„Președintele trebuie văzut ca un rege constituțional. Regele nu intervine, regele doar asigură funcționarea. Din cauza președinților precedenți, în special Ion Iliescu și Traian Băsescu, s-a creat o așteptare legată pe președinți care nu are nicio legătură cu realitatea constituțională”