Contractele „blindate” din companiile de stat. Șefii rămân cu banii. Eșecurile Coaliției (II)

Cotidianul vă prezintă seria de articole intitulate „Eșecurile Coaliției”. O retrospectivă în cinci episoade a celor mai mari rateuri date de Coaliția de guvernare în 2025. După impunerea unor taxe apăsătoare pentru populație și pentru oamenii de afaceri, venise și rândul statului să taie din cheltuieli. Doar că s-a ales praful de intenții și promisiuni.

De Alina Manolache - Redactor-șef
Contractele „blindate” din companiile de stat. Șefii rămân cu banii. Eșecurile Coaliției (II)

Sursa: Facebook Ilie Bolojan, premierul României

Cotidianul vă prezintă seria de articole intitulate „Eșecurile Coaliției”. O retrospectivă în cinci episoade a celor mai mari rateuri date de Coaliția de guvernare în 2025. După impunerea unor taxe apăsătoare pentru populație și pentru oamenii de afaceri, venise și rândul statului să taie din cheltuieli. Doar că s-a ales praful de intenții și promisiuni.

🔴 ANRE, ASF și ANCOM, reduceri de fațadă (I)
🔴 Șefii companiilor de stat și membrii Consiliilor de Administrație, contracte blindate (II)
🔴 Pensiile speciale, rateu în 2025 (III)
🔴 Reforma administrației, pierdută printre interese (IV)
🔴 Cumulul pensiei cu salariul, golit de conținut (V)

Legea care reglementează companiile de stat e degeaba. Șefii cu salarii de mii sau chiar zeci de mii de euro lunar sunt de neatins. La fel și membrii consiliilor de administrație.

Pe 5 decembrie, premierul Ilie Bolojan recunoștea că Guvernul e legat de mâini și de picioare când vine vorba de privilegiilor unora. Membrii consiliilor de administrație și managerii companiilor de stat sunt intangibili, rezultă din declarația prim-ministrului.

„Știţi foarte bine că Guvernul are nişte posibilităţi limitate să intervină. Personal am presat fiecare autoritate tutelară să aducă nivelul de salarizare în companii la un nivel decent. Să stabilească nişte indicatori de performanţă. Să livreze servicii mai bune.

Dar asta ţine, pe de o parte, de modul în care sunt încheiate contractele cu aceşti manageri, de indicatorii de performanţă care au fost stabiliţi. Dacă au fost indicatorii prost stabiliţi, în care unii au doar drepturi şi alţii doar obligaţii, e foarte greu după aceea, dacă aceşti manageri sunt rău intenţionaţi, să vii să corectezi lucrurile.”

Premierul Ilie Bolojan a comentat și indemnizaţiile aprobate pentru Compania Aeroporturi Bucureşti. Este „o batjocură” când cineva ia bani nemunciţi sau banii pe care îi ia „nu se reflectă în rezultatele activităţii” pe care o desfăşoară, a spus Bolojan, potrivit news.ro.

La Compania Aeroporturi București, doar componenta fixă din salariul directorului general este de 69.348 lei. Înseamnă aproape 8.000 de euro, pe lună, la care se adaugă componenta variabilă.

În mai 2025, membrii Consiliului de Administrație și-au mărit indemnizația la aproape 70.000 de lei brut pe lună, de 5,5 ori mai mult decât aveau în 2024 – 12.656 de lei.

Cotidianul a scris despre acest caz și despre altele.

CITEȘTE

Cât cheltuiesc companiile de stat cu salariile șefilor. Președintele e în top doar pe hârtie

 

Cu altă ocazie, premierul a vorbit despre „contractele blindate” ale directorilor din companiile de stat. Și a admis că legea tocmai adoptată în pachetul doi de reformă este apă de ploaie pentru cei aflați deja în funcție. Mai precis, membrii din consiliile de administrație nu-și vor pierde locul decât atunci când le expiră mandatul. Unii abia au fost puși pe funcție.

La fel și în cazul directorilor. Contractele lor atât în privința beneficiilor financiare, cât și a cerințelor legate de performanță sunt în vigoare până le expiră mandatul. Noua lege se aplică doar pentru viitor.

Ce prevede legea privind companiile de stat

Noua lege a guvernanţei corporative limitează indemnizațiile șefilor companiilor statului. În plus, impune criterii de performanță mai clare pentru acordarea componentei variabile din salariu. Indicatorii financiari, care sunt mai ușor cuantificabili, vor fi luați în calcul într-o proporție mai mare.

Actul normativ spune că indemnizația fixă a membrilor neexecutivi ai consiliului de administrație nu poate depăşi maximum de două ori media pe ultimele 12 luni a câştigului salarial mediu brut lunar pe ramură.

Remuneraţia membrilor executivi ai consiliului de administrație este formată dintr-o indemnizație fixă lunară și o indemnizatie variabilă.

Indemnizația fixă nu poate depăşi maximum de trei ori media pe ultimele 12 luni a câştigului salarial mediu brut lunar pentru activitatea desfășurată.

Componenta variabilă se acordă anual şi nu poate depăşi maximum de două ori media pe ultimele 12 luni a câştigului salarial mediu brut lunar. În plus, se acordă doar în anumite condiţii:

  • compania nu are datorii restante faţă de bugetul general consolidat; 
  • compania nu are datorii restante faţă de furnizori şi faţă de alţi creditori; 
  • compania are programele de investiţii implementate conform graficelor de execuţie;
  • compania nu are înregistrate pierderi contabile anterioare şi nu înregistrează pierderi contabile curente; 
  • nivelul ratei de profitabilitate determinată ca raport între profitul net şi cifra de afaceri este mai mare de 5%; 
  • creşterea cifrei de afaceri în anul curent faţă de anul precedent este mai mare de 2,5%;

Legea abundă în excepţii, dar nici așa, ciuntită, nu se aplică

În cazul regiilor autonome care au o cifră de afaceri de peste 7.300.000 euro şi cel putin 50 de angajați, componenta variabilă este maximum de trei ori media pe ultimele 12 luni a câștigului salarial mediu brut pe ramură.

La nivelul companiilor care au, cumulativ, o cifră de afaceri de peste 7.300.000 euro şi cel puţin 50 de angajaţi, indemnizaţiilor fixe ale membrilor executivi şi ale directorilor nu pot depăşi de patru ori media pe ultimele 12 luni a câştigului salarial mediu brut lunar pe ramură.

Iar în cazul societăţilor ale căror acţiuni sunt tranzacţionate pe o piaţă reglementată, cuantumul indemnizaţiei fixe nu poate depăşi maximum de 5 ori media pe ultimele 12 luni a câştigului salarial mediu brut lunar.

 

CITEȘTE

Câți bani pierd companiile falimentare cu șefi plătiți regeşte pentru pagubă

Cât câștigă șefii din companiile de stat de succes

Fostul șef al Hidroelectrica, Karoly Borbely, a câștigat circa 2.4 milioane de lei, brut, în 2024.
Directorul general al Romgaz a primit 1,3 milioane de lei net pe an.
Nuclearelectrica. Directorul general a primit aproape 2,3 milioane de lei brut, pe an.
Directorul CEC este unul dintre campionii salariilor de la stat, cu un venit net, lunar, de circa 27.300 de euro. 
Directorul Eximbank, Traian Halalai, are venit chiar mai mare, de 27.600 de euro, lunar.
În topul companiilor este și Transgaz. Directorul Ion Sterian a primit 1,44 de milioane de lei net, în 2024.
Directorul Transelectrica, Ștefăniță Munteanu, a încasat în opt luni, din 24 aprilie până la finalul lui 2024, 427.595 de lei, în jur de 10.500 de euro pe lună.

Companiile de stat falimentare, salarii de mii de euro

Directorul Termoenergetica, Adrian Mircea Teodorescu, a încasat un venit anual net de aproape 260.000 de lei, adică peste 4.200 de euro pe lună.

Mariana Miclăuș, director general al Metrorex, a primit un venit net anual de aproximativ 3.000 de euro, lunar, în 2024.

Directorul CFR S.A, Alexandru Simu, a câștigat 400.000 de lei net, în 2023. Peste 6.500 de euro pe lună. Potrivit declarației de interese, Simu era și membru în Comitetul Interministerial de Finanțări, Garanții și Asigurări (CIFGA) al EximBank, cu un venit anual de 258.000 lei (peste 4.200 de euro pe lună). Venitul său lunar din 2023 a depășit 10.700 de euro.

Fostul director al CFR Marfă, Daniel Apostolache, a câștigat aproape 246.000 de lei, în 2024. Peste 4.000 de euro lunar.  Tot el a preluat și șefia Carpatica Feroviar, noua companie înființată după falimentul CFR Marfă.

Adrian Dobre, directorul Unifarm, a câștigat, în 2023, potrivit declarației de avere, aproape 240.000 de lei. 3.900 de euro, net, în fiecare lună.

Distribuie articolul pe:

10 comentarii

  1. contracte blidate? e adevarat dar blindate cu spagi si influente politice, in rest nici legea nu mai e blindata pentru ca e ignorata constant in deciziile judecatoresti atunci cand interesul o cere

  2. Noi pensionarii nu avem nici-un contract beton. Pentru a impozita dublu 4,5 milioane de pensionari nu va trebuit nici-o aprobare ati obtinut avizul favorabil al cc imediat precum si pomulgare. Toata lumea tine cu pensionarii cu pensii mari. Ati blocat 2,5 ani pensiile in timp ce salariile nesimtite,pensiile speciale merg inainte. Nu ati taiat nici privilegiile nesimtite. Sa fiti sanatos si la multi ani!

  3. Jaf la drumul mare din banii nostrii!
    Si ne mai miram ca prostimea il vrea pe Simeone si Georgescu?
    Astia vor stoarce tot ce a mai ramas, sunt cu foamea rau de tot si vor chelii tara complet! Ne meritam soarta!

    1. Sunteti dezinformat. Oamenii au votat Geprgescu si Simion fiindca asa le-au spus rusii pe TikTok. Puteti intreba si pe presedinte, care e cel mai bine informat dintre noi toti.

    2. Pai pe Georgescu nu l-au votat, care l-a votat, pentru foloase materiale. Ci pentru idei, concepte: trezirea in conștiința, adunarea lângă strămoși, creșterea cailor, arinii din Walahala…

  4. Putina politete fata de ”elita” din ac institutii. Nu poti intra cu bocancii. spune:

    Se lauda Bolojan ca a scazut deficitul cu masurile lui ”inteligente”, aplicate doar prostimei. Unde are un mare succes. Celelalte masuri, cele mai inechitabile, de unde ar economisi nu sume gen ”Crucea Rosie,” nu le va aplica niciodata. ”Vantul bate, apa trece, pietrele raman”. Cedeaza sistemul?! Nici lui Bolojan nu i-ar prea conveni. ”Sistemul suntem noi”! Cuibusor de nebunii !Daca le atingi interesele nu te mai sustin. Au ”modificat modificarea ” fata de acesti profitori si nici asa nu le poate implementa sau nu prea vrea. Ca si in cazul specialelor…..metoda de lucru face diferenta in reusita asa ziselor reforme. Statul Dodolot pe mai departe. Prostimea va accepta….de nevoie.

  5. Eterna istorie: cei mulți și la dispozitia tuturor descreieratilor, antiromanilor și trădătorilor, au plătit, platesc și vor plăti toate experientele tâmpite și bulelile unor politicieni de doi bani (chiar si razboiul dintre barbari ucrainieni cu frați lor din stepele camuce).

  6. dacă esti acționar majoritar nu poți spune
    că nu ai putere si ca cei din consiliile de administratie fac ce VOR,adica abuzuri
    grosolane!
    Tu guvern ești patronul !
    Patronul incurajeaza JAFUL?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.