Cumulul pensie-salariu ar fi trebuit eliminat printr-o lege cuprinsă în pachetul 2 de măsuri asumat de Guvernul Bolojan și de Coaliția de guvernare. Între idee și faptă, au apărut dilemele. Ce se va întâmpla în Educație și Sănătate dacă se aplică măsura? Dilemele au triumfat temporar. Pe 29 august, Ilie Bolojan explica la Antena 3 că va amâna măsura.
„Nu s-a renunţat la ea, ci a fost amânată până pe la jumătatea lunii septembrie. Dacă se impune să faci o reducere, e normal să plece cel care are o sursă de venit. Să nu plece cineva care nu are decât această sursă de venit. Sunt câteva domenii în care avem nevoie de o săptămână, două să identificăm problemele”, spunea premierul, potrivit Libertatea.
Până la urmă interdicția privind cumulul pensie-salariu nu a fost cuprinsă în pachetul 2 de măsuri. Dar discuțiile au fost reluate pentru pachetul cu numărul 3. În acordul încheiat pe 17 decembrie de membrii Coaliției, măsura nu a fost amintită însă deloc. Rămâne un mister dacă se va aplica vreodată.
Cumulul pensie-salariu a învrăjbit Coaliția
Ideea de a interzice cumulul pensie-salariu a fost reluată în toamnă. Pe 29 octombrie, liderii Coaliției au bătut palma de principiu. Au stabilit ca ministrul Muncii să prezinte un proiect concret. Cotidianul a publicat la vremea respectivă o statistică pusă la dispoziție de minister.
,,În evidența CNPP exista, la nivelul lunii august 2025, un număr de 201.290 de beneficiari de pensie care realizau venituri în baza contractelor de muncă, potrivit datelor raportate de angajatori în declarațiile D112”, spuneau reprezentanții de la Muncă.
O lună mai târziu, din proiect erau scoase categoriile care aveau pensie pe bază de contribuție. Cumulul pensie-salariu avea să se aplice doar specialilor.
„Aş vrea să subliniez că vorbim de penalizare cu 85% din pensie doar în ipoteza pensiilor necontributive. Pensiile contributive nu sunt afectate cu nimic de această prevedere”, declara purtătoarea de cuvânt a Guvernului, Ioana Dogioiu.
Săptămâna care s-a făcut lună și luna care s-ar putea face an
Calendarul exact dădea impresia că proiectul e pe ultima sută de metri înainte de a fi adoptat.
„Săptămâna viitoare proiectul, fie să intre într-o procedură parlamentară rapidă, fie să fie cuplat cu angajarea răspunderii pentru pensiile magistraților. Desigur, sub rezerva avizului CSM pentru acel proiect de lege”, a precizat purtătoarea de cuvânt, potrivit Agerpres.
„Săptămâna viitoare” s-a făcut luna viitoare și proiectul nicăieri. Între timp, Guvernul Bolojan și-a angajat răspunderea pentru pensiile magistraților, dar cumulul pensie-salariu tot nicăieri.
Interdicția privind cumulul pensie-salariu, marcată de excepții
După anunțul de pe 20 noiembrie al Ioanei Dogioiu au început certurile în Coaliție pe excepții.
Inițial au fost exceptate de la interdicția privind cumulul pensie-salariu mai multe categorii. Angajații celor 27 de instituții aflate în subordinea Parlamentului. Persoanele care au mandat prevăzut în Constituție. Dar și cele numite în funcție de președintele României, prin hotărârea CSAT.
Scăpau de interdicție, printre alții, Avocatul Poporului și judecătorii CCR. Parlamentarii, angajații Curții de Conturi, ai CSM, ai BNR. Exceptați erau și angajații serviciilor de informații, ai posturilor publice de radio și TV și mulți alții.
PSD s-a opus listei lungi de excepții.
„Decizia politică a PSD este de a nu susține nicio excepție la proiectul de lege privind cumulul pensie-salariu. În afara celor prevăzute în decizia Curții Constituționale Nr. 1414/2009.
Aceasta se referă la persoanele pentru care durata mandatului este stabilită expres în Constituție. Vrem să facem un proiect aplicabil, nepopulist, care să aibă rezultate concrete.” Era promisiunea ministrului Petre Florin Manole, exprimată pe pagina de Facebook.
Ce categorii rămâneau exceptate, după opoziția PSD
Radu Eremia a urmărit pentru Cotidianul subiectul. Jurnalistul a identificat categoriile de bugetari cu durata mandatului prevăzut de Constituție care ar fi urmat să fie exceptate:
- 🔴 Avocatul Poporului (5 ani);
- 🔴 deputații și senatorii (4 ani);
- 🔴 președintele României (5 ani);
- 🔴 președintele CSM (1 an);
- 🔴 membrii CSM (6 ani);
- 🔴 consilierii de conturi (9 ani);
- 🔴 judecătorii de la Curtea Constituțională (9 ani)
Cine făcea presiuni ca să-și păstreze privilegiul
Pe 10 decembrie 2025, Radu Eremia descoperea ce jocuri de culise se făceau în continuare pentru a păstra cumulul pensie-salariu. Interzicerea lui se lovea de încercări ale șefilor unor instituții de a-și păstra privilegiul.
Apăruseră deja două variante de lucru.
- 🔴 Diminuarea pensiei cu 85% pe perioada cât pensionarul special e angajat
- 🔴 Pensia să fie limitată la pragul salariului minim brut (adică 4.050 de lei)
Potrivit surselor Cotidianul, la nivelul guvernului erau presiuni majore pentru varianta extinsă a excepțiilor. Solicitările ar fi venit de la ministere, dar și de la instituții din zona apărare, ordine publică și siguranță națională, care sunt aflate sub control parlamentar.
2025 s-a dus, cumulul pensie-salariu rămâne
La final de decembrie 2025, Guvernul a adoptat o ordonanță de urgență prin care a dat verde și în 2026 la cumulul pensie-salariu. Mai ales pentru angajații din domenii critice, precum Educație și Sănătate.
Problema spinoasă, a interzicerii lui în domenii unde nu e deficit de personal, nu a fost încă tranșată. Toată lumea s-a făcut că plouă. Coaliția a încheiat un acord pe 17 decembrie, în care nu a cuprins și acest subiect.
CITEȘTE ȘI
Pensiile speciale, rateu în 2025. Opt categorii de privilegiați care scapă. Eșecurile Coaliției (III)
Cât se va tăia de fapt de la bugetari și partide? Eșecurile Coaliției (IV)
Contractele „blindate” din companiile de stat. Șefii rămân cu banii. Eșecurile Coaliției (II)
„Să-i facem pe plac lui Bolojan.” Tăieri de fațadă la ANRE, ASF și ANCOM. Eșecurile Coaliției (I)
care au iestit la pensie la 42 de ani, ca ereau surmenati, vor sa mai lucreze?
Dar sa lucreze la stat!
În cadrul Jandarmeriei lunar depășeam 230 de ore pe lună,dar se plăteau doar 168 sau 176 ori 180 de ore în funcție de zilele lucrătoare din luna respectivă. Și noi eram prezentați ca speciali de către politicieni. Ordonanța prin care sa permis ieșirea la pensie a fost dată ca să se reducă numărul bugetarilor, am fost încurajați cu ghilimelele de rigoare să ieșim la pensie, că să poată fi create agenții guvernamentale. Lucrurile astea nu le spune nimeni dar pot fi dovedite cu acte, există arhive sau documente din care rezultă aceste lucruri. Așa de necontributivi erau jandarmi care aveam parte numai de ierni adevărate și dădeam la lopată pentru ai deszăpezi pe cei blocați în zăpadă. Iar pensia nu depășește 4000 lei după aproape 35 de ani de muncă. Mulțumim din inimă partidelor sau „Să trăiți bine” cum zicea un fost „tovarăș”președinte.
Ce lege au încălcat pensionarii așa-zis „speciali”?
Dacă sunt pensionari „speciali” și participă la un concurs național pentru un post (de exemplu eu am participat la examenul național de Titularizare) și obțin postul respectiv în dauna altora mai tineri (dar mai puțin pregătiți intelectual), este un aspect condamnabil?
Oare nu trebuie să primeze principiul „Omul potrivit la locul potrivit!” ?
Aș putea formula multe asemenea întrebări, dar nu îmi place lipsa de gândire a cetățeanului român (ca să nu îi spun altfel), manifestată în atitudinea autorului articolului și a celor ce au postat comentarii ulterior.
Și de ce ai ieșit la pensie dacă vrei să muncești în continuare? Întreb și eu.
În Britanistan, odată cu creșterea prețurilor și a impozitelor pentru întreținerea”diversității” de laburiști votacă(stânga), englezii de jos și-au vândut casele și s-au mutat în chirie din aceleași motive pentru care cei mai săraci de aici o fac, adică pentru că nu le mai ajung banii nici de mâncare Acum nu le mai ajung nici de chirie.În Franța, Germania, Spania, au apărut homeleși din clasa bătrânilor care nu se mai pot întreține din pensie, împinși de social în cartiere musulmane.Se dă șpagă-n Germania la social că să nu ți se repartizează o locuință acolo.Dacă n-ai bani, strada!
Priviți în ce hal a ajuns China pentru că”on the road to globalisation ,China must lead”.Foame, 1200Ron echivalent salariu/ lună în construcții la 14 ore /zi, dacă căști gura ți se închide creditul social și nu mai ai voie să călătorești, proprietatea privată este anulată de PCC.Recunoașteți filmul?aDaca te oblig să nu produci nimic și te împrumut că să cumperi de la mine, îți corup politică, și-ți elimin opoziția, mai poți face ceva?
Polițistul local din strada nu e cel care cumulează pensia cu salariu de la stat, nu am văzut unul in toata tara cu expierenta sa sa stea in strada, toți foști milițieni sunt lipiți in birou la căldurica si dau lecții de ce jeguri si trântori sunt ei.
Mai este unul care a fost arestat si acum e mare director la poliția locală Bârlad.
Chelaru Vasile care are șapte case, apartament ANL, pensie, salariu si consilier la CAR pensionari si membru in diferite comisiil, de era un bun milițian nu se zbătea,, colegii” sa nu plece in cătușe, dar de prost ce e iau dat unda verde la poliția comunitară unde e pe moșia lui Vasile.
Abortul de conștiință e plătit gros. Dulăii baștanilor sunt primii la farfurie
Cică judecătoarei Afrasinei i s-a mărit impozitul pe mașină de 10 ori! Are un „jaf” de 3.000 de cm 3! Succesuri fatuce cu picioarele în x cu mertane! Felicitări Bolojan! Aștept de 36 de ani ca hoții la drumul mare sa plătească! Nu știu cât plătesc cei cu pensiuni pe malul marii!
Măcar, bine ca-i belesc pe cei fara speranța. Neomarxismul rezistilor, pe mana bivolului, triumfa. Românie în dezintegrare.
Ambele personaje din poza au o cuta orizontala la radacina nasului (in cazul unuia e mai putin vizibila din cauza monosprancenei), asta din cauza ca isi feresc nasul in sus de nici cu prajina nu ajungi la el. Fiziognomonie de cartier dar relativ precisa
Oare cat ii vom mai rabdă pe acest alogeni trădători ,care ne înrobesc ,cu fiecare zi cate trece
Nu ar fi mai bine sa se pensioneze bolojean?
ati votat FSN de 36 de ani mereu, cum vreti o schimbare?
Acum o dati din lac in put, vreti AUR plamadeala PSD!…..
Toți ziariștii jigodii ne spun că se triplează impozitul la un apartament ceaușist cu 3 camere! Jigodiile nu ne spun cat sunt impozitele pentru viloaiceje cu cate 50 de” cămăruțe”. Astea sunt ale politicienilor și nu se pune!
Pensionarii nesimțiți de la stat degeaba să sugă incontinuu bugetul! Trăiască „organele” în rezervă! Numai ei sa mulga statul! Tinerii medici specialiști nu au loc în spitale din cauza bastanilorde 70 de ani care vor sa iasă cu picioarele înainte din sistem! Nu mai vorbesc despre pensionarii tieni de la 48 de ani care mulg statul în continuare!