Coaliția a trecut prin chinurile iadului când a venit vorba să taie de la partide și bugetari. Discuțiile s-au lungit din august până în decembrie, astfel că reforma administrației locale și centrale a ajuns doar o strângere de mână la mijloc de decembrie. Și o promisiune că se va implementa în 2026. 2025 e însă un an ratat pentru o reformă care s-a pierdut printre interesele politice de moment.
Reducerea numărului de bugetari, o reformă chinuită
Pe 17 decembrie, în buza Crăciunului, Coaliția cădea de acord în sfârșit asupra reformei din administrație. Trecuseră aproape cinci luni de când liderii conveniseră că statul va face și el sacrificii precum cetățenii de rând. Anul 2025 e ca și ratat, nu s-a făcut nicio reducere de la bugetari.
Pentru 2026 rămân doar promisiunile și palma bătută de Coaliție la Palatul Victoria. Până la concretizare, e cale lungă. Primarii au un an tampon ca să facă reducerile. Iar în cazul ministerelor și al celorlalte instituții, mai întâi trebuie făcut un plan și abia apoi tăiat, dacă se va ajunge până acolo.
Cât și când se va tăia de la bugetari?
Certurile legate despre cum și cât se va tăia de la bugetari s-au ținut lanț din august până în decembrie. Amânările au venit în valuri. Generate în special de PSD și de Sorin Grindeanu, care avea interesul să fie ales președinte al partidului și să nu-i supere pe primari.
Nici după ce s-a văzut cu sacii-n căruță la partid, liderul social-democrat nu a acceptat cu inimă ușoară reducerile. A convenit într-un final să bată palma pentru tăieri de 10%, într-o formulă mai blândă decât voia premierul.
Ilie Bolojan ar fi dorit să se taie 10% din numărul de bugetari angajați în administrația locală. PSD a impus o altă variantă. În 2026, primarii au posibilitatea să facă reduceri fie prin disponibilizări, fie prin tăieri de la cheltuielile de personal. Abia în 2027, dacă nu ating 10%, vor da afară angajații în plus.
În administrația centrală, liderii Coaliției au decis să taie, în medie, tot 10% din cheltuielile de personal. Fiecare minister și fiecare instituție va găsi modalitățile optime, fără să se atingă însă de bugetari în privința salariului de bază.
Pot fi tăiate prime, sporuri și alte cheltuieli. Nu se pune problema nici ca oamenii să fie dați afară. Cel mult vor fi mutați pe alte posturi.
Cât taie politicienii de la ei?
Cât despre politicieni, Coaliția a tăiat cu milă. 10% din suma forfetară care reprezintă mai nou aproape două indemnizații brute.
Suma forfetară era până în februarie 2023 o indemnizație și jumătate. Dar a existat a ședință a Parlamentului în care liderul minorităților, Varujan Pambuccian, a propus majorarea și a obținut votul colegilor.
Domnul Vasile-Daniel Suciu:8 – Proiect de Hotărâre privind modificarea Hotărârii Birourilor permanente ale Camerei Deputaţilor şi Senatului numărul 5/2013.Există vreo intervenţie asupra acestui punct?Numai o secundă. Cred că ori cineva doreşte să intervină, ori cineva are microfonul pornit.Bun.Cine este pentru? Împotrivă sau abţineri?Punctul 8, adoptat. |
||
Domnul Varujan Pambuccian:Domnule preşedinte, dacă-mi daţi voie? |
||
Domnul Vasile-Daniel Suciu:Vă rog. |
||
Domnul Varujan Pambuccian:Dumneavoastră aţi adoptat o serie de modificări care au o consecinţă logică după părerea mea, şi vă propun să facem şi încă o modificare. Şi anume, să modificăm Hotărârea Birourilor permanente numărul 6 pe 2013, înlocuind la primul articol al ei, 1,5 cu 1,9; decurge firesc – că am făcut calculele – din ce aţi votat până acum.Vă mulţumesc. |
||
Domnul Vasile-Daniel Suciu:Deci, modificare: Hotărârea numărul 6/2013, la primul paragraf de la indice 1,5 la 1,9. Este corect domnul Pambuccian? |
||
Domnul Varujan Pambuccian:Da, da exact.Şi e logic, e absolut logic. |
||
Domnul Vasile-Daniel Suciu:Există observaţii asupra a ceea ce a spus domnul Pambuccian?Dacă nu, luăm act de această modificare. Hotărârea numărul 6/2013 a fost modificată de la primul paragraf 1,5 devine 1,9.Vă rog să votaţi stimaţi colegi.Cine este pentru?Bun, adoptat.8 – adoptat, cu modificarea propusă de domnul Pambuccian. |
Așadar, în prezent, suma forfetară este undeva între 35.000 și 36.000 de lei lunar. O reducere de 10% înseamnă frecție la picior de lemn. Aleșii rămân cu peste 30.000 de lei în mână.
Subvenția partidelor, mai mare sau mai mică, în funcție de suma din care se taie
Și tot 10% se va tăia și din subvenția partidelor. Bugetul alocat inițial pentru partide în 2025 a fost de 284 milioane de lei. Potrivit Expert Forum și Hotnews, el a fost redus la rectificarea din toamnă cu 17,6%, la 232 de milioane.
Până în noiembrie, Expert Forum indică faptul că opt partide primiseră 212 milioane de lei. PSD – 70,4 milioane de lei, AUR – 41,6 mil. lei, PNL – 38,3 mil lei, USR – 27,2 mil lei, SOS România – 18,1 mil lei, POT – 14,6 mil lei, PMP – 995 mii lei și Forța Dreptei – 941 mii de lei. Din acești mulți bani, jumătate se duc pe presă și propagandă. De multe ori, nemarcată, după cum a scris în mod repetat jurnalistul Cristi Andrei, de la snoop.ro și hotnews.ro.

Întrebarea este la ce se va raporta Guvernul când va tăia 10%. Dacă se raportează la suma inițială, de 284 de milioane de lei, e de fapt o tăiere mai mică în 2026 decât a fost în 2025.
Dacă se raportează la suma de după rectificare, atunci tăierea s-ar adăuga celei deja făcute. În oricare dintre situații, suma primită de partidele politice rămâne considerabilă.
În primul caz, partidele ar avea de cheltuit, în 2026, 255,6 milioane de lei. În cel de-al doilea, suma totală ar fi de 208,8 milioane de lei.
Marele hop, chiar și cu aceste tăieri blânde de doar 10%, este ca liderii Coaliției să se țină de promisiunea de a tăia de la bugetari și partide. 2026 va fi anul adevărului.
CITEȘTE ȘI
Va dau un pont!Am găsit o super distracție,de sarbatori.Nu costă nimic!Ce mă amuză să-i văd pe trolii Moscovei asmuțiți unii împotriva altora.Sunt precum sugeranistii noștri de cauciuc,dezbinați ,egolatri și proști.Am găsit o metodă mișto de ai face să se sfâșie între ei!Colosal!
Adica ce a spus deputatul Radu Cristescu despre Bolojan !??..
de este atat de grav.
USR-iștilor le place votează cu ambele mâini , până se infig in toate posturile cheie …. apoi ..potopul …
Daca asta e reforma sa ma ierte Dumnezeu, costurile le suporta tot persoanele nevoiase ( mamele, impozitate, persoanele cu dizabilitati aduse in pragul extinctiei, habar nu are killerul Bolojan ce inseamna sa ai un AVC, infarct, boala oncologica, somerii amaratii cu o indemnizatie de 600 lei pentru care au contribuit minim un an, zice individul sa faca naveta 50 km, de parca rata circula ca pe vremea lui Cesca, degeba cotizezi 35 ani pentru a avea posibilitatea unei pensii anticipate daca nu mai ai de lucru, maria sa confisca si aceasta posibilitate, accize marite, TVA marit, impozite locale…nu mai vorbim, agramatul asta le stie pe toate, parca ar fi Elena Ceausescu.
In cadrul emisiunii „Punctul culminant” cu Victor Ciutacu, a fost lansată BOMBA mass-media romana, de catre deputatul PSD Radu Cristescu, despre Ilie Bolojan !.
Daca este ADEVARAT, atunci Bolojan este „KAPUT”!!!.
Adica ce a spus deputatul Radu Cristescu despre Bolojan !??..
de este atat de grav.
de peste 45 ani traiesc zilnic printre sute de oameni , de toate felurile .
Insa pina acum nu am vazut un om atit de a n t i p a t i c , precum agentul Bolojean.
Parca vad un film de groaza in care Tara mea este pedepsita sa fie condusa de un killer financiar , o brutta politica , un gade brusselez .
desteapta-te romane , care mai esti in viata
Sa va ia aghiuta pe toti nemernicilor, pt. ca datorita voua ,celor care ati condus tara, am ajuns in situatia asta ! Doamne ajuta-ne sa vina cat mai repede ziua in care sa va vad pe toti astia la puscarie ,averile confiscate ,pt. tot ce ati facut rau tarii si romanilor !
Asa zisa reforma Ilie Bolojan este pentru oamenii simpli si fraieri. Parlamentarii, bugetarii, salariatii din toate agentiile si institutiile statului, partidele sunt bine mersi. Taierile au fost facute cu doar 10% iar posturile doar cele neocupate, si cu cei gata de pensionare sau in posturi anoste. In rest, zero. Avem 485 parlamentari si inca tot pe atat secretare, consilieri si soferi. In plus, a dat gir sa se cumpere noi masini de 23- 25000 bucata, ca cele de la Dacia le stau in gat. Iar toate pensiile speciale vor ramane si in acest an.😜😄