Duel Simona Halep – Serena Williams în sferturile US Open

Update: Simona Halep va juca în sferturile US Open cu americanca Serena Williams, liderul mondial, care a învins-o în optimi pe kazaha Iaroslava Șvedova.

Williams a stabilit un nou record de victorii în meciurile de Mare Șlem, 308, după succesul cu 6-2, 6-3 în fața kazahei Iaroslava Șvedova, care i-a adus calificarea în sferturile de finală la US Open.

Va fi cea de-a noua partidă între Serena Williams şi Simona Halep. În precedentele opt meciuri, Williams a câştigat şapte, în timp ce Halep s-a impus o singură dată, în 2014, în faza grupelor de la Turneul Campioanelor, scor 6-0, 6-2.

Simona Halep a învins-o luni seară în optimile US Open pe Carla Suarez Navarro, locul 12 mondial, și s-a calificat în sferturile competiției pentru al doilea an consecutiv.

Românca s-a impus în fața jucătoarei spaniole cu scorul 6-2, 7-5, după o oră şi 38 de minute de joc.

„Meciul nu a fost deloc ușor, am fost însă agresivă, am luat mingea devreme. Am împins-o în spatele baseline-ului. M-a deranjat puțin acolo, la 5-3, în setul al doilea, când mi-a făcut break. Sunt mult mai relaxată după primele meciuri mai dificile. Nu este deloc ușor să joci împotriva Carlei. Nu am zâmbit deloc în timpul meciului, am fost prea concentrată”, a declarat românca, la finalul meciului.

Grație acestei victorii, Simona și-a asigurat un cec de 450.000 de dolari și 430 de puncte WTA.