Cum răspunde Germania în fața retragerii soldaților americani: Responsabilitate pentru propria securitate

SUA au decis să retragă din Germania 5000 de soldați. Germania a avut o reacție publică față de această decizie.

Cum răspunde Germania în fața retragerii soldaților americani: Responsabilitate pentru propria securitate

Ministrul Apărării din Germania

SUA au decis să retragă din Germania 5000 de soldați. Germania a avut o reacție publică față de această decizie.






Într-o declarație publică, Boris Pistorius, ministrul Apărării din Germania, susține că „Europa trebuie să-și asume o responsabilitate mai mare pentru propria securitate”.

„Este clar: În cadrul NATO trebuie să devenim mai europeni. Pentru a continua să fim transatlantici. Cu alte cuvinte: noi, europenii, trebuie să ne asumăm o responsabilitate mai mare. Pentru propria securitate„ , a declarat Pistorius într-un comunicat distribuit prin canalul WhatsApp al Ministerului Apărării german, relatează EFE.

Mai mult, acesta a adăugat și că: „Germania este pe drumul cel bun”. Declarația vine în contextul în care Germania a extins forțele armate, a făcut achiziții ample de echipament și a investit în infrastructura militară.

Totodată, Germania va coordona și viitoarele misiuni ale Grupului celor Cinci, din care fac parte Italia, Franța, Polonia și Marea Britanie.

Totuși, ministrul german al Apărării susține că SUA și Germania continuă să aibă interese militare în comun.

„Prezenţa trupelor americane în Europa, şi în special în Germania, este în interesul nostru şi în interesul SUA”, a declarat Pistorius.

Militari americani, retrași din Germania. Reacția NATO

Față de poziția Germaniei, NATO subliniază că face demersuri pentru a clarifica retragerea celor 5000 de soldați americani.

Aliison Hart, purtătoarea de cuvânt a NATO, susține că se lucrează la un astfel de plan.

„Această ajustare subliniază necesitatea ca Europa să continue să investească mai mult în apărare şi să îşi asume o parte mai mare din responsabilitatea pentru securitatea noastră comună – unde deja observăm progrese de când Aliaţii au convenit să investească 5% din PIB la Summitul NATO de la Haga de anul trecut” a precizat Hart.

Câți soldați au SUA în Europa

Centrul de Date privind Forța de Muncă din Apărare al SUA arată că, în decembrie 2025, în Europa existau aproximativ 68.000 de soldați americani activi.

Aceștia sunt distribuiți în 31 de baze permanente și alte 19 situri militare.

Distribuie articolul pe:

14 comentarii

  1. 80 de ani au tocat banii nemtilor de pomana ,asa ca este acum momentul sa plece din Germania la ei in tara !

  2. SUA au ocupat Europa militar la Debarcarea în Normandia (D-Day), 6 iunie 1944. De-atunci ele si „Europa”, fratii siamezi, fac figura de nebuni ai albei-neagra trotskiste (razboiul permanent în timp de „pace”).

  3. Germania este stat sub ocupatie militara americana. Restul sunt vorbe, se stie cine este stapanaul.

  4. Ocupatia militara americana a Germaniei dureaza de 80 de ani!Destul,nu e Imperiul Roman,doar daca Trump e rebotezat Nero

  5. Ar trebui sa raspunda: Hasta la vista Baby!
    SUA a dovedit ca nu este un stat pe sprijinul caruia sa fii sigur. Daca il apuca zambalakul si dupa cat il duce mintea, psih0 patul actual ar fi capabil sa se alieze cu Rusia si China impotriva Europei.

  6. SUA nu este in Germania sa o apere de Rusia ci sa impiedice orisice tendinta de revenire la ideologia militara prusaca extrem de periculoasa. Germania militara va fi un pericol real si pentru Franta in momentul in care va face pact militar cu Ucraina si Italia

  7. Germania de 80 de ani este si va fi o tara OCUPATA de SUA !. Americanii nu vor pleca definitiv….NICIODATA!!.

  8. Bey, Boris, soldatii americani sunt in Germania pentru a apara UE de furia fasc.ista a nemtilor lasati sa se inarmeze !

  9. Nemtii asteapta asta de 80 de ani.In curind din nou einKampf ein folk ein f–r.Eh ,pentru asta trebuie Romania sa se pregateasca,ca s-ar putea sa aiba surpriza unui nou Diktat de la Viena.Ungurii stiu de ce.

  10. Nu mai pot cu Mândrescu de sub „poalele Raraului” cu prune in gura( cu regrete)! E mai tare fostul coleg de competiție ATM de la Breaza, Barbu!

  11. Germania ar trebui sa le cumpere bilete de avion trupelor americane numai DUS tuturor celor 53 000 de soldati de ocupatie SUA.

  12. Pe de o parte,maieul e mai aproape de piele decat haina..pe de alta parte Germania nu da semne ca ar avea oarece afinitati fata de Romania…adica,o doare fix in pix de noi…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.