Cazul Caracal: Tatăl, pus să spargă ușa, mamei i s-a spus de „Făt-Frumos”

Acesta a mai afirmat că anchetatorii aveau dubii cu privire la identitatea apelantului.

De (G.Z.)
Cazul Caracal: Tatăl, pus să spargă ușa, mamei i s-a spus de „Făt-Frumos”

Acesta a mai afirmat că anchetatorii aveau dubii cu privire la identitatea apelantului.

Alexandra, fata de 15 ani răpită în Caracal, era nepoata lui Alexandru Cumpănașu. Acesta a adus acuzaţii la adresa polițiștilor. Potrivit acestuia, tatăl fetei a fost persiflat de șeful Poliției din Caracal și a fost pus să spargă ușa la percheziții.

„Să vă spun nişte lucruri, apropo de cum a acţionat poliţia de-acolo, cum a acţionat Parchetul, comportamentul, modul de abordare a problemei. Vi se pare normal ca şeful poliţiei din Caracal, la momentul în care au făcut percheziţiile, după două percheziţii, să-i spună tatălui fetei: „Auzi, bă? Dacă fii-ta e-ncurcată cu vreunul, să plătească ea pagubele acestor percheziţii!». Astea este abordare de şef de Poliţie municipală!? Doi – la percheziţiile astea care s-au efectuat, cei care-au intrat, cei care au efectuat percheziţia, le-au făcut alături de vărul meu, de tatăl Alexandrei. Cel care a fost pus să spargă uşa a fost vărul meu (tatăl fetei – nr.). Bă, fraţilor, de ce mai avem mascaţi, de ce mai avem poliţie?! Ce-i asta, e bătaie de joc? Vă mai dau un exemplu, ca să vedeţi cum gândesc nemernicii din aceste instituţii, unii dintre ei. Când s-a dus vărul meu să depună plângerea, a depus-o la Poliţia Caracal. Ştiţi ce i-a spus cel care i-a înregistrat plângerea? I-a zis: «Auzi, bă? – că la noi e cu «bă», la Poliţie, fir-ar mama lor a naibii, să-i iau şi eu aşa, dacă le place limbajul ăsta – Tu ştii cum sunt fetele astea, la vârsta asta! Apare ea, mâine-poimâine!». Înţelegeţi? Asta a fost abordarea acestor indivizi de la o poliţie municipală. Trebuie raşi, raşi pur şi simplu!“, s-a dezlănţuit activistul civic Alexandru Cumpănaşu

Acesta a mai susținut vineri, că polițiștii au pierdut timp așteptând să confirme dacă vocea care a sunat la 112 de 3 ori era chiar a fetei.

„Oamenii ăștia au stat de la 3 (noaptea) la 6 pentru că nu e caz de flagrant? Indivizii ăștia își bat joc de un copil, stau la poartă când se aud țipete din interior? Eu nu mă las până când fiecare dintre ei nu va intra în pușcărie sau vor plăti cu ceva ca să simtă nemernicii. Revolta e atât de mare încât nu vreau să îi văd pe stradă. A sunat la 112 de la alt număr, nemernicii ăștia nici măcar nu au verificat până la 12 noapte am spus eu să confrunte cu tatăl fetei pentru că nu credeau că e Alexandra cea care a sunat. Avem timp de probe de voce când este un copil răpit? Nu. Ce au făcut până au intervenit șefii de la București? Nimic. Au stat lângă poartă și fata era masacrată în casă. Săteau polițiștii cu procurorii și nepoata mea era masacrată”, a declarat Alexandru Cumpănașu, la Antena 3.

La rândul său, mama Luizei Melencu, fata de 18 ani dispărută în luna aprilie, a declarat că poliţiştii din comuna Coşoveni i-au spus de mai multe ori că fiica ei este majoră şi ar putea fi plecată cu un iubit, „cu un Făt-Frumos”.

Luiza Mihaela Melencu, din comuna doljeană Dioşti, a dispărut la mijlocul lunii aprilie după ce a spus familiei că va merge la Caracal pentru a scoate bani de la un bancomat. Mama Luizei a spus că bunicii fetei au început să se îngrijoreze chiar în ziua dispariţiei pentru că adolescenta nu obişnuia să întârzie când pleca de acasă şi răspundea tot timpul la telefon.

Potrivit mătuşii Luizei Melencu, a doua zi de la dispariţia adolescentei bunicul acesteia a primit un apel telefonic, de la un bărbat, care i-a spus să stea liniştit că fata este bine.

Mama fetei, plecată la muncă în străinătate, a revenit în ţară după dispariţia tinerei, sperând ca fiica ei să fie găsită. Ea a menţionat că de la momentul dispariţiei Luizei şi până acum nu a aflat „nimic concret” de la anchetatori în legătură cu dispariţia fetei, doar că este o anchetă în desfăşurare şi că „nu au nicio pistă”, punctând că a făcut demersuri pentru ca dosarul de dispariţie să fie preluat de DIICOT după ce poliţiştii din Coşoveni i-au spus că fata ar putea fi plecată cu un iubit.

„Întâi am mers la Coşoveni. După două luni ne-am dus la DIICOT Craiova, eu am contactat o avocată şi m-am dus personal la Craiova şi apoi DIICOT-ul a preluat cazul. Dânşii au spus că m-am dus cam târziu, în iunie, deja trecuseră două luni şi jumătate de când dispăruse Luiza, de pe 14 aprilie. M-am dus cam târziu, nu ştiam despre ce e vorba, nu cunoşteam procedurile”, afirmă ea.

Poliţiştii din Coşoveni ar fi spus că Luiza fiind majoră putea pleca împreună cu „un Făt-Frumos”.

„Este majoră, are 18 ani, putea să fi plecat cu vreun iubit, asta au zis cei de la Coşoveni. Repetau într-una, până când am dus cazul la DIICOT, că a plecat cu un Făt-Frumos. Nu numai o dată au spus că are are 18 ani, e majoră. Acum au tratat (cu seriozitate n.r.), de când s-a întâmplat cu Alexandra”, a mai declarat presei mama Luizei.

Tot referitor la ancheta privind dispariţia Luizei, desfăşurată de poliţia din localitatea Coşoveni, mătuşa fetei susţine că poliţiştii spuneau familiei să aibă răbdare deoarece atunci când vor avea informaţii vor anunţa.

Întrebată dacă printre obiectele găsite în locuinţa bărbatului din Caracal reţinut în cazul dispariţiei Alexandrei Măceşanu sunt şi lucruri ale Luizei, mama fetei dispărute a negat, arătând că i-au fost prezentate bijuterii pe care nu le-a recunoscut şi nu sunt ale Luizei.

Distribuie articolul pe:

47 comentarii

  1. @Gelu, Mai clar daca se poate, cine are dreptate? Cine e cel care apara justitia „suspiciunilor rezonabile”, cumva Danilet ?

  2. @Ileana Rollason: Mai ramine analiza ADN. Intr-adevar, singele lasa urme, mai exact hemoglobina, vizibile si dupa trecerea timpului intr-un anume tip de lumina, probabil polarizata. Oricum, o simpla spalarea nu e suficinenta. Ramine insa grav ca nu s-a putut localiza la timp, precum si intirzierea in declansarea actiunii, dupa cum am spus anterior.

  3. @madame Ileana Rollason : gresesti. Ïn 20 ore nu se poate sterge aproape nici o urma. Important e sa stii sa le cauti. Si oasele pe care le-am vazut în fotografii, gaselnitele politiei române, în mod evident nu-s umane, contrar a ceea se spun indivizii. Prea mici si prea VECHI: uita-te bine la ele, SUNT VECHI, USCATE, complet DESCARNATE. N-au nici o legatura cu fata disparuta. Plus, si repet, SÂNGELE, de care individul (uita-te bine la el) n-avea cunostintele si posibilitatile materiale de-a se debarasa. Repet ca sângele lasa urme cleioase. Si foarte usor detectabile. Pentru asta exista aparate, si PERFORMANTE, cu care se merge la sigur. Adica LA SIGUR. ps despre Johannis, dracu’ sa-l ia. Nadejdea tarii fiind ca nici el, nici Dancila sa nu (re)ajunga la Cotroceni. Primul, mafiot în linia Basescu, si-a doua, proasta ca dracu’ si-nchipuita. Eleganta, ziua si tzinuta, însa de-o violenta si incultura crase.

  4. @Anonim : Multumesc. L-am gasit si pe Cumpanasu, i-am scris aproape aceleasi lucruri, tipul mi-a raspuns, numai ca situatia-i deja compromisa: în curtea tipului a intrat prea multa lume, si mijloacele de dovada s-au distrus (urme de pantofi, amprente, urme de pneuri de masina …). Lasând deoparte faptul ca pamântul, dupa seceta, e prafuit, si, între altele, imposibil de sapat manual. Or sa-l gaseasca vinovat pe tipul, ca sa-si acopere tâmpeniile, conditia fiind ca familia tipei sa fie si ea de-acord cu solutia, care, actualmente, mi se pare aberanta.

  5. Polițiștii au salarii nemeritat de mari. Nu apără cetațenii! Dacă pe plângi de unul din clanurile de bătăuși te spum și vin să te lichideze. Asta face poliția . Dacă nu era nepoata dlui Cumpănașu și dacă nu era telefonul – convorbirea , ca probă nu s-ar fi întâmplat nimic. Procurorii, judecătorii și polițiștii sunt cei mai mari corupți.
    Toți am pleca din această tară dar nu avem unde din cauza vârstei.

  6. nea cumpanas,ca in toate emisiunile tale de la realitatea tv, si in acest caz rusii sunt vinovati !!!
    ce mai! putin personal !!!

  7. lasa Rugul. Un copil a cerut ajutorul la 112 de trei ori, pana suspectul a descoperit ca ea a cerut ajutor. Grav ca la o ora dupa primul apela STS, POLITIA, PROCURATURA, DORMEA si a DORMIT aprximativ 20 de ore timp in care se poate sterge orice urma, daca tragedia s-a intamplat ea dura doar cateva minute, timp sa ascunda/transporte in alta locatie, ”arderea” sa fie pt a deruta…

    Tragic este ca avem un presedinte care si-a inceput cariera la varf cu mai multe declaratii. „Pt a castiga trebuie sa creezi emotii puternice.” „vreau guvernul meu” „au trebuit sa moara ca sa isi dea demisia”. Poate este o ABERATIE, dar daca ”intarzierile” au fost gestionate pt a crea emotii puternice? Societatea este plina de degenerati si istoria cunoaste monstrozitatile la care se poate ajunge ca sa se atinga un scop…Presedintelui NU-I PASA pana marti este in vacanta, desi putea convoca vineri CSAT-ul, viata nu are valoare, doar ranjetul.

  8. Institutiile statului sant ocupate de alogeni, de strainii de neam ca lupii la oi prin minciuna si viclenie, pentru a ramane o colonie supusa occidentului „civilizat”!
    Doua cazuri pentru a intelege ocupatia strainilor :
    In cazul copilului rapit si dus in America, procurorii, „justitia” independenta, au actionat prompt la interventia ambasadei, pentru a apara interesele strainilor lor.
    In al doilea caz, procurorii, institutiile statului, respecta litera legii cu strictete, cu toate ca legea permitea, asteptand ora 6 pentru interventie.
    In primul caz s-a trecut peste orice, peste lege, peste moralitate, peste bun simt, astfel, prin abuz,fals, coruptie(lobby), copilul rapit trebuia sa ajunga in  America cu orice pret.
    In al doilea caz, in primul rand procurorul, reprezentantul „justitiei independente”, nefiind impulsionat din afara de straini, respectă la milimetru litera legii(ora 6) si in al doilea rand nu functioneaza corect sistemul de localizare pentru a opri actiunea dezaxatului criminal,cand e vorba de a proteja pe românul majoritar, dar cand e vorba  de „alegeri”, de  monitorizarea cetatenilor români, pe motiv de extremism rasism antisemitism…cu mare grija pentru minoritati…institutiile ocupate de alogeni functioneza perfect, uzitand pentru asta de cele mai performante mijloace tehnice de localizare si monitorizare informatice! Astfel, noi poporul majoritar, putem  sa fim jefuiti omorati de infractori!
    de ce? pai e nevoie de un steag fals, de o „criza”, care sa determine necesitatea schimbarii in societate, respectiv ingradirea drepturilor si libertatilor(CONTROLUL TOTAL-DICTATURA GLOBALA) pe motivul sigurantei viciate premeditat, tocmai de favorizarea „crizei”, de favorizarea imoralitatii, a desfraului,  a infractionalitatii, in numele subminat al drepturilor si libertatilor !
    „OAMENII NU ACCEPTA SCHIMBAREA DECAT IN NECESITATE SI VAD NECESITATEA
    DOAR IN CONDITII DE CRIZA” -Jean Monnet

  9. Condoleante familiei si Dumnezeu s-o odihneasca in pace!
    Daca aceste fete sunt victime ale traficului de organe? Aseara se vehicula ca sunt victime cele doua fete si un baietel?

  10. @Ileana Rollason: Tot ce spui tu din punct de vedere criminalistic este perfect adevarat. Se mai aduga si faptul ca primele localizari au fost intr-o cu totul alta arie. Daca localizarea se face pe baza datelor transmise de sistemul de telefonie mobila, este imposibil sa existe confuzia dintre Caracal si Apuseni. Cu avionul prabusit in munti, e oarecum diferit. Celulele de telefonie mobila sint mai mari in zonele rar populate. Cu toate acestea, cercelul si alte obiecte il incrimineaza, daca intradevar acestea au apartinut fetei. Mai e inca ceva. Pe un alt topic, a fost data desfasurarea apelurilor. Este un mare interval de timp, de zeci de minute, de la preluarea apelului la 112 si chemarea politiei. Cum a fost posibil asta?

  11. Ceva totuși pute domnule Cumpănașu a diversiune și nu știu sunteți fraierul sau agentul folosit să dea amploare scandalului. Noi majoritatea se pare că am cazut în capcană. Unele lucruri nu se leagă.

  12. După umila mea părere, criminalii acestei copilițe ca și a multor altor oameni uciși în Romania sunt politicienii care au dat o lege criminală de grațiere colectivă, în urma căreia au ieșit din închisori cu mulți ani înainte de termen 11.000 de infractori, parte recidiviști psihopați. În afară de acest gest criminal al unor minți bolnave din politica românească, în general legile care pedepsesc infracțiunile sunt FOARTE BLÂNDE în această țară. Pentru tâlhărie cu lăsare victimei inconștientă se iese după 4 ani, pentru viol repetat cu molestarea victimei, 3-4 ani maxim. Pentu jaf repetat, 2-3 ani. Pentru crimă cu sadism 12 ani. S-a renunțat la pedeapsa capitală, o mare greșală, în această țară cu nenumărați sălbatici. România, dacă te uiți la localitățile din jurul Bucureștiului, și din alte zone, nu este stat european ci de lumea a treia, și de aceea ne trebuie pedepse specifice lumii a treia. Spânzurați sau injecție letală, și televizată execuția atât cât se poate difuza. Triplate pedepsele pentru toate delictele. Deci, efectiv, curățată toată țara de jivine, cine face prostii ajunge mult timp în închisoare, să se știe. Pleacă la 30 de ani și mai vine accasă la 50 decă mai vine și n-a murit după gratii. Și multă lume nu ar mai fi asasinată sau nenorocită în această țară.

  13. De zeci de ani se difuzeaza filme cu rapiri, in toate filmele sunt angajati detectivi specializati in rapiri si crime, iar din ceea ce se comunica se poate intelege ca in orasul Caracal nu are specialisti in domenii grave si s-ar putea in toata tara sa nu existe persoane care sa gandeasca si sa inteleaga pericolul in care se pot afla persoanele rapita…sa resuni la un telefon unde se poate afla un criminal…victima spune”vine”… „i” de la 112 incep sa sune, adica sa-l puna in garda ca victima a sunat dupa ajutat si ca a fost depistat.

  14. Cand tara e guvernata de idioti puturosi,hoti, tradatori,servili,inutili ce vreti ?Ca institutiile statului sa aiba la sefie alte caractere?Nu neniuca is precum guvernanti.Servicii 7 la numar jandarmerie plina tara dar pe astia ii tin sa faca poula mare si ii scot doar cand trebuie sa bata poporul care se revolta.Politie locala una nationala Sincer ce POULA fac atatia frecatori de menta?

  15. post scriptum : ipoteza rugului fiind de la-nceput inadmisibila, fiindca tipul, „suspectul”, are VECINI, care imediat ar fi sarit în sus la MIROSUL de CARNE ARSA, si, în starea de nervi generala, a unei tari întregi, l-ar fi denuntat imediat! la fel cum pica si „solutia” congelatorului, PREA MIC! Pentru congelarea unui om de zeci de kilograme fiind nevoie de-un utilaj PROFESIONAL, de MACELARIE. Plus ca „suspectul”, asa cum l-am vazut în fotografie, n-are mutra de macelar, ÎI LIPSESC GESTURILE, NU S-AR FI „DESCURCAT” SA-I DISPARA VICTIMA. NU. Pentru un asemenea rezultat, în 2 zile, e nevoie ori de-un macelar, ori de-un chirurg, PLUS DE CONDITII (sala canalizata, de unde urmele IMENSE de sânge sa se spele cu furtunul). NU SE POATE. POLITIA TEHNICO-STIINTIFICA TREBUIE SA-SI FACA DATORIA, LABORATOARELE TEHNICO-STIINTIFICE, DE ASEMENEA (analize ADN, inclusiv), si tipu’ scapa urgent de suspiciuni. Cumpanasu, un ISTERIC, repet, un ISTERIC, are si el nevoie si de-un avocat, si de-un neurolog-neuropsihiatru, care sa-l potoloeasca din scandal, sa-l readuca nu la ratiune, dar macar la atitudini de-nteles. FARA CORPUL CUIVA, NICI CRIMA, CUMPANASU ! Si pâna-n prezent, NICI UN CORP. Ultimul apel fiindu-i dintr-o shura (neidentificata). Si NICI SÂNGE NU S-A GASIT LA LOCUINTA „suspectului”. fiindca, si REPET, la TRANSAREA UNUI CORP UMAN CURGE O IMENSA CANTITATE DE SÂNGE si PODEAUA (ori betonul) devine CLEIOASA (cleios). Alexandra trebuie cautata-n alta parte, nu la locuinta „suspectului” gresit identificat. Si REPEDE, fiindca am impresia ca, strigând „victorie”, prostii de politisti si-au abandonat cautarile.

  16. EU cred ca NU sunt nu numai IMBECILI, sunt si COMPLICI.
    Este POSIBIL sa fie PROFITORI :

    Aia le rapesc si le violeaza TOTI.

    Daca considera EI ca fata va tacea, scapa cu viata
    Daca NU, o omoara.

    CRED acest lucru si am mai scris in urma cu ani, pe un site care s-a PROSTI(TUA)T in timp, desi este inca cel mai bine dotat TEHNIC, coroborand ATUNCI doua intamplari de la OTOPENI.

    PRIMA

    Veneam de la Madrid, in MAI 2010 si amvazut o fata, Straina pe care incercau sa o prosteasca niste COCALARI

    (CUM de erau COCALARII acolo, in incinta superpazita a acesteia, ca numai cand te uitai la ei …), ca o DUC EI cu o masina, mai ieftin si ii schimba banii tot mai ieftin

    (DE CE in Aeroport CURSUL este MUUUULT mai mic decat la cea mai janghinoasa Casa de Schimb ?)
    Am reusit sa ii fac semne disperate si se pare ca a priceput si a scapat.

    A DOUA

    La cativa ani, o biata Fata Japoneza, lasata SINGURA de CRETINII din Craoiva care au chemat-o in Romania de o Fiara de „INDIAN” care a pacalit-o cu „taxiul”.

    Nemernicul a mai violat multe tinere si SE STIA.

    De CINE ?
    De catre COMPLICII din diverse Servicii care misuna prin Aeroport !
    Care s-au sfintit si EI la violuri !
    De aceea s-a ACOPERIT.

    SI in cazul de la Caracal prea PUTE la fel de rau ca si la Otopeni …

  17. @Alaxandru Cumpanasu : potoleste-te, istericule! Resturile gasite-n Dolj NU POT sa fie ale Alexandrei, nebun care isterizezi o tara-ntreaga ! Intervalul de timp de la 24 iulie dimineata pâna la 6 dimineata în 26 face imposibile omorârea, dezmembrarea corpului si arderea lui (fiindca astea erau primele informatii, despre un rug). Corpul uman arde greu, are nevoie de 3 zile pentru o combustie INCOMPLETA. Un individ care-si premediteaza crima (rapirea cuiva = premeditarea), nu face tâmpenia de-a se lasa prins cu resturi de corp uman. Resturile de corp despre care s-a scris pâna acuma fiind prea marunt taiate, NU POT FI UMANE. Individul „identificat” de poltie n-are legatura cu disparitia fetei. Din 24 iulie si pâna la data descoperirii unor bucati de carne (DESPRE CARE NU SE STIE DACA-I UMANA) într-un frigider trecând 2 zile. A omorî pe cineva cere, însa, timp si eforturi enorme (victima LUPTA pentru viata).UN MACELAR, adica UN PROFESIONIST ÎN DEZMEMBRAREA si DEZOSAREA CARCASELOR, în Vest, si criminal, a avut nevoie DE-O NOAPTE-NTREAGA si PRIMA JUMATATE A URMATOAREI pentru transat, dezosat si ascuns resturile-n diferite lazi de gunoi. Stii ce cantitate de sânge se scurge si cât de greu se spala? stii ca sângele lasa urme de nesters?!!! de ce n-a fost brigada mobila a politiei stiintifice în locuinta „suspectului”, ca analiza urmelor de sânge nu i-ar fi luat decât vreo câteva momente ???! s-ar fi aflat ca la fata locului, CURAT, FARA URME VIZIBILE ORI INVIZIBILE DE SÂNGE, în ciuda cautarilor minutioase, nu s-a-ntâmplat nici o crima! nu mai vorbiti anapoda, @Cotidianul, si @Cumpanasu, mai si potoleste-te! Un medic legist va demonteaza imediat ipoteza. Care am impresia sa fie si-a politistilor, nepregatiti. Si de ce suspectul n-are avocat, fiindca toata mascarada asta politistico-jurnalistica n-ar fi fost posibila daca tipul ar fi avut si-un aparator, un avocat, care sa puna urgent lucrurile la punct???!!

  18. Desfiintati prostiile astea de „facultati private”. Toti seminalfabetii obtin o diploma si se angajeaza la stat pe un post cald. Toate beizadelele lucreaza la stat. Fata lui Basescu, fata lui Oprea, nevasta (fosta) lui Zgonea, toate nevestele si amantele si beizadelele lucreaza la stat. Sper ca victimele acestui sistem sa inceapa sa fie si din familiile politicienilor si mebrilor sistemului nu numai din randul oamenilor simpli.

  19. imi indrept gandurile spre familia fetei si a rudelor si doresc sa le transmit intreaga mea compasiune!

    un sistem putred, eu asta vad…un sir de erori care se produce pe tot lantul…sper sa se lase nu doar cu demisii,

    institutiile statului, angajatii institutiilor de coercitie ale statului, sa nu mai fie preocupate de politica…ratiunea lor este securitatea cetateanului, protejarea vietii acestuia…nu cine ar trebuie sa fie presedinte, prim-ministru, ce partid trebuie sa ajunga la guvernare si alte din astea…

  20. LA CUM O BRODIT HAHAILA CU PLAVANU JUSTITIA IN TARA.VA SPUN EU SI MAI MULTI,NU ÎI DE GLUMÃ,TREBUIE SA NE FACEM DREPTATE SINGURI,IAR ASTIA CARE VOR VOTURI NUMAI,SA MEARGA UNDE DUS MUTU IAPA,NU AVEM NEVOIE LA IEI.

  21. Cat de dement si criminal sa fii ca tu nascut de o mama ca si ea, sa ai in fata ta o asemenea copila, sa te uti in ochii ei si s-o violezi, s-o schigiuiesti si mai apoi s-o omori. Criminalii astia merita sa li se cresteze pielea si sa fie pus ardei iute si sare pe rana iar cand deja e crestat din crestet pana-n talpi sa fie ras in cap si legat de un stalp pe o culme de deal si lasat la fezandat la soare. Dar cu o canula de perfuzii ca sa fie tinut cat mai mult in viata. Iar cand da coltul, starvul lui sa fie ars si cenusa imprastiata in cele 4 directii cardinale la miez de noapte. Iar toti uramsii lui trebuiesc controlati foarte temeinic medical ca sa se constate daca si ei reprezinta vreun pericol public pentru viata si integritatea corporala a cetatenilor.

  22. Cum o intorc cei de la Antena 3 si postacii aferenti,cu STS,cu CSAT,tot Politia Romana este in culpa!Fata a vorbit 20 minute cu politia din Caracal si a dat in mod corect detaliile locului!Politia este in mare culpa,inca o data!

  23. D-le Cumpanasu acum ati inteles ca STS se ocupa cu FACILITAREA si NU COMBATEREA TRAFICULUI de persoane/copii? Amintiti-va cu cat tupeu acomuinicat STS ca nici unul dintre angajatii institutiei nu ar fi fost implicat in preluarea cu forta a Pasaportului Sorinei (acum Sacarin) de la Dir Pasapoarte Dolj!

  24. Un exemplu clar pentru cat de proasta e politia romana. Din pacate soldat tragic.
    Eu ma plang de multi ani de politie, si am dat un exemplu simplu, din legea circulatiei, ca sa nu o dam pe politica. Si anume ca nu mai pot traversa in siguranta strada pe trecerea de pietoni in Bucuresti, pentru ca soferii nu opresc, iar cei care trebuie sa-i corecteze, adica politia, nu face nimic, sta cu curul pe dosare!
    Dar aici avem direct favorizarea criminalului! Prin inactiune, in conditiile in care politia si celelalte jigodii din serviciile secrete erau singurii abilitati sa salveze fata!
    Pai daca nu sunt in stare, sa plece toti acasa si sa aduca banii grasi pe care i-au papat din sudoarea noastra si sa ne abiliteze pe noi legea sa ne aparam singuri. Macar stim o treaba si nu mai asteptam ajutor degeaba, ca nu e de unde…

  25. NU?NU?CINE SA RASPUNDA LA 112.CINE? PAI LA BAIA DE ARAMA SAU DUS ÎNARMATI PÎNA-N DINTI..PROCUROARE,JANDARMERIE,SI POLITIE.ERAU INTERESE,ALE CUI?ALE SISTEMULUI.AICI LA CARACAL.VA SPUN EU.FATA E VINOVATA.DE CE CA ÎI MOARTA.PLAVANU MAI VREA UN MANDAT.DAR PENTRU CE DRACU MAI VREA? CA NU O FACUT INAFARA DE NAVETA .NIMIC,DAR NIMIC.

  26. AM UITATO SI PE DOAMNA CARE NU ESTSTE CONFLICTUALA SI CARE NU O TRAIT ÎN ROMÂNICA 9 ANI,SI EA SARACUTA DE PROASTA CE ÎI NU STIE CE SO ÎNTIMPLAT ÎN TARÃ,NUU? DAR VREA SA FIE PRESEDINTA,,,,VA SPUN EU,,CÎND A FUTE MUTU IAPA,,,BIBOLUL ÃSTA ÎMPREUNA CU NEAMTU SI BARNALAUL NU AU CE CAUTA ÎN FRUNTEA STATULUI.SA SE DUCA DRACULUI.

  27. CuMPANASULE ,VORBESTI DE STS,CHIAR ?PE BUNE,NU POT SA CRED,DAR VORBESTI SI DE AUTORITATI,STATUL DE DREPT,DE JUSTITIIE A LU WERMER,NEAMTU,PRESEDINTELE. ÎN FUNCTIE,CARE FACU SI REFERENDUM.VORBESTI PE BUNE,DOMNU CUMPANASU?MAI AI VREO ASTEPTARE DE LA ZOAIELE ASTEA DE…PROCURORI,POLITISTI ÎN CONCLUZIE DE LA JUSTITIA LU ..HAHAILA SI WERNER.NU.MAI BINE DREPTATE PINA LA CAPAT DAR PE CONT PROPRIU.

  28. Pai da….serviciile secrete sant preocupate de monitorizarea cetatenilor ca nu cumva sa cadem in extremism rasism antisemitism…avand mare grija pentru minoritati…in schimb noi poporul majoritar putem sa fim jefuiti furati omorati de infractori si mafioti…

  29. Poate se trezesc si beculitorii impotriva coruptilor…poate, in sfarsit, vor afla si ei care e statul de drept construit sub Macovei, la ordinul lui Basescu si in folosul Iohanisului…Avem structuri care ne asculta si-n dunga, sa nu cumva sa treaca de la noi la altii un leu nedijmuit de servicii si de slugile lor…Asazisii profesionisti ai ordinii publice fac comentarii hastagiste, isi dau cu parerea despre politica si despre greselile gramaticale, numara ouale oricui nu pupa-n cur inchipuitii de la Bruxelles, dar trec usor de tot peste fisa postului lor, aia pentru care sunt platiti gras de la bugetul majorat de Dragnia si pentru ei…Unde e procuroarea Piturca sa dea navala-n casa si sa iasa cu copilul la lumina?! Acum avea toata indreptatirea sa faca asta, fara mandat, fara ordin al superiorilor…Unde sunt politistii aia, mascati sau cu moacele la vedere, cei care tineau de sase unui procuror abuziv si dau navala peste oameni nevinovati in casele lor, ca au gresit adresa, iar, cand astia se revolta, il tin in amenzi ca ataca autoritatea?! Idiotii utili, aia care fac scut alaturi de sindicalistii mizeri din politie, de gasca procurareasca din CSM si de statatotrii pe scarile Curtilor de Apel sa nu treaca independenta Justitiei de la Iohanis la magistrati, fanii lui Godina si adulatorii lui Kovesi cum se simt, acum, dupa ridicarea cearsafului de pe rana gangrenata care e apararea cetateanului in Romania?! Sau, anesteziati de numaratorul de voturi STS, de supraveghetoarele tuturor servicii de tot felul si de politia platita sa ne dea lectii de incatusarea femeilor gravide si a batranilor in casele lor, dar timida cu violentele de tot felul si spectatoare la maltratarea copiilor de catre magistrati, vor astepta sa le vina randul, sa simta pe pielea lor aripa fetida a justitiei nelegiuitilor…

  30. Tu si timoratii tai plecati la capsuni!
    Vreti lefuri si pensii speciale de la un popor chinuit sau din imprumuturi platite de generatiile viitoare dar nu sunteti in stare decat sa lingeti obilele lui dragnea si carmen dan.
    Macar aveti decenta si lasati nasul in jos.
    Cat despte lovitura de stat, chiar ne credeti tampiti pe toti?
    Daca ar fi fost copilul tau, ce ziceai?
    Vedeti unde duce votul tampitilor?

  31. fara sa scuz modul de actiune, sincopele si slaba pregatire, intre apeluri si momentul cand politia a aflat domiciliul sunt vreo 12-13 ore… ce probe are acest domn ca fata nu era moarta? in alte surse acuza ca fata tipa in casa cu politia la poarta, asta e cam cusuta cu ata alba, si daca nu se gaseste cineva sa confirme, e o minciuna ordinara.
    daca prin absurd era o eroare, politistii raspundeau cu functia iar procurorul statea linistit; avem pretentia de la politisti sa stie CPP pe de rost, cand rromanul nu e in stare sa retina codul rutier… sau in cazul meu sa stiu pe de rost toate normativele dupa care lucrez.

  32. @Eric. Aveți dreptate. Imbecilul ăla de fost procuror general Augustin Lazăr, la ordinlele lui Joianis, a deschis sute de dosare penale împotriva jandarmilor care și-au făcut datoria per 10 august 2018 și nu au lăsat gunoaiele să intre cu forța în clădirea guvernului și să declanșeze anarhia în țară. Augustin Lazăr și poliția politică ocultă (= o parte a SRI și o parte a DNA) i–au instigat pe infractori să facă plângeri împotriva jandarmilor.

  33. Am mai comentat. LA STRAINI EXISTA SECTORISTUL care are o fisa si seara de seara patruleaza si noteaza in fisa la fiecare adresa …la fiecare masina noua care apare in zona..la fiecare lacat de la usile magazinelor…la fiecare geam spart…Dar politisti merg cu masina barbat femeie..daca se poate una tanara si frumoasa…

  34. Dupa ce i-ati timorat pe politistii si jandarmii care au intervenit la lovitura de Stat, acum va asteptati sa fie curajosi?

  35. Din pacate, trebuie sa survina astfel de tragedii ca sa dezvaluie cat de slab pregatiti ori blazati profesional sunt poltaii, procurorii, judecatorii si restul pramatiilor de prin sistem, gen STS, SRI, etc. Fereasca sfantul de vreun atentat pe bune, ca suntem terminati cu totii la ce varza de servicii secrete avem, iar asta in ciuda lefurilor si privilegiilor babane in care se lafaie acesti urechisti… Pacat de vietile pierdute…

  36. Rusine!Treizeci de ani in care institutiile statului sunt la pamint.Deprofesionalizare,jalnic proces de recrutare a personalului, dezinteres,tradarea interesului national!

  37. Acunm are dreptate in cele ce afirmamm anume faptul ca procurorul de caz asculta senine ca un imbecil de la poarta locatiei cum fata e chinuita de moarte de criminal si nu i-a lasat pe politisti sa intervina. Dar pana acum de cate ori n-a sarit vajnicul analist politic si militar in apararea Justitiei si Satului de Drepti in care procurorii si judecatorii aflati in campul tactic al SRI au condamnat politicienii incomozi la inchisoare pe baza dosarelor false si probelor masluite??? Vezi cum te loveste viata cand te astepti cel mai putin, tu considerandu-te la adapost de indolenta, impostura, urzeala si mimatul aplicarii legilor judiciare de chiar de sefii si sefutii din sistemul pe care l-ai tinut in brate pana acum si datorita carora 2 suflete nevinovate au fost omorate in chinuri groaznice.

  38. Trebuie degraba sa li se mareasca salariile,sporurile,pensiile. Iar varsta de pensionare sa fie 41 de ani

  39. Sa se de-a o lege in care toate Primariile din tara sa fie obligate sa organizeze transport public de persoane intre localitati pentru a nu mai fi la mana psihopatilor !

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.