepturile omului, ci statul?
Soluția a venit de la reprezentanții musulmanilor ruși, care propun implementarea… șariatului. „Tradiția juridică islamică poate servi ca punct de reper pentru aplicarea legii în Rusia”, a spus președintele Direcției Spirituale a Musulmanilor din Sankt Petersburg, Ravil Panceev.
El spune că dreptul islamic este unul avantajos. Potrivit lui Panceev, șariatul pune pe primul loc credința, onoarea, demnitatea, abia la final se află protecția averii.
Publicația rusească Agenstvo scrie că decanul Facultății de Drept a Universității de Stat din Sankt Petersburg, Serghei Belov, nu s-a opus principiilor șariatului: „se poate spune că întreaga lume privește islamul ca pe o sursă a unor instituții și principii”.
De altfel, în Rusia este dezincriminată deja violența domestică. Vladimir Putin a semnat o lege în acest sens în 2017. Astfel au fost eliminate pedepsele penale pentru primele abateri de violență domestică.
Codul Penal e aplicat abia după ce agresorul își repetă fapta în termen de un an după ce a fost sancționat prima dată sau dacă atacul a cauzat vătămări corporale severe.