Finala Ligii Campionilor, sută la sută engleză

Disperare și bucurie fără margini!

Dezamăgire fără margini pentru Ajax și bucurie în egală măsură  pentru englezii de la Tottenham Hotspur după meciul nebun de miercuri seară. Imaginile surprinse pe teren vorbesc de la sine.

Tottenham Hotspur s-a calificat miercuri seară în finala Ligii Campionilor, după ce s-a impus cu 3-2 (3-3, la general), pe terenul lui Ajax Amsterdam. Partida a oferit o răsturnare de scor incredibilă, asemănătoare celei din dubla Liverpool – Barcelona.

După victoria cu 1-0 din tur, Ajax pornea ca favorită, iar formația olandeză părea cu un pas și jumătate în finala de la Madrid, după golurile lui de Ligt și Ziyech, din minutele 5, respectiv 35.

Tottenham a revenit însă după pauză incredibil. Lucas Moura a punctat de două ori, în minutele 55 și 59. Cu zece minute înainte de final, Ajax a ratat o șansă imensă, Ziyech trimițând în bară cu un șut puternic din afara careului. La una dintre ultimele faze ale meciului, în minutul 90+5, Moura a făcut hatrick-ul și a dus-o pe Tottenham în finala Ligii Campionilor.

În ultimul act, Tottenham o va întâlni pe Liverpool. Finala dintre cele două echipe din Premier League se joacă pe 1 iunie, la Madrid.