Djokovic, bătut la el acasă, Nadal – campion tot la el acasă

Numărul 1 mondial, Novak Djokovic, a fost eliminat în semifinale de la turneul de tenis ATP 250 de la Belgrad de rusul Aslan Karatsev (28 ATP), cap de serie numărul 3, în trei seturi, scor 7-5, 4-6, 6-4, după aproape 3 ore și jumătate de joc. Turneul s-a jucat în centrul de tenis ce poartă numele lui Djokovic.

Karatsev a câștigat primul set, după ce a fost condus cu 0-3 în debutul meciului. La 6-5 pentru el, Karatsev a salvat 3 mingi de break, câștigând în cele din urmă cu 7-5.

Djokovic s-a mobilizat în setul 3 și a reușit să facă 3 break-uri, cu unul mai mult decât rusul, și a câștigat cu 6-4.

În decisiv s-a mers cap la cap, până la 3-3, când Karatsev a reușit primul și singurul break al setului, care i-a asigurat și victoria și calificarea în finală.

Apoi, în ultimul act, Karatsev a fost învins duminică de italianul Matteo Berrettini (10 ATP).

Matteo Berrettini a câştigat turneul de la Belgrad (ATP 250), dotat cu premii totale de 650.000 de euro, după ce l-a învins duminică în finală pe rusul Aslan Karatev în trei seturi, 6-1, 3-6, 7-6 (7/0).

Aslan Karatsev este jucătorul rus care a produs supriza anul acesta la Australian Open, unde a ajuns până în semifinale.

Tot luna aceasta, Novak Djokovic a fost învins de Daniel Evans (33 ATP) în optimile turneului de la Monte Carlo, scor 4-6, 5-7.

Tot duminică, spaniolul Rafael Nadal s-a impus în finala de la Barcelona, la capătul unui duel epic, cu răsturnări de situație, cu Stefanos Tsitsipas, încheiat cu 6-4, 6-7 (6), 7-5. Partida a durat 3 ore și 39 de minute, fiind cea mai lungă din acest an într-o partidă disputată după sistemul cel mai bun din trei seturi.

Nadal a devenit pentru a 12-a oară campion la competiția desfășurată în Catalunya.

Odată cu acest succes, Rafael Nadal a revenit pe locul secund în clasamentul mondial al jucătorilor profesionişti (ATP), dat publicităţii luni.
Sârbul Novak Djokovic este în continuare lider detaşat, cu mai bine de două mii de puncte în plus faţă de Nadal, care l-a depăşit cu cu 110 puncte pe rusul Daniil Medvedev, aflat acum pe locul al treilea.

Marius Copil rămâne cel mai bine clasat român, pe 227, dar tânărul Filip Jianu a reuşit un salt de 36 de poziţii şi ocupă cel mai bun loc al carierei, 339.

La dublu, Horia Tecău a urcat două locuri şi e pe 22, după finala jucată la Barcelona.