Președintele României, Nicușor Dan, a fost surprins la Cluj-Napoca în noaptea de miercuri spre joi, unde a interacționat cu un grup de tineri în centrul orașului, într-un moment descris de martori și în imagini distribuite online drept o „baie de mulțime”.
Scurtă oprire aseară la Cluj, înainte de plecarea în Polonia pentru Summitul Flancului Estic.
Energia acestui oraș și entuziasmul tinerilor de aici sunt extraordinare.
Anterior, am avut o discuție consistentă cu organizatorii Techsylvania, cel mai important eveniment de… pic.twitter.com/BMul6wNlfb
— Nicușor Dan (@NicusorDanRO) June 25, 2026
Ce a spus Nicușor Dan
Scurtă oprire aseară la Cluj, înainte de plecarea în Polonia pentru Summitul Flancului Estic. Energia acestui oraș și entuziasmul tinerilor de aici sunt extraordinare. Anterior, am avut o discuție consistentă cu organizatorii Techsylvania, cel mai important eveniment de tehnologie și business din Europa Centrală și de Est, despre inovație, antreprenoriat și oportunitățile pe care le are România în economia viitorului.

În imaginile apărute pe rețelele sociale, președintele apare zâmbind și vorbind cu participanții, în timp ce mai mulți tineri s-au adunat în jurul său pentru a-l saluta sau pentru a imortaliza momentul. Interacțiunea a fost una relaxată, fără incidente raportate.
Nicușor Dan a participat miercuri la Cluj-Napoca, într-un restaurant din centrul orașului, la o întâlnire privată la care au fost prezenți organizatorii evenimentului Techsylvania, ce are loc în aceste zile la Cluj, antreprenori din domeniul IT și reprezentanți ai unor companii europene de tehnologie.
Imaginile au fost intens distribuite în mediul online. Pozele au generat reacții variate, de la aprecieri pentru apropierea de oameni până la comentarii legate de programul încărcat al șefului statului.