Totodată, aceleași surse spun că nu au fost singurele nume discutate în cadrul întâlnirilor dintre liderii PNL-USR-UDMR. Mai exact, Dominic Fritz, președintele USR, ar fi propus, la rândul său, două nume: Radu Miruță, ministrul interimar al Apărării și al Transporturilor, și Diana Buzoianu, ministra interimară a Mediului. În schimb, Ilie Bolojan nu a fost de acord.
Surse politice mai susțin că pol de dreaptă se așteaptă ca nominalizarea președintelui Nicușor Dan să fie Sorin Grindeanu, astfel că nu au fost prea mulți doritori pentru a fi nominalizați. Într-un final, cele trei formațiuni s-au pus de acord să îl susțină pe Siegfried Mureșan.
Totuși, este luat în calcul și scenariul surpriză în care șeful statului să îl accepte pe vicepreședintele PNL. În acel moment, polul de dreapta va realiza rapid lista de miniștri din cei existenți în acest moment în guvern, spun sursele Cotidianul. În acest scenariu, USR ar urma să preia câteva ministere pe lângă cele de acum, dar și funcții deținute până acum de PSD în structurile guvernamentale.
Inflexibilitatea USR față de un posibil guvern Grindeanu pune paie pe foc
Așteptarea polului de dreapta ca desemnarea pe care o va face Nicușor Dan să vină din zona social-democraților nu este lipsită de fundament. În acest moment, PSD exclude să voteze guvernul pe care îl propun PNL-USR-UDMR și merg cu propria variantă de executiv la Cotroceni: guvern minoritar monocolor PSD cu Sorin Grindeanu premier.
PNL și UDMR au anunțat deja că ar vota un astfel de guvern. USR, de cealaltă parte, exclude categoric. Ceea ce atrage nemulțumiri în rândul liberalilor.
Mulți liberali se tem că votul lor, care va fi decisiv pentru aprobarea noului executiv, se va întoarce mai târziu împotriva lor. Vor fi acuzați public că au legitimat guvernul Grindeanu și vor plăti cot la cot cu acesta din urmă toate oalele sparte ale unei guvernări care numai ușoară nu se anunță în contextul economic și bugetar actual, spun surse politice pentru Cotidianul.
Nu mai scãpãm de globalisti! O sa-l plangem pe bolojan, ascultati-ma pe mine ca-s om batran!: astia-s lupii tineri crescuti prin strãini, flãmânzi de putere, au numa’ stomac, inimã ioc! Ãstia urãsc românismul si prispa pe care s-au nãscut! N-au milã de confrati, familia lor e la bruxelles iar tanti ursula e stãpâna lor! N-au mamã, n-au tatã! … Dar poate e mai bine asa, meritãm.. Ce-si poate dori mai mult o turmã de oi decat niste lupi tineri si flãmânzi care sã dea târcoale cand câinii de pazã sunt deja cumpãrati ?…
Hai sa ne aflam in treaba…Bine’nteles pe „izvoare”…Pe pdnl-isti ii framanta legitimarea pesede dupa ani in sir de coabitare complice in subminarea statului…