AUR susține că președintele ignoră procedurile prevăzute de legea fundamentală, preferând întâlniri netransparente cu lideri politici selectați.
„Articolul 103, alineatul 1 din Constituția României prevede foarte clar că, pentru desemnarea unui candidat la funcția de prim-ministru, președintele consultă partidul care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, partidele REPREZENTATE în Parlament. Dacă întâlnirile convocate de președinte în săptămânile trecute nu vizau desemnarea unui prim-ministru, de data aceasta nu mai vorbim despre așa ceva. Nicușor Dan apelează la acest tertip neconstituțional pentru a exclude de la discuții partidele care nu îi sunt convenabile”, a transmis AUR.
Conform formațiunii politice, Nicușor Dan s-a întâlnit deja cu Dominic Fritz și Sorin Grindeanu, urmând să poarte discuții și cu Kelemen Hunor.
De asemenea, AUR avertizează asupra unor „idei periculoase” privind discuții individuale cu lideri de partide, nu doar cu președinții formațiunilor.
George Simion: „Nicușor Dan este vinovat pentru criza politică”
George Simion critică modul în care Nicușor Dan gestionează căderea guvernului, solicitându-i acestuia să revină la cadrul democratic. Simion afirmă că „jocurile politicianiste” au adâncit criza în care se află țara după plecarea lui Ilie Bolojan.
„AUR îl consideră pe Nicușor Dan principalul vinovat pentru criza politică și îl somează să revină la cadrul democratic, renunțând la jocurile politicianiste care au creat doar instabilitate și în care și-a dovedit nepriceperea”, a declarat George Simion, președintele AUR.
DE ACORD!! N.Dan este principalul vinovat pt ca nu se poate face un guvern.
Așa este băi Georgică, Nicușor Dan băgat moțiunea și tot el a votat-o.
De data asta v-ați pus în cap o țară întreagă.
Pe săptămâna viitoare când or exploda prețurile ar fi bine să nici nu mai ieșiți pe stradă.
Cerem respectuos desemnarea lui Băsescu premier. Mare sărbătoare națională va fi. Si colivă mare, mare, demna de Cartea Recordurilor, la priveghiul psd din Statia Erorilor, Ororilor.
AUR cere,mere,pere
Spitalul de alienati are găuri in zid și „Alesul” galeriei, sabotor, pucist, mitingist a scăpat prin una dintre ele. Specialiștii să se autosesizeze.
Cine asculta ce grohaie SSimion, seful militienilor rezervisti-legio ? Nu si-a facut un tort din cioco pe care sa scrie Guvernul Romaniei, pe care sa-l felieze si sa-l manance la tv ?