De ce rușii sunt mândri de statul condus de o ”bandă de mafioți”

Complexul de inferioritate față de Vest a fost transformat de un stat violent în mândrie și resentiment, arată un sondaj al Centrului Levada

De ce rușii sunt mândri de statul condus de o ”bandă de mafioți”

Complexul de inferioritate față de Vest a fost transformat de un stat violent în mândrie și resentiment, arată un sondaj al Centrului Levada

La patru ani de la începutul războiului din Ucraina, majoritatea societății ruse este obosită de acest conflict. Pe de altă parte, rușii și-au consolidat opoziția față de Occident. Oamenii au o mândrie sporită față de statul lor. Asta îi eliberează de responsabilitate și de sentimente de inferioritate, au și o mai mare încredere în sine.

Aceasta este concluzia sociologului rus Lev Gudkov, care conduce institutul independent de cercetare a opiniei publice Centrul Levada din Moscova. El prezentat și a explicat recent noul studiu, la Societatea Saharov din Germania.

Societatea rusă susține încă războiul

Sondajul arată că 76% dintre ruși susțin în prezent războiul din Ucraina. Gudkov spune că societatea rusă este în mare parte insensibilă la pierderile militare care șochează publicul occidental. Sentimentul public este dominat de oboseală, indiferență și frică, în timp ce doar unul din zece respondenți resimte vinovăție față de acțiunile Rusiei în Ucraina.

Pe de altă parte, oboseala psihologică este în creștere. 66% dintre ruși susțin negocieri de pace, dar doar în condițiile Rusiei. 25–33% sunt favorabili continuării războiului „până la un final victorios”. Totuși, dorința de pace nu implică disponibilitatea de a face compromisuri. Rușii sunt convinși că Ucraina va capitula, este o concluzie a studiului.

Potrivit sondajului, rușii doresc ca „străinii să nu se amestece în treburile noastre” (66%) și „să înceteze să ne impună ideile lor” (81%; 2024).

Empatie redusă pentru rușii de pe front

Suferința provocată de forțele armate ruse în Ucraina este în mare parte reprimată; doar aproximativ zece la sută dintre ruși au această empatie. Asta și pentru că presa de stat arată doar atacuri asupra obiectivelor militare din Ucraina. Mass-media independente de opoziție sunt utilizate de doar aproximativ cinci la sută din populație.

Însă rușii par să aibă aceleași sentimente și față de compatrioții lor de pe front. Compasiune există doar pentru soldații mobilizați forțat. Soldații sub contract, de facto mercenari, și infractorii condamnați nu trezesc simpatie în rândul populației.

Poate fi credibil un sondaj făcut de ruși?

Sondajul Levada a stârnit polemici. Institutele de sondare ruse nu sunt considerate independente. Rezultatele ar putea fi grav viciate de teama rușilor ca aceste chestionare pot ajunge pe mâna serviciilor secrete. De aici și grija unor publicații vestice, precum Frankfurter Allgemeine Zeitung, de a insista că Centrul independent Levada a fost declarat „agent străin” în Rusia acum zece ani. Că Gudkov, în vârstă de 79 de ani a fost declarat și el agent străin, în 2024.

Lev Gudkov a declarat, la Berlin, că respondenții au avut suficientă încredere în angajații Levada pentru a spune ce gândeau. El arată că sondajul reflectă atitudinea a doar 70% din societate. Nu au fost incluși în eșantion rușii foarte bogați, marginalii sociali și militarii.

Rușii, prietenii și dușmanii lor

În cei peste 30 de ani de la prăbușirea URSS, Rusia a trăit doar șase ani fără război, între cele două războaie din Cecenia, apoi în Georgia și ulterior în Ucraina. 62% dintre rușii chestionați indică Polonia și Lituania drept țări ostile, 57% Marea Britanie, 50% Germania și 40% Suedia. Statele Unite sunt considerate o țară concurentă, nu un inamic (53% dintre respondenți).

Când li se cere să numească cinci țări prietene, rușii menționează Belarus, China, Kazahstan, India și Coreea de Nord. Principiul dușmanul dușmanului meu este prietenul meu funcționează perfect, arată studiul.

Imaginea Statelor Unite în rândul rușilor s-a deteriorat sub fostul președinte american Joe Biden, din cauza sprijinului acordat de SUA Ucrainei, a declarat Gudkov. S-a îmbunătățit odată cu venirea la putere a lui Donald Trump, ceea ce a alimentat speranțe privind o încheiere rapidă a războiului. „Oamenii sunt obosiți de război”, a spus Gudkov. Mulți și-au transferat speranțele către Trump, deoarece era clar că președintele rus Vladimir Putin nu va pune capăt războiului și că existau foarte puține lucruri pe care ei le-ar fi putut face pentru a-l influența.

Germania a fost multa vreme țara europeană considerată de ruși ca prietenă. Încă din mai 2022, evaluarea negativă a Germaniei în rândul rușilor a ajuns la 66% încă din mai 2022 – un nivel similar cu cel al Statelor Unite și al Regatului Unit.

Războiul a fost impus de Occident, spun rușii. În 1998, 36% dintre respondenți erau de acord cu afirmația că Rusia nu a fost niciodată un agresor sau inițiator al conflictelor cu alte țări. Până în 2024, la doi ani după invadarea Ucrainei, acest procent crescuse la 65%.

Pus cu spatele la zid, Putin ar folosi arma nucleară

În prezentarea făcută la Berlin, Gudkov a avut și o analiză personală a situației din Rusia. A reluat teza care circulă cel mai mult în rândul aliaților europeni ai Ucrainei: negocierile cu emisarii lui Trump sunt folosite de Vladimir Putin pentru a câștiga timp și a distruge Ucraina. Dacă o mobilizare occidentală ar pune Rusia cu spatele la zid, Putin nu ar ezita să folosească arme nucleare tactice în Ucraina, spune Gudkov.

Interesantă este analiza lui Gudkov pornind de la ipoteza unei păci în Ucraina. El consideră că acest scenariu ar scoate la iveală daunele pe care războiul le-a provocat în Rusia. Pentru aceasta, Kremlinul ar fi început aplicarea unor măsuri preventive: o epurare în Ministerul Apărării și Ministerul Justiției, inclusiv prin arestări. Scopul este împiedicarea organizării elitelor care ar fi nemulțumite de rezultatul războiului.

Rușii, regimul si sindromul Stockholm

Gudkov spune că în psihicul colectiv rus se vede trauma reformelor democratice eșuate ale Rusiei. În ciuda tuturor resentimentelor antioccidentale, oamenii au continuat să aspire la un stil de viață „normal”, similar celui din Occident. Totuși, propaganda Kremlinului a transformat complexul de inferioritate rezultat din acest eșec istoric într-un resentiment față de Occidentul mitizat. Puțini ruși, cei bogați din marile orașe au vizitat acest Occident. Iar majoritatea rușilor îl consideră responsabil și pentru războiul din Ucraina.

Gudkov subliniază că o mare parte a populației își percepe conducătorii ca pe o bandă de tip mafiot, coruptă, care îi exploatează și îi înșală pe ceilalți. În același timp, oamenii admiră forța statului lor și speră să fie protejați de stat. În realitate, serviciile interne de informații consideră populația drept un material care este modelat prin represiune. Faptul că violența oficială este adesea folosită arbitrar și fără o justificare aparentă distruge orice consens moral, empatie și solidaritate în societate anihilează încrederea reciprocă. Consecințele, potrivit cercetătorului, sunt supunerea fatalistă față de autorități, o superloialitate euforică. Alte consecințe ale acestei violențe a statului sunt cinismul, amorțeala civică și indiferența, ca forme de autoprotecție.

Distribuie articolul pe:

49 comentarii

  1. E un „drojdier „p-aci care a uitat și cum îl cheamă , d-aia se fofilează sub alte nume .

  2. Diferentele se masoara in grade doar cand ne referim la temperaturi-geografii-caste militare-prostie-MYSE
    (RA)Bi litate etc, in niciun caz intre mafii, masonerii etc…Mai ales cand e vorba de ideo Loggia Geno Cid ului care le patroneaza pe toate, pentru ca le-a creat!!!

  3. E diferenta , de 180 grade :
    – maffiotii rusi sunt patrioti ( iar care deviaza cade de la etaj) iar maffiotii romani sunt globalisti , vanzatori si tradatori. Iar daca vreun maffiot roman devine imprudent si se declara a fi patriot ( iubitor de Patria Romania ) atunci este aruncat in puscarie .

    1. MYSEBI-Ce înseamnă globalist?Nu de altă ,dar te bănuiesc că folosești cuvinte de care n-ai habar.

    2. Aici , la acest ziar falimentar condus de amatori – practic nu se poate raspunde .
      Intreaba-ma la alt articol.

  4. Un ras put Tino Id confunda Centrul Levada din Moskwa cu Societatea Saharov din Germania…Ceilalti ras put Tino Izy nu au inteles ghilimelele din titlu sinici imtroducerea care minimalizeaza la „stat violent” un stat
    Geno Cid dar…

  5. daca in titlul articolului ati fi inlocuit „rusii” cu „romanii” ati fi fost mult mai aproape de adevar

  6. Wow. Gudcov a făcut sondajul…!!!??
    Pai cine a fost acest Gudkov înainte ca să aibă „centrul levada”?
    Autorul numaidecat trebuie sa ne povestească…Daca în România cineva e finanța din Moscova ii zicem că e omul lui Putin…Cum poate fi numit Gudkov daca e finanțat din Germania și locuiește acolo..ce poate ști Gudkov de ruși, făcând sondaje din Germania?
    Stimați măi macar oleacă cititorii!!!

  7. Solutia optima este una singura; Cateva tari europene sa intre cu forte militare proprii si sa ajute fortele militare ucrainene sa-si elibereze tara de orice ocupatie militara straina.

    1. Așteptăm să intri tu cu fruntea sus, ioropeni$$ di frunte, șî să-i ajuți pi măscăricii lu’ jîdu’ Jale’n’sky!
      Să ne scrii o scrisoare di pi fronți, în limba ukraineaskă KARE NU EXISTĂ kear dacă fu inventată di Billy Gheyts pintru paketili di Vindous!

  8. Este obligator necesar ca Europa sa intervina direct cu forte militare proprii si sa ajute ucrainenii ca sa-si elibereze tara de orice ocupatie militara ruseasca. Parerea mea.

  9. De-ar muri cît mai mulți orci și cît mai repede, să rămînă Ruzzia pustie întrun singur an și nu-mi pare rău deloc. Are cine să ocupe terenul liber, chinezii abia așteaptă.

  10. Rusia a lansat o rachetă balistică și 111 drone asupra Ucrainei, la doar câteva ore după ce Trump a anunțat că a discutat cu Putin un armistițiu

  11. Rușii ăștia sunt cu creierul terci de la prea multa votcă proastă. Deci ei atacă o țară, provoacă distrugeri și morți

  12. Rusia este cea mai tehnologica tara din lume.De pe lumea cealalta!Orcia e cea mai tehnologica tara de pe lumea cealalta!

  13. După ce am citit articolul, am fost convins că slugoii rusnaci de serviciu vor face spume în comentarii. Nu m-am înșelat. Muștele au deja clăbuci la gură, de zici c-au înghțit praf de copt! Și nu sunt singurii, turma e mai mare.

  14. Europa toata trebuie sa aratre nemultumire, neincredere si atitudine frece fata de presedintele Donald Trump. Numai asa il poate trezi sa ajute Ucraina in mod hotarat. Numai asa va fi facut sa inteleaga si sa simta, ccat de singur poate ramane daca Euroipa s-ar rupe de America.

  15. Rusii vor ca ei sa decida pentru Ucraina. Pai daca ucrainienii vor in EU si NATO, ce drept au rusii sa-i impiedice. SI Americanii ar vrea Cuba sa nu mai fie co…ti, dar nu i-au atacat ca sa le schimbe parerea.

  16. Orcii adora razboaiele, jafurile si violurile altfel nu il sustineau pe kkciosul suprem. Isi merita soarta, opârțiunea merge conform planului.

  17. Dintre toate triburile slave, rusii sunt cei mai primitivi si singurii pe care nu-i poti civiliza! Restul , fie ca vorbim de polonezi, cehi, slovaci, iugoslavi sau bulgari au devenit sau pot deveni europeni!

  18. Cu Rusia nu trebuie impartit nimic! Gard,santuri si izolata natia asta cu totul de lumea civilizata! Nu e obligat nimeni sa aiba vreun fel de relatii cu Rusia!

  19. Rusii nu au nici un complex de inferioritate fata de cei din vest. Este vizibil pentru toata diaspora lor, fie aflata in America in Franta sau in Germania. Chiar moldovenii stabiliti afara spre deosebire de romanii milogi si indatoritori se comporta cu lejeritate si incredere in sine acomodandu-se fara probleme noilor cerinte. Pentru ca au constiinta ca au apartinut unui imperiu (fostul urss).

    1. vrei să știi de ce ?
      ascultă ”made in USSR” de oleg guzmanov.
      ei chiar au conștiința faptului că sunt mai mult decât o țară , că sunt o civilizație.
      nouă în Ro ne cam lipsește această conștiință , mai ales în rândul elitelor.
      noi am rămas tot la nivelul la care erau elitelor lor din vremea lui Petru cel Mare, Ecaterina cea Mare care se voiau francezi / olandezi da pe banii storși pe spinarea mujicilor ruși.

      PS pt postaci : Vălin Marchievici nu zice nimic , el doar traduce

    2. psy-ops în acțiune

      vrei să știi de ce e regimul Putin coeziv, de ce nu i se poate aplica un Euro-Maidan, o Piața Universității, o primăvara Arabă, acolo, ceva de către echivalentul local al The Atlantic Council de pe la noi ?
      ascultă ”made in USSR” de oleg guzmanov și o să afli.
      ei – rușii chiar au conștiința faptului că sunt mai mult decât o țară, că sunt o civilizație.
      nouă în Ro ne cam lipsește această conștiință , mai ales în rândul elitelor.
      noi am rămas tot la nivelul la care erau elitelor lor din vremea lui Petru cel Mare, Ecaterina cea Mare care se voiau francezi / olandezi da pe banii storși pe spinarea mujicilor ruși.

      La ei la ruși, ca și la chinezi ori indieni, nu mai e cazul.
      Ei știu că sunt civilizații , civilizații și nu triburi de buri-buri care se închină la cargou.
      PS pt postaci : Călin Marchievici nu zice nimic , el doar traduce

    3. psy-ops în acțiune

      vrei să știi de ce e regimul Putin coeziv, de ce nu i se poate aplica un Euro-Maidan, o Piața Universității, o primăvara Arabă, acolo, ceva de către echivalentul local al The Atlantic Council de pe la noi ?
      ascultă ”made in USSR” de oleg guzmanov și o să afli.
      ei – rușii chiar au conștiința faptului că sunt mai mult decât o țară, că sunt o civilizație.
      nouă în Ro ne cam lipsește această conștiință , mai ales în rândul elitelor.
      noi am rămas tot la nivelul la care erau elitelor lor din vremea lui Petru cel Mare, Ecaterina cea Mare care se voiau francezi / olandezi da pe banii storși pe spinarea mujicilor ruși.

      La ei la ruși, ca și la chinezi ori indieni, nu mai e cazul.
      Ei știu că sunt civilizații , civilizații și nu triburi de buri-buri care se închină la cargou.
      PS pt postaci : Călin Marchievici nu zice nimic , el doar traduce

      mdeah

  20. Asta e ca o conversație între „drojdieri „la centrul de reciclare sticle și borcane goale „Levada „pe nevada mahmureală la prima „horă , până să se scoale gestionarul . Că mujicii le dau „clase la spirtoase , la bataie cu capu , la Mafie și la mastică și nu mai prinde o Votculeană FILANDEZU și englezu de 70 de grade în tot PETROGRADU , din cauza lor . Dar pe mahomedani nu-i interesează , d-aia sunt PRETENI . Cel mai mult o interesează pe Țoiu . că nu prea mai are cu ce să-și facă plinu pt. neamurile lui Mafoame de aici ,să le magnetizeze pe burta goală cu Bolnovan , să uite de foame . Mai se opintește căte un promTIRIST p-aci să ne sperie cu URȘII , Ulianov , dze Jughashvili , Malinovski , Hrusciov etc. FUGI BĂ , CU URSULA !

  21. Nici dupa 4 ani de macCella uri Geno Cid dare aceasta seca cat tura ras put Tino Ida nu numeste Imperiul Colonial SOV ie Tica stat Krim Mina al, doar „violent”, in sfidarea celor peste un Mili Ion de victime majoritar
    tineri, copii, femei Vio late si as asin nate…

  22. Repede vad unii „paiul din ochii altora”….Hai sa vedem cum a saracit Romania „bandele” de cinstiti ai nostri si cum „bandele bruxelleze” au saracit Europa.Abia dupa se ne uitam in curtea vecinilor.”N’asa” bajeti ?

  23. Cetățenii ruși (că ce-nseamnă rus?) văd toate conducerile de la Gorbaciov încoace trădătoare și pro Ocidentale. Cu Putin (put in) în frunte. Unii zic că-i război civil mocnit, mascat.

  24. mafiotii’s peste tot… la noi de exemplu, se face trafic cu milioane in biroul premierului iar presedintele este cumparat in viu cu donatii de campanie…

    superb, minunat, sublim!

  25. la noi cei ce pareau ca au alta parere sau alt statut social erau ”banditi”, dusmani ai poporului, acum in consext international sunt ”bande de mafioti”, s-a schimbat ceva? a aparut democratia in Europa? sau a ramas in Elada antica unde tot democrati lui Socrate i s-a dat cupa cu cucuta…

  26. Pentru cine dati aceste statistici și aceste texte anti Rusia. Pe cine dintre români in interesează în iarnă geroasă cu scumpiri insuportabile pentru mulți la texe, utilităti, mâncare, rechizite școală, haine?

  27. Rușii au învățat să fie mândrii de liderii lor de la lenin care a căsăpit 10 mil. de kulaci și stalin cu 40. mil.Putin cu numai 2 mil.ale lui, înca e departe, dar promite.Generația’50-’60 e lovită rău, Aia ’90-2000, speriată.Cât despre Vest, și-a dat-o-n petic după’90 iar azi furnizează la greu material propagandei cu tembelii lui.

  28. Anturajul contează! Cum să nu fie mândri când banda aia de mafioți se trage de șireturi cu Trump, Macron etc. la masă?

  29. Marcule, cum le sucești pana faci din noapte zi! Te umpli de maro, băiatu’… și pute… chiar nu-ți dai seama? Complex de inferioritate la ruși! Bați câmpii, băiete!

  30. „De ce okțidentalii sunt creduli față de conducerile lor ce sunt BANDE DE MAFIOȚI ?”

    De ce rușii sunt mândri de statul condus de o ”bandă de mafioți”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.