Crin Antonescu pe post de „Împăratul gol”

Crin Antonescu pe post de „Împăratul gol”

Crin Antonescu și Ilie Bolojan

Cornel Nistorescu este un jurnalist, scriitor și editorialist român cunoscut pentru stilul său critic și analitic. A condus publicații importante precum Evenimentul Zilei și Cotidianul, influențând presa postdecembristă prin opinii ferme și investigații curajoase.

Crin Antonescu pe post de „Împăratul gol”

Crin Antonescu și Ilie Bolojan

Reuniunea „leilor” liberali, care mai de care mai spilcuiți și mai la patru ace, a lămurit un lucru. PNL rămîne fixat în betonul gîndirii etalate și în săptămînile precedente. Luptă împotriva actorilor străini implicați în alegerile prezidențiale, a agenților și actorilor statali și a rușilor, precum și a partidelor extremiste și se declară pro-european pînă în vîrful unghiilor.

Are PNL-ul năluci sau poporul român nu mai vede bine? A chiorît de tot și nu-l mai vede decît pe Călin Georgescu? Ei așa cred! Toată reuniunea menită să-l desemneze pe șifonatul Crin Antonescu drept candidat unic al frăției de supraviețuire cu PSD s-a desfășurat cam pe aceste coordonate. Atac după atac la Călin Georgescu, promisiuni stilizate de apărare în fața pericolului barbar dinspre Est și iar de la capăt. Pro europeni, pro democrație! Pro PNL și pro PSD. Adică pro avantajele fiecăruia dintre susținători.

Aproape nimic despre ce vom face și ce va urma? Cît despre aluzii la un proiect de țară, ioc? N-ați înțeles? Pro-european și împotriva rușilor! Atît! Cam asta este betonul ideologic pe care se încearcă menținerea construcției PNL în Coaliția de putere. Și rejuvenarea politică a lui Crin Antonescu, agreat și de președintele Klaus Iohannis, și de Comisia Europeană, și de SRI, și de SIE, și de SPP, și de Arhive, și de PSD (pentru că așa supraviețuiește Ciolacu). Adică super-convenabil în lenea și pokerismul lui Crin Antonescu pentru toată suflarea interesată. Singurul care a avut curajul să se opună, gata să strige că împăratul este gol, a fost liberalul ardelean Florin Roman, cel care a spart această prea trîmbițată unanimitate complicitară și orchestrată.

Ce contează că nu există probe și nimeni nu poate pune pe masă o urmă de rus sau un căpețel din implicare a unui actor statal din exterior? Influențarea alegerilor a devenit slogan rostogolit și de Comisia Europeană, și de SUA și arată atît de obligatorie încît cine se îndoiește sau contestă riscă să-și rupă gîtul.

Ce mai contează că aliatul agent politic al Budapestei (Kelemen Hunor) se îndoiește și zice că el n-a văzut probe de implicare a altei puteri străine și că „trebuie să ne uităm în ograda noastră”. Ce să facă PNL? Doar n-o să facă un denunț penal legat de golirea conturilor partidului? Nici o vorbuliță despre uriașa cheltuială a PNL pe transformarea României într-o gazetă de perete națională, cu portretul lui Nicolae Ciucă și a coperții cărții acestuia pe toate drumurile? Ce contează cele 6 milioane de euro trecute prin firma lui Lucian Bode și Silviu Mănăstire (dispăruți ca prin minune din peisaj!?) Și cu ce beneficii?

PNL-ul o ține langa despre sine ca încordat și devotat partid pro-european, deși prin România și oile sunt pro-europene, și castraveții, și mămăliga, și cerșetorii sunt pentru aceeași direcție. La noi, anti-europeni sunt doar porcii pentru că simt pericolul exterminării fără motiv, și găinile, amenințate de același pericol pentru a face loc producției de prin țările UE rămase fără piață de desfacere la ouă și la carne de pasăre.

Numai internații la Zam și la Săpoca ce se mai îndoiesc de punctele cardinale folositoare pentru țară. Și asta pentru că le mai încurcă din cînd în cînd!

Dar ce contează! Liberalii se consideră eroii și conducătorii unei direcții necontestate, dar promovate cu toate forțele statului și de toate autoritățile și grupările de interese în cel mai proletcultist fel. Te îndoiești sau te ia Dracu? Vrei să emitem pretenții la Comisia Madam sau te condamnăm că ne strici aranjamentele?

Cît este liberalism și cît proletcultism de milițian în ce zice ministrul Cătălin Predoiu?

”Un alt lucru pe care cred că trebuie să-l explicăm poporului în această campanie este falsitatea mesajelor principalului nostru adversar. Dânsul vorbeşte despre pace, dar se întîlneşte pe ascuns cu simpatizanţi legionari care ulterior pun la cale violenţe în România, pun la cale violenţe în stradă stopate salutar de Poliţia Română. Vorbeşte despre adevăr, dar ascunde poporului faţa nevăzută a carierei sale din anii 1980,  precum şi sursele campaniei sale electorale, care nu putea să fie cost zero, să fim serioşi. Nu am nici cea mai mică îndoială că şi-a plătit această campanie amanetând viitorul ţării pe ascuns, în timp ce declamă pe ton de lup îmbrăcat în haină de oaie, că lucrează pentru neatârnare”.

Ca să nu mai zic de recomandările medicale ale lui Daniel David, cel mai progresist și wokeist ministru din România, lovit pe neașteptate de un vînt nou sau de o duplicitate de-a dreptul grosolană:

„Noi trebuie să îmbrățișăm, să recuperăm România tradițională a bunicilor noștri și România antisistem a noilor generații. Asta este miza mare și, tot în acest proces, trebuie să mobilizăm o Românie care este demobilizată”

Și ce-i recomandă progresistul informațiilor și al sexelor, clinicianul psihologic într-ale tratamentelor medicale, ne-liberal cu carnet, dar pus în vitrină ca susținător și ca psiholog (clinic) al lui Crin Antonescu:

El zice să o pornească „din Tulcea și din Dobrogea, mergând și luând la picior țara, salutând România euroatlantică, care știe ce are de făcut, și dând timp în primul rând pentru România tradițională și România antisistem, astfel încât, așa cum spuneam înainte, să ne recuperăm bunicii, să ne recuperăm noile generații, să trezim România neimplicată”.

Și peste tot să facă dovada unui „patriotism luminat”.

Știți ce-i propune progresistul de Daniel David? Să-i convertească! Să facă din pescari și din țărani și din cei care îl votează pe Georgescu niște pro-europeni și pro-americani?

Credeți ce vreți și iubiți-l pe Crin Antonescu! Dar nu-l lăsați să bată cîmpii și să ne amăgească. Tăiați-i gargara ca să vedeți ce rămîne:

„Acum, puțin mai bine de 10 ani, tot în această clădire, președintele Partidului nostru, domnul Mircea Ionescu Quintus, Dumnezeu să-l odihnească, mi-a pus o întrebare, era un congres și a pus o întrebare procedurală. Candidezi? Și atunci am învățat la tribune și am cel mai scurt discurs din viața mea, constând într-o singură silabă. Da. Au trecut 10 ani, au trecut 10 ani și astăzi sunt cumva din nou chemat să răspund cumva aceleași întrebări. Și răspunsul meu nu poate fi decât același. Bătălia care stă în fața noastră, bătălia pentru această țară și destinul ei, bătălia pentru mintea, pentru sufletul, pentru viitorul unei întregi generații, a fost deja descrisă de oamenii care au vorbit clar, așa cum trebuie vorbit, despre acest lucru. La o astfel de bătălie nu pot sta deoparte. Răspunsul meu este da. Nu pot face altfel. Nu am avut și nu am nicio pretenție că sunt vreun salvator sau neapărat și necesar singurul care poate conduce această bătălie. Nu am avut și nu am această pretenție. Dar nu am nicio scuză dacă dumneavoastră și alții îmi cereți acest lucru, nu am nicio scuză să refuz. Bătălia pe care urmează să o dăm și în fruntea căreia mă puneți, dacă mă puneți, este una pe care n-o bănuiam pe care n-am știut să o prevenim, la care nu ne-am așteptat”. 

Mie unul mi se pare că nu rămîne nimic. Că „împăratul” repatriat de la Bruxelles este gol și binișor șifonat de lenea anilor pierduți!

Și la conținut, și la caracter!

Distribuie articolul pe:
Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.

103 comentarii

  1. Dragi mei am ajuns de râsu lumii.Avem guvern ilegitim.Avem.Avem un impostor la Cotroceni de care ne rugăm să plece că ne incurcă.Avem.O venit Chelu de la Oradea că să încurce mai rău de cât erau bezmetici de la gowernare conducerea.O venit.Avem un om care militează pentru noi popor,țara,o fi bine o fi rău ,nu ar trebui sa dăm un vot de încredere,cu atâtai mult că i-am văzut proiectele.?Trebuie să îi mai băgăm,ascultam pe acești.,corupți,hoți,haidamaci.,,,,SMINTITI ,DE LA PUTERE.,,,,Trebuie?Eu zic că nu Chelu de la Oradea o confundat.,TARA CU ORADEA.Iel sorosistu ,Omu sistemului , acuma vrea sa ne vâre pe gât un.,consumator de .,,ceva care numa cu realitatea nu aduce ,nu se vede pe post .Draci haidamaci,nu va mai crede nici .,copii care au ieșit la protest,deja părinții nu mai ascund de copii ce se întâmpla.VII TU CHELIOSU DE LA BIHOR SA CONCEDIEZI.DAR IN LOC PUI CEVA CARE SA TE BINEDISPUNA NU TIE RUSINE.NU.TU NU AI OBROZ.AI SCOARTĂ.NOI,ROMÂNI DIN TARA SI DIN AFARA NU VA MAI VREM.AFARA CU VOI JAVRELOR.VRETI SA DISTRUGETI TARA NU VA VOM LASA.AVEM UN SUSTINATOR SI ALA E ALATURI DE NI.NOI ALATURI DE EL.,,GEORGESCU ORESEDINTE.♥️👍✌️🙏VOI JAVRELOR CARE ATI NAPASTUIT TARA.,👎

  2. Antonescu este readus in politica intr-un gest disperat si penibil al statului paralel…Cu deosebita scirba priveste lumea efuziunile TV ale imparatului gol Crin Antonescu…un prapadit progresist in solda sorosista…ce-a ajuns si lumea asta…

  3. D. P., faptul ca te superi pe cineva, nu justifica supararea pe toata lumea.
    Tu, ca istoric, probabil stii, un erou decorat post-mortem , a fost Herman Kornhauser. Era din Târgovişte şi în luna decembrie 1916 a procurat alimente şi haine civile şi i-a ajutat pe românii luaţi prizonieri de ne..mţi în lagă..rele ger..mane. A facilitat chiar evadarea unor pri..zonieri din acele la..găre, dar a fost prins de autorităţile ger..mane de ocupaţie, condamnat la moar..te şi executat.
    În Vechiul Regat, popu..laţia evreiască număra în jur de 230.000 de persoane, dintre care ev..rei mobilizaţi au fost 23.000, adică exact 10% din totalul popu..laţiei ev..reieşti. Este o cifră asemănătoare celorlalte ţări care aveau minorităţi ev..reieşti în care aproximativ acelaşi procent de ev..rei au contribuit la răz..boi. Din totalul ev..reilor care au contribuit la răz..boi, 882 au murit, 825 au fost răniţi, 449 au fost luaţi prizonieri şi 3043 au fost daţi dispăruţi.

    In al doilea razboi mondial, li s-a refuzat participarea pe front.

  4. Daca Antonescu ia locul trei, e chiar mult. va face un pic mai bine decit McCiuca, un grasut bland..

  5. Cand vorbim despre artefactul geto-dacic de la Coțofenești (satul Cotofenesti, comuna Poiana Varbilau, judetul Prahova) … trebuie sa ne raportam la realitate arheologica a zonei in care acesta a fost gasit …
    Coțofenești in Repertoriul Arheologic Naţional (RAN):
    136152.02 Aşezarea de epoca bronzului de la Coţofeneşti – Pădurea Făgetu.Aşezarea se află la la 850 m nord-nord-est de Halta CFR Coţofeneşti, la 900 m vest de limita de nord a satului Făgetu, pe tersa înaltă a râului Vărbilău (la 450 m est de albia râului), într-o poiană înconjurată de pădure. Aşezare din Epoca bronzului (cultura Noua, 1400-1200 BC).
    136152.01 Aşezarea dacică de la Coţofeneşti – Halta Coţofeneşti. Aşezarea se află la est de râul Vărbilău, pe terasa primară, la est de halta Coţofeneşti din comuna Vărbilău, la 300 m est de calea ferată. Aşezare Ep. Fierului II, La Tène (geto-dacică).
    Asadar, pe vatra satului Coțofenești, au coexistat doua situri arheologice … unul din Ep. Bronzului PIE … altul din Ep. Fierului II IE (geto-dacica) … Daci, pe o suprafata limitata, a unuia si aceluiasi sat, avem in fapt, un sit MULTISTRATIFICAT … cu o locuire PERMANENTA timp de aproape 3500 de ani (3000 BC -300 AD).

    Cand, in anul 1931, aparea romanul lui Cezar Petrescu, „Comoara regelui Dromihet”, asta ii fusese inspirat de un caz real.
    Evenimentul avusese loc in primavara lui 1928, cand un elev de la scoala primara a satului, aflandu-se la arat, a scos, intamplator, din pamant, cu cutitul plugului, valoroasa relicva.

  6. ASADAR … NU schilodim ISTORIA NOASTRA pentru a o adapta dogmei UNORA (strainesti, apatrizi, migratori, calatori).

  7. Asta au si vrut, in istorie, neamurile cele migratoare si calatoare … ca prin procese de DEZNATIONALIZARE, DEZRADACINARE de tip generic-cosmopolite … sa ne DISLOCE neamul NOSTRU cel STRAVECHI de pe acest TARAM … ca sa se INCUIBEZE ei aici si sa ne transforme intr-un taram ‘cosmopolit’ de tip ‘generic’ (multi-etnic, multi-national si multi-statal) ! Vreo 35 de neamuri care ne-au CALCAT si INVADAT taramul NOSTRU in ultimii 2.500 de ani … au INCERCAT dar care N-AU REUSIT acest lucru !
    Cine NU este ROMÂN. are URA FATZA DE ROMÂNIA si FATZA de ROMÂNI, ne PONEGRESTE si ne MASLUIESTE in mod CONSTANT istoria cea ANCESTRALA a neamului NOSTRU (de vreo 8.000 de ani AICI, SEDENTAR, CONTINUU locuitor si MAJORITAR (dovedit dpv. paleogenetic) de pe acest TARAM carpto-dunareano-pontic (dovedit dpv. arheologic), si ne HULESTE in mod PERMANENT geniile, elitele, eroii si martirii nemului NOSTRU cel ROMÂNESC, faurindu-si doar FALSI IDOLI (desertici si desartici ) !
    Neamul NOSTRU de pe taramul NOSTRU fiind PERMANENT (de vreo 8.000 de ani) de tip PARTICULAR si SPECIFIC (ORIGINAR si ORIGINAL, UNIC si UNITAR in toata existenta sa SEDENTARA, CONTINUU locuitoare si MAJORITARA pe acest TARAM).
    De tip SUVERANIST si NATIONAL permanent in istoria NOASTRA. Si deci un neam NEgeneric !
    DEH … ISTORIA neamului NOSTRU (cel stravechi) de pe taramul NOSTRU (cel carpato-dunareano-pontic) BAT’O VINA !

  8. Asa incat … atunci cand vorbim despre ISTARIA unor epoci demult apuse … trebuie sa folosim doar date obiective si concrete ALE acelor epoci… date arheologice, paleogenetice, documentare … toate din acele vremuri.

    Istoriografia universala (interpretarea actuala a acelor date) … poate sa nu fie intotdeauna obiectiva si concreta … de cele mai multe ori devenind subiectiva si interpretabila/interpretata ideologic !

  9. Gresit ! Istoriografia universala,de la inceputurile ei (Antichitate) si pana la anii 1400, prezinta o cu totul alta realitate !
    In DOVEZILE vechi DOCUMENTARE (conform Fontes-historiae-dacoromanae, ed. Academiei RPR, 1964-1967, vol I– IV/Antichitate-1400 AD) apar in documentele acelor epoci … 38 de citari ale conducatorilor nostri drept BASILEI, 10 citari drept REGI, 8 citari FARA titulatura. Cititi, si aveti sa va convingeti singuri.
    Istoriografia universala, moderna, ii numeste, pentru simplificare, dar in mod gresit, in mod OTOVA, drept REGI.

  10. Lumea noastra antica traco-geto-dacica a fost in contact cu lumea greaca si elenistica. Si de aceea, conducatorii nostri tribali cei stravechi GETO-DACI s-au INTITULAT drept BASILEI imparatesti (titulatura venita pe linie straveche PIE, fiind inscrisa pe diverse tablite provenie din epoca Miceniana (*gʷasileus) a Linearului B (qa-si-re-u)/(1600-1100 BC). BASILEI IMPARATESTI autohtoni ALESI in mod AGNATIC. Incepand cu BASILEII conducatori ai triburilor tracice mentionati in Razboiul Troian/1200 BC (Acamas, Peiros, Rhesus).
    Si asa cum apare SCRIS (dpv. arheologic si documentar) pentru conducatorii nostri cei geto-dacici antici: Moskon/sec. III BC (monede cu legenda Basileos Moskonos), Burebista/(80-44 BC) (in Decretul dionysopolitan în cinstea lui Acornion/(“βασιλέως Βυραβε[ισ]τα”)/48 BC, Thiamarcos/(40 BC – 10 AD) (inscripție pe vas: Basile[us] Thiamarco[s]).
    Ptolemeu care in Geografia sa numeste capitala geto-dacilor drept „Zarmizeghéthousa Basileion/Ζαρμιζεγεθούσα Βασίλειον”).
    Si asa cum a ramas scris si in Rugaciunea (cea PALEO-CRESTINA geto-dacica/50 AD) a unui Dac (Tatal Nostru … Tatăl nostru, Care eşti în ceruri, sfinţească-se numele Tău. Vie împărăţia Ta.), precum si in tot folclorul si praznicele noastre cele IMPARATESTI (cu ocazia marilor sarbatori ale noastre religioase).
    Incepand cu Augustus/(27 BC – 14 AD), Imperiul Roman a intrat in contact cu lumea NOASTRA sud-dunareana. Si de aceea numele de „rege” NU APARE NICIUNDE pe TARAMUL nostru inainte de epoca razboaielor cu romanii, atunci cand Decebal devine REGE clientelar al Imperiului Roman/89 AD (pe vremea confruntarilor cu Domitian/(Imp 81-96 AD).

  11. Garantat Bolojan, cum era Abramburica garantată Vanghele.
    Elena Popa 1 nu are dovezi, dar stie ea, ca Stalin.
    Mai? persoana , ia încearcă dumneata sa pui amanet( gaj) un cont pe MINUS!

  12. Dupa 10 ani de zacut, de lene eterna, reapare in politica marele puturos buhait de bautura, unsuros la vorba si la port…acest morman de nesimtire, grohaie pe la TV zi si noapte tot felul de aberatii….Cacarau, esti santajabil, du-te acasa si inneaca-te din nou in bautura…esti expirat…

  13. Nici o postare fără Mon Strul atât de drag javrei franțuzite….
    E vrei , nu vrei, singura lui modalitate de a mai câștiga ceva bani, că pedigriul s-a dus pe apa Sâmbetei…. ;)

  14. Cand Draga Ticutza dadea de pamant cu oligarhii PSD Darah hemo Roidd il facea albie de porci, acum folosesc aceeasi troaca dand fara alegere in toate partidele, ca sa fie pe-o vorba cu ras put Tino Idu Messi Yanic, Kakakalin…

  15. Hahaha! Bine punctat! Punem pariu ca la o adica nu-i mai protejeaza nimeni ? C-asa e in tenis. Fiecare cu terenul lui. Si mai e si fileul la mijloc…

  16. Incet, incet, castelul din carti de joc, unde salasluieste vremelnic si viseaza frumos imparatul validat Crinut, izolat de restul lumii, se prabuseste…Mai pe romaneste, se darama sandramaua. Cam asta ar fi…

  17. Și apropos de coaliția asta împotriva firii :
    Cică unul dintre tartori ar fi suguițat :
    – Ori mergem toți la răcoare, ori rămânem toți pe poziții !
    Am făcut tot ce ne-a cerut Bruxelles ! Acum sunt obligați să ne protejeze ! 8-)

  18. Concedieri masive, peste 200 de angajați la CNN, post ce a cântat în strună democraților .
    Motivul ? Scădere dramatică de audiență !
    Că tot veni vorba de audiență : Se aude Pastore ? De câți ciuvici și tudorici mai e nevoie ca să cânte în strună coaliției ?

  19. Declaratia domnului Catalin Predoiu ma facut sa ma amuz ,sa-i simt frustrarea si frica in tot ce afirma .Romanii care au fost catalogati de acest individ ,care deocamdata inca mai are o pozitie in statul roman ,ca fiind pleava socetatii ,nu vor uita niciodata si cind va fi momentul potrivit, il vor taxa asa cum trebuie ca sa nu uite niciodata pt. jignirea adusa de el romanilor !

  20. Fiindca trebuiau sa mearga cumva mai departe, de-asta l-au validat pe crin. N-aveau cum sa se opreasca. Urmeaza congresul psd, apoi usr si tot asa. Dar n-ar fi exclus ca la un moment dat sa faca stanga-mprejur, din ratiuni externe.

  21. Totuși, ce se întâmplă în aer deasupra României de aeronavele barometric/măsurat toxicitatea in aer sunt deasupra țării noastre permanent? Ce au scăpat în aer sau, ce până prostului experimente se fac deasupra țării noastre?! Nu e bășcălie, aeronavele mici și bombardiere cu inscripția barometric aerian zboară de ceva timp deasupra țării! Care e scopul său, ce covrigul mamii lor măsoară sau urmăresc sau țintesc din aer?

  22. Revin.Tezaurul Dacic a fost dus în Olanda că să poată fi furat.
    Asta e părerea mea din ce vad că se întâmplă.

  23. Că o fi gol că o fi îmbrăcat, prea puțin contează în epoca asta mai mult decât liber-schimbistă, dar poza cu cei trei corifei liberali e totală!!!

  24. „Retrage-te în tine numai dacă ești un om cumpătat, altfel, mergi printre oameni și învață să trăiești căci este grav să stai permanent cu un om rău.”

  25. Validarea candidatura lui Crin Antonescu (alias Căcărău) la Președinția României, este o dovadă a lipsei de cadre din PNL. Editat

  26. ROMANIA GENERICA a avut ca FORMA DE STAT REGATUL cu REGI intr-o cronologie anterioara REGELUI Burebista!!! Un STAT MILENAR, cu mult anterior statelor europene antice!!! Ar trebui SA FIM MANDRI, indiferent de Moon Strul ozitatea dogmatica…

  27. Crin Antonescu împărat gol? Crin Antonescu e un milog gol, măcinat de viciul pokerului și „dator la jumătate din București”. Acest viciu al pokerului este mai periculos decât multe alte vicii. Cunosc caz de pokerist care și-a jucat propria nevastă la poker, de care apoi a divorțat. Angajații SPP vor trebui să facă multe cursuri de specializare în poker pentru ca domnul Crinuț kă-kărău să nu se plictisească dacă va ajunge, Doamne ferește, la funcția mult râvnită. Că doar nu o să joace poker cu Urssula von der Leyen sau cu Viktor Orban. Poate cu domnul Tankzos Barna că are bani.

  28. Putini ALOGENI si-au iubit noua patrie, ROMANIA GENERICA unde au fost dislocati de-a lungul ISTORIEI NOASTRE MILENARE!!!

  29. DACIA a fost un REGAT cu REGI existenti inca inainte de Burebista pe teritorii cu dimensiuni IMPARATESTI!!! Istoriografia universala ii numeste REGI de la inceputurile ei!!! Nu schilodim ISTORIA pentru a o adapta dogmei, sar la tan cititor in stele de la colonei in sus!!!

  30. Daca Crinut reinfloritul vrea sa fie imparat, dar se face de kakao, Coalitia e tot pe-acolo, si la fel de vinovata, desi nu recunoaste nimic, se face ca ploua. Persista in greseala pana la victoria finala, care-o fi aia…Partiduletele astea jalnice unite in spirit si gandiri vor fi demne de dispret orice ar pune la cale in perioada urmatoare. Este evident ca nu au solutii, ca se fac de ras, sunt prinse iremediabil in hora rusinii nationale.
    Sa vedem pana unde pot ajunge si pe unde scot camasa. Mai mare rasul!

  31. Mai odihneste-te si nu mai polua zilnic forumul cu o frecventa de om fara nici o ocupatie si putin cam obsedat .Ce naiba, controleaza-te sau consulta un specialist in…

  32. @ Candva. Trebuie să fi un pic mai atent și poate mai treaz,. Antonescu are o retorică și limbaj plus idei care sunt net de preferat păzitului cu legionari.. Nu zic că un matematician care de asemenea le vede bine, recte primarul general,.. insă nu are o susținere din partea unora majoritari..In rest nu cred că alții contează..In turul doi aș prefera pe Antonescu și Nicușor Dan,.. Este șansa romaniei,..

  33. Candva, Crin Antonescu era un personaj politic cat de cat acceptabil. Nu neaparat respectabil, dar nici de lepadat, in peisajul politic de atunci. Cel putin asa parea…
    Este curios de ce acum isi asuma acest rol ingrat, de „om de paie”, impins in fata dintr-o necesitate pseudo-patriotica, de a inlocui ceva care a existat si inca mai exista, fara putinta de tagada. Cum de poate sa-si asume rolul de perdant, fiindca si daca pierde la alegeri, si daca castiga, tot un perdant ramane.
    Oare cei zece ani de pribegie l-au facut sa-si piarda si onoarea ?

  34. Sediul PNL a devenit peste noapte un sediu al mish-mashurilor politice care ii fac pe membrii lor de partid partasi la lovitura de stat. Cu o singura exceptie, dar motivata de mandria penelista, nu de altceva, toti penelistii au legitimat o candidatura sortita esecului, doar ca sa-si joace pana la capat rolul de bufoni, si sa bata in cuie gestul de sfidare la adresa alegatorilor.
    „Luati-l pe Crin Antonescu! Este tot ce va putem oferi! Pana in luna mai aveti tot timpul sa-l vizualizati, sa-i ascultati bolboroselile demagogice, si in final va trebui sa-l acceptati. E mai tare decat Lasconi, trebuie sa recunoasteti…”

  35. Neamul NOSTRU, cel stravechi, GETO-DACIC, neam NASCUT din rude mari IMPARATESTI, a CINSTIT doar BASILEII cei IMPARATESTI si AUTOHTONI care i-au CONDUS … si au SLAVIT si PRAZNUIT doar PRAZNICILE cele IMPARATESTI ale OAMENILOR-ZEI ai neamului lor .

    PS. Neamul NOSTRU NU S-A CONSIDERAT, niciodata, ca PROVENIND din REGI de tip „clientelari” ai altor imperii !

  36. Fara voia noastra, jucam intr-un film prost, cu acesti actori netalentati si expirati in rolurile principale…Crin Antonescu, Victor Ponta, Nicusor Dan, Daniel Funeriu si altii, in versiunea ccr – iohannis, sustinuta IN CONTINUARE de coalitia de conjunctura ce se da proeuropeana, etc etc. Suntem fortati sa vizionam dar si sa participam la o farsa electorala prost regizata, cu un scenariu scris pe genunchi. Devine penibil, chiar grotesc.

  37. „Imparat si proletari” din toate tarile Uniti-va…Un Pelican cot co DAC cea ieri la Ghitza-tv ca ne trebe „republica prezidentiala”…
    Un fel de „dictator militar” cum vrea si Messi Yanicu…Semnificativ, militarizare totala in loc de DEMILITARIZARE TOTALA…

  38. Mare noroc, pe d.l GEORGESCU . Ca psd-pnl , sunt prosti de bubuie . Bubuie de prosti . Lasind la o parte celelalte ” calitati ” ale lor !Tradare , coruptie , minciuna groasa . PS-Bravo ” liberalul transilvanean MIHAI ROMAN ” , un om cu demnitate care a avut curajul sa spuna cu glas tare ca gindeste ! Il vor da afara maimutele cu costume de firma !

  39. …Pe de altă parte liberalii sunt cei mai de repudiat, de la Hașoti pîn la primarul de Dărmănești.. Nu au de fapt nimic cu dreapta și curentul liberal.. Sunt doar oportuniști, a doua față a monedei pesediste..Totuși Antonescu e de preferat..

  40. Un flecar resapat. In rest ca o pubela goala.
    Pana la urma fiecare popor isi merita conducatorul. Fie el ales sau numit.

  41. Cititi comentariile de mai sus si veti avea raspuns la toate intrebarile , pentru autorul articolului .

  42. Totusi, ce-i recomanda pe liberali sa se numeasca liberali? Ca cam toti traiesc pe spinarea statului iar aia care mai au vreo afacere privata (reala, nu cu statul) ii poti numara pe degetele de la o mana. Hai doua, ca sunt mizericordios azi.

  43. Nu vreti decat IMPARATI in loc de REGI, asa ca ce conteaza unul mai Putin gol decat precedentii…Pe care i-am dat de gol ca fiind seseseku esalonu doi si trei…Fusesera esalonu unu, dar cazusera in dizgratie…

  44. da, pnl-at at de la haripa tinara… fara antonescu da cu chiliman in 1990… antonescu care dadu o tura la pac…dar a revenit in pl-93…deci cu pnl-at…

  45. Chestia cu „poporul care-l vrea pe Georg Gescu” ar fi o gluma proasta scapata spontan, daca nu ar fi premeditata partizan…Crin le da clase plebeilor in sumane si cu turbinci…

  46. Foarte adevarat: citez”PNL rămîne fixat în beton.” Adica Anton care are-n cap beton ” Antonescu nu are nici-o sansa casi Ciuca. Are figura de betziv marmur.

  47. imi aduc aminte de o chestie data la tv la un momendat cu lupii tineri… patriciu, antonescu, tariceanu… cind a intervenit revolta fata de batrinii liberali… a fost ca un fel de recunoastere a apartenentei la ceva… la ce oare? pt ca toti 3 au avut o fulminanta ascensiune … si nu au avut-o ca ar fi fost ei mari destepti, intelgineti, cumpatati, vizionari etc ci pentru ca au fost racordati la ceva… in primul rind la resursele sttatului. si apoi la mai ce???

  48. Elena Popa desteapra ca de obicei . Sau preluinad slogane la ordin.
    Trecem peste stalinismul ” kkaia dovezi? lasă că știm noi”. Ce VALOARE de amanet să aiba Romania? Datori vanduti, agricultura la pământ, bogații subsol luate, forța de muncă emigrata, tineri necalificati si ” prafuiti” , pensionari pt care nu avem bani, pensionari speciali si scarbicii speciale supradimensionate,presa+ postaci multi si pr0sti care trebuie platiti, iar ce producem ( gaz, electricitate) nu e al nostru.
    Cat de TÂMPIT1 să fie unii sa se bage la FALIMENT GARANTAT?

  49. Despre trădările comise (atât fata de tara și popor, dar chiar față de propriu partid) de acest expirat chiar nimic, nimic. Ca despre bulelile cu tezaurele tari atât cel din 1916 cât și cel recent, în care „nevinovat” a fost implicat acest partid „national”, nu comentez ca lumea le știe năravurile.

  50. Despre furtul Tezaurului Dacic uitati-va la traseu și personaje .
    Mie mi se pare că totul a fost pregătit cu bună știință .
    Pe traseu întâlnim un director numit de Johanniss și pe Raluca Țurcan.
    Părerea mea e că a fost dus că sa fie furat.
    Misiunea Belferului in Romania a fost prelungită!!!

  51. Dupa ce am citit ca pokeristul a fost si turnator la securitate,am inteles limpede ca tara a fost preluata de securisti,in integralitate.Madam Valean fiica de turnator s-a maritat cu turnatorul…clanurile lor au si functiile si afacerile si ciolanul. Prostii sunt mereu aceiasi,aia care muncesc.Securistii erau favorizati si in „epoca de au” dar dupa…au venit progeniturile,nise lepadaturi odioase,bune doar sa puna tara pe tava sau s-o demoleze contra comision virat apoi in offshoruri. Pana la Basescu a fost cum a mai fost,insa,incepand cu el tradarea si scoaterea tarii la mezat s-au desavarsit iar romanii au plecat in pribegie,milioane,alungati de turnatorul si bisnitarul Petrov.

  52. osinza lui antonescu vine din contrapunerea la basescu. si ajungem azi sa intelegem ca nu a fost decit o fatada a unui individ ale carui grade de libertate, mai ales de constiinta, sint extrem de limitate. sa stai 10 ani sa nu faci nimic ca apoi sa accepti candidatura la prezidentiale, asta vorbeste ori despre impricinat ori de functia de presedinte: adica amindoua nu ar fi decit rebuturi fara noima din perspectiva lui antonescu. deci parerea atonescului despre el insusi este oribila chiar gretoasa as spune. se uraste pe sine. si totusi candideaza. nu poate candida pentru ceva mai putin oribil si mai putin gretos decit el insusi pentru ca n-ar reprezenta o miza pentru el. pentru noi, e o cu totul alta chestiune. de aceea sansele lui sint egale cu 0. niciun candidat propus de psd, pnl, udmr, usr nu va cistiga functia de presedinte orice vor face. soros si ceea ce reprezinta el pot da coltul linistit, ii garantam asta! si cu el sistemul creat. gata, s-a terminat!!!

  53. Dupa o discutie pe care Bolovan si Kelemen au avut-o cu cei din Liga Alcoolicilor Anonimi, eminentele cheale ale pnl si udmr a decis si kiltox ca intretinutul sa fie de semnat candidat la Coroceni, sectorul beciul cu vinuri si tarie.
    Ps. Dupa dis cur Sul de hartie igienica al candida tului, cei prezent au votat un amendament la statutul partidului care conditioneaza ocucarea unei functii politice, la nivel central, de existenta unei dovezi care sa certifice ca distinsul candidat a fost intretinut de sotie minim 5 ani.
    Cine nu a facut nimic pntru familie, nu va face nici pentru tara.
    Omul reconditionat nu mai e om, ci unealta cuiva.
    O fata buhaita e un material excelent pentru buhai.
    Daca n-ai muncit 8 ani, nu inseamna ca ai cei 7 ani de acasa.
    Cine a ucis odata istoria, va ucide si prezentul.
    Daca nu ai respect fata de sfintii inchisorilor, nu ai respect nici fata de tara.
    Cand folosesti alcoolul ca pe un drog, nu ai dreptul sa vorbesti despre drogul cuvintelor.

  54. Ceea ce nu spun liberalii este ca acest Crin nu va castiga nimic.Un tip puturos, cartofor, betiv si cu repetentie de 2 ani in facultate. Va risipi niste voturi. Crin ni l- adus pe Iohannis. Lumea s- a saturat de aceasta coalitie de 10 ani, corupta si ipocrita. In fapt, liberalii nu prea mai vor la guvernare ca economic stam tot mai prost. Drumul Greciei a inceput si in Ro.

  55. Dacă nu va candida Călin Georgescu, sau alt suveranist ca George Simion, sau Diana Șoșoacă, îl voi vota sigur pe mult hulitul Crin Antonescu. Nu pot vota rebuturi șoroșiste precum țața leana pro asta țării, sau oligofrenu’ autist olimpic tăticuțu’ șobolanilor. Nu o fi Crin Antonescu perfect, dar este cu muuulte clase peste cei menționați anterior.

  56. PSD + PNL + UDMR – Repr ezentantii Mino ritatilor = Si stemul Ti ca lo sit Romanesc din ultimii 20 ani nu au gasit printre ei un OM cre dibil , mo ral si res pec tabil , simpatizat de pop ulatia condusa cu forta spre UE . Nimeni .
    Si atunci l-au adus pe tr om bo nistul li beral Crin Antonescu .

  57. Acelasi discurs gol de continut. Aceleasi minciunele flamboiante, aceleasi zambete sterse, pale, false, mincinoase.Acelasi om al Sistemului!
    Atat a putut SRI MAI sa produca?!
    Slabuut…
    Rapoartele alea de doi lei din CSAT facute de repetenti sunt baza Democratiei mincinoase in Securistan?

  58. Liberali sunt cei mai mari trădători ai neamului românesc. Cine l-au trădat pe Cuza? Liberali. Au adus prinţ străin, dar l-au trădat şi pe el. Cine a ucis 11.ooo de ţărani în 1907? liberali. Au avut o scurtă sclipire în anii primului război mondial, dar unirea n-au făcut-o ei, ci naţionalişti şi ţărănişti ardeleni. Astăzi vedem peste tot liberali care trădează România, în guvern, în Parlament, în Parlamentul European.

  59. Nici eu nu am nici o îndoială că Georgescu și-a plătit campania punând România amanet. Liberalii nu mai sunt ce-au fost, Crin Antonescu nu e grozav, dar eu îl votez oricând în locul lui Georgescu.

  60. Și mai ai o problema mare cât China.
    Când candida la prezidențiale intermediarul vânzări copii”șoferul”cum îi spunea bunicuța copiilor ,deși știai cu ce se ocupa era bun era „Neamț”
    Crin nu e bun că nu vrei tu!

  61. Acuma că liberalii nu au un plan de pentru țara sa nu te miri că nu au avut niciodată singurul care a avut a fost PSD-ul lui Dragnea care era și suveranist.
    Florin Roman e ăla care s-a bătut cu Dan Vâlceanul pe holurile Parlamentului și până la urmă l-a muscat Vâlceanul de nas .La așa ceva se pricep liberalii.
    Deci daca Florin Roman e de luat in seama ce spune atunci rău am ajuns.
    Între Crin Antonescu și Călin Georgescu , daca e sa aleg, merg cu Crin că sa nu am surprize cu mesianicul.

  62. Ne umilesc doar prin existenta lor de hoți prosti. De unde au ieșit avortonii ăștia? Uitati-va cât de frumoși sunt romanii? Cine-și ăștia și de unde ies?

  63. Doi serioși și crunți ca doi agenți FBI care duc un infractor periculos și intre ei cu față de maimuțărerile lui Mussolini domnul Crin Antonescu. Un comic de Benny Hill, dar în fapt dramatic.

  64. Măi domnilor liberali, voi chiar nu intelegeti că sunteti PA!? BĂ EXPIRAŢILOR, VOI NU VEDEŢI CĂ NU GĂSIŢI UN CANDIDAT CONVENABIL? VENIŢI CU SCURSURI DE-AL DE ANTONESCU ŞI NICUŞOR DAN? ACESTE DOUĂ CONSERVE EXPIRATE NU MAI AU DEMULT CREDIBILITATE!

  65. Care liberali? Ăștia sunt afeceristii de dinainte de 89 ( butelii, pasta de dinți pasta de ras, aur,argint,verzisori etc)urmăriți de Secu și care au jefuit poporul român după 89! Ăștia ne sunt liberalii înfrățiți cu Secu „after” și cu averile „retrocedate” și furtul fabricilor și uzinelor la ordinul american! Ăștia ne sunt „fermierii” cu lucrătorii APIA care exportă grau și importa aluat congelat! Cei mai mari hoți din istoria României și care acum fura fondurile u.e !

  66. Ce vă spuneam eu ?
    – E o bătălie mult prea mare ca să nu fiu acolo ! spune Porumbacul
    Adică la el totul se rezumă la o partidă de poker, cu miză uriașă și a făcut totul ca să ia loc la masă !
    Că vine cu mâna-n coor cum se spune, fără să aibă alt atu decât discursul prețios , veșnica șmecherie și eternul tupeu al întreținutului, mai întâi de soție și dacă-i reușește , acum și de maica România !
    P.S.
    Dacă asta este soluția găsită de actuala și de fapt vechea și toxica coaliție, înseamnă că au ajuns nu doar la fundul sacului cu bani, dar și a celui cu jucării stricate cu care nu mai pot nici lămuri, dar nici păcăli pe nimeni ! ;)

  67. Eu Nu Votez cu Antonescu ! Sa\l puna Bolojan Prim Ministru ! Bolojan NU da Nimic ! La Pensionari !

  68. Antonescu de azi este stafia buhaita a celui de acum 10 ani. Ar putea sa-l foloseasca ca imagine-simbol pe un pliant medical.

  69. Parcă e lumea narcomanilor din pnl-psd care nu văd prin ceata propriilor minciuni, hoții, înșelătorii și escrocherii politice, lumea reală de la firul ierbii din Romania! Gol a fost dintotdeauna Antonescu la fel că plăvanul nesimțit ocupant ilegal al scaunului de la Cotroceni, doi leneși guralivi pe rand(unul tace din obișnuință și altul grohaie minciuni nonstop)! Repet: leneșul șomer poker-ist Antonescu își caută loc de muncă, unde? 5 ani la Cotroceni! Acest Antonescu corespunde cumva, cerințelor cetățenilor români pentru a fi angajat/votat pentru următorii 5 ani sa salveze toate clanurile infractionale organizate politic în cei 35 ani? Nu cred sub nicio formă!

  70. Răbdare … ” pro-atlantilor ” cipați să nu cumva să vă înecați la mal cu asemenea resuscitat din moarte clinică !!! Roșcovanul vă va lăsa în koo.rul gol și atunci să vă vedem latrailor cum vă apără ” scutul ” !!!

  71. un alt rebut alaturi de iohannis caruia i-a facut pirtie contra avantaje (masurabile in bani, desigur)… au scos molia de la naftalina…

  72. Dacă ăștia ( escrocii noștri ,cu cei de la colhozul bolșevic european ) reușesc să-l oprească pe Călin Georgescu să candideze, propun ca să se strângă semnături și pentru doamna Cristela Georgescu, a cărei candidatură nu va mai putea fi oprită.
    Și nici reușita !
    P.S.
    Toți ceilalți candidați sunt nu doar sprijiniți pe față de UE, dar și pe din dos , cum le place acestor ciudați, prin acțiuni ce merg până la anularea de scrutin, dar tot ei țipă :
    – Rușiiiii ! Vin rușii !, fără să poată aduce nimic în sprijinul acestor baliverne.
    Și încă ceva : Îl acuză pe Călin Georgescu că n-a cheltuit nici un ban din traista noastră, a românilor, în timp ce ei dau cu nemiluita din banii noștri pentru a ține în joc partide politice, dar mai nou și vreo 300.000 de euroi aruncați la gunoi odată cu anularea turului I !

  73. Domnul Crinuț Antonescu că-cărău se pliază perfect pe decizia CCR de anulare a alegerilor prezidențiale de anul trecut. Cam la aceeași valoare de adevăr. Cum e decizia așa e și el. Cere milă.
    Să-i dorim noroc la poker, poate își plătește datoriile până la alegeri și nu mai avem insomnii la gândul că va fi nevoit să vândă Palatul Cotroceni pentru a potoli creditorii.

  74. Romanii nu vor accepta alti candidati. Nu stiu cum vor face, dar simulacrul asta de alegeri repetate e o facatura de doi lei. Este impotriva tuturor normelor si legilor, iar Crin Antonescu depaseste orice limita cu demagogia lui gretzoasa. Nu mai au rusine.

  75. E potul prea mare ( soarta României) și de aceea nu putem lăsa la masă doar niște panglicari, niște trișori, care plusează în neștire, sperând că fără să aibă nimic în mână ( dar nici în cap ;) ), adică doar o pereche de șeptari, sau optari ( în traducere liberă doar niște pile politice și ceva „papagal”) , vor speria pe cel care deține poate singura carte câștigătoare pentru acest Neam, făcându-l să renunțe a achita „sec” toată suma cerută, ba chiar să pluseze , cerându-le să plece de la masa încă plină de bucate !! ! 8-)

  76. Eu ma indoiesc ca Congresul PSD il va valida pe Antonescu avand ca sef de campanie pe soferul hot Bolojan. S-ar sinucide politic!
    Cred ca Ponta va pune mana pe partid si va candida din partea PSD. Iar coalitia se va destrama. Viitoarea coalitie va fi intre PSD si AUR cu Ponta premier si cu Simion Presedinte al republicii. Georgescu va fi interzis, din pacate.
    Curatenia se amana cu 4 ani…

  77. Nici n-are ce sa caute sa candideze!
    Au furat alegerile, le-au anulat, acum sa-si puna pofta-n cui!
    Nu pacaleste pe nimeni C. Antonescu, mai bine sa se intoarca la Bruxelles.

  78. Istoria ii va judeca, dar ne va judeca si pe noi, cei care le spunem astora PNL. Ce treaba au astia cu PNL-ul real? Astia nici n-au auzit sintagma PRIN NOI INSINE, care era sintagma calauzitoare a adevaratului PNL. Astora daca le spui PRIN NOI INSINE zic ca esti cu rusii.

  79. O fotografie istorica : KKrau se uita ca gaina la Soare;
    Soarele va ramane sus,la fel si presedentia pentru care atat KKrau cat si siamezul sau frate Ponta sunt total nepregatiti, de la natura!
    Amandoi sunt fătați de fiica Securități, fugita de acasă cu un cominternist

  80. Bătălia ta ar fi trebuit să fie cu sistemul comasat în fruntea căruia te-a înscăunat ca să-l salvezi dar tu, în inconștiența ta începi o bătălie cu poporul și speri să-l învingi. Ești tare! Mergi în piețe și vorbește poporului viteazule! Lasă televiziunile și sălile de spectacol plătite din bugetul de partid și de stat.

  81. Toți își asumă(vorbe goale) ‘succesurile’, nimeni dezastrul, a se vedea rating Standard&Poor’s!

  82. Cu asemenea discursuri bombastice crede Crin Antonescu ca o sa castige alegerile ? Poate sa castige doar simpatia plictisita a catorva fraieri. Precis PSD-ul o sa-i puna bete in roate, n-au cum sa accepte asa ceva.

  83. DACA Sistemul Ticalosit conducator inca in Romania l-a ales pe Crin Antonescu = Lider – cu sarcina de a castiga Alegerile Prezidentiale in dauna favoritului multimii = Calin Georgescu ( credidat in sondaje cu peste 60 % ) atunci sunt 2 variante :
    1 – actualii politicieni romani de la conducere traiesc intr-o bula izolata , a-temporala , alegandu-l reprezentant pe cel mai trombonist si mai guraliv om politic din ultimii 25 ani ei considera Electoratul romanesc = Prostime electorala .
    2 – alegindu-l pe Crin guralivul liberal drept candidat unic , care nu se poate ridica acum la peste 10 % in sondaje , Sistemul Ticalosit mizeaza c l a r , pe neparticiparea lui Calin Georgescu la Alegeri .
    Deci : ori traiesc in trecut – ori spera la FALSIFICAREA Alegerilor .

  84. pe johanuss el la adus asta nu va uita nimeni.sa votezi un trantor la( casa alba) este prea de tot.omul asta este rupt de orice . intretinut de nevasta tu vrei sa conduci o tara.nu va candida o sa fie mazilit.

  85. Cica romanii traiesc mai bine ca oricand, zic liberalii. Cred si eu, cu vanzarea in totalitate a Romaniei si cu peste 200 miliarde datorie, pe care tot romanii o sa-i plateasca, da traim mai bine. Dar nu pentru mult timp…

  86. „Crin, de buna voie si nesilit de nimeni, candidezi?
    Da! Nu pot face altfel. Nu am nicio scuza sa refuz.”
    Mare om, mare caracter!

  87. Căcărău la lăudat pe fostul dihor informator al securității Mircea Ionescu Quintus cu 188 note informative scrise și 2 angajamente. Vai de steaua ta Porumbacule…

  88. liberalii sunt cea mai proasta gluma din istoria postdecembrista…hotz unu si unu…
    in plus cu ifose si miros de slana cu ceapa….

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *