El Clasico 170: „vampirul” a muşcat din Real

Ronaldo a contribuit la anularea golului 100 al Realului pe Camp Nou; Cel mai mare portar al lumii a primit două goluri incredibile; Un mare jucător britanic eliminat după 38 de secunde de la intrarea în teren.

Ronaldo a contribuit la anularea golului 100

El Clasico” cu numărul 170 (doar meciurile din Primera Division) s-a desfăşurat pe un Camp Nou (evident) arhiplin, cu 98.760 de spectatori în tribune şi s-a încheiat cu victoria anticipată gazdelor, cu scorul de 2-1. Jeremy Mathieu a deschis scorul în minutul 19, Cristiano Ronaldo a egalat în minutul 31, iar golul victoriei l-a marcat Luis Suarez în minutul 56. Messi? Nu a marcat, dar a pasat la ambele goluri, şi a mai dat încă 2 pase de gol, dar care nu au fost fructificate de colegi. Realul, după ce i-a trecut glonţul pe la ureche şi a scăpat de o eliminare ruşinoasă acasă în faţa celor de la Schalke04, nu a impresionat, mai ales în partea a doua a jocului. Totuşi, oapeţii au avut trei situaţii clare de gol, dar portarul Claudio Bravo a scos miraculos de fiecare dată. Şi chiar dacă Barcelona a câştigat (şi s-a distanţat la 4 puncte în campionat), presa iberică l-a văzut pe Pique drept cel mai bun om de pe teren. De la gazde au mai impresionat Suarez şi Bravo (cu note maxime), iar de la oaspeţi, cea mai bine notaţi au fost Benzema, şi Luka Modirc. Dezamăgitor Gareth Bale, care se pare că îşi pregăteşte bagajele pentru o revenire în Anglia. Acesta a înscris totuşi în minutul 40, dar golul a fost corect anulat de arbitru din cauza unei poziţii de ofside a lui Criatiano Ronaldo, care i-a pasat galezului. De menţionat că dacă golul ar fi fost marcat în condiţii regulamentare, atunci acesta ar fi fost al 100-lea înscris de Real pe Camp Nou. Nefiind regulamentar, madrilenii trebuie să aştepte campionatul următor pentru golul jubiliar. Dar în aceeaşi situaţie este şi Barcelona, care în 85 de meciuri de campionat a punctat de 99 de ori pe „Bernabeu”. O sumară casetă tehnică a meciului arată astfel:

• cartonaşe galbene: 5 – 6

După acest meci, statistica în „El clasico” (doar meciuri în Primera)este următoarea:

Gerrard eliminat după 38 de secunde de la intrarea în teren

Pe Anfield Road în faţa unei asistenţe de 44.405 spectatori s-a jucat duminică „runda” 164 a derby-ului FC Liverpool – Manchester United. Un meci de „6 puncte”, miza fiind (cel puţin) ocuparea locului 4, ultimul care duce în Champions League. Înainte de primul fluier al arbitrului Martin Atkinson, oaspeţii avea 56 de puncte, iar cormoranii 54. O victorie a celor de la Liverpool îi urca pe locul 4, cu şanse mari de menţinere sau chiar de a prinde locul 3. Începutul meciului nu a fost deloc favorabil gazdelor, care s-au văzut masate în careu, iar în minutul 14, tabela arăta deja 1-0 pentru „United”. În primul minut după pauză, Liverpool îl pierde pe Gerrard, care a luat roşu direct după 38 de secunde de la intrarea în teren. În aceste condiţii, majorarea scorului de către oaspeţi (min.59, Mata face dubla) a părut firească. Cormoranii se trezesc ca un boxer din pumni, controlează jocul, reduc din handicap în minutul 69 (Sturridge), dar cu toate eforturile depuse, nu reuşesc să egaleze. În minutul 90, Rooney ratează un penalty. După acest joc, „bilanţul” derby-ului în campionat arată astfel: Manchester United 66 de victorii, FC Liverpool – 44 victorii, egaluri – 44. Pe terenul celor de la Liverpool, situaţia este următoarea: Liverpool – 39 victorii, Manchester United – 24 victorii, egaluri – 19.

Neuer a luat goluri pe care niciun junior nu le primea

Bayern Munchen este ca şi campioană a Germaniei, dar din poziţia de lider detaşat (10 puncte faţă de locul 2) nu ridică piciorul de pe pedală. Duminică seara în derby-ul contra celor de la Borussia Monchengladbach (locul 4 înainte de meci) orice pronostic în afara lui „1 solist” părea exclus. Bayern venea după două galopuri de sănătate: 4-0 în deplasare în etapa precedentă cu Werder Bremen (una dintre revelaţiile returului) şi un 7-0 contra „minerilor” lui Mircea Lucescu în Liga Campionilor. Cei de la Borussia s-au chinuit etapa trecută acasă cu modesta 1 FC Koln, apărând pe final un 0-0, salvat şi de o bară din minutul 90 dată de unul din atacanţii „ţapilor”. La Munchen, în cele 48 de întâlniri anterioare din campionat, Bayern a câştigat 35 de partide, 11 s-au terminat la egalitate şi doar în 2 s-au impus oaspeţii, în 2011 şi în 1995. Derby-ul de pe Allianz Arena s-a jucat în faţa a 75.000 de spectatori (Bayern a intrat în al 11-lea an consecutiv de când joacă numai cu casa închisă) şi avea nota lui de atracţie: se întâlneau echipele cu cele mai bune apărări din Bundesliga: 11 goluri primite, Bayern. 20 de goluri primite, Borussia. Meciul în sine s-a desfăşurat conform aşteptărilor: bavarezii s-au instalat în jumătatea adversă şi au controlat sever ostilităţile. Două au fost însă evenimentele partidei: în minutul 30, cel mai bun portar din lume, Manuel Neuer, la un şut anemic al lui Raffael, a scăpat mingea din mâini şi ea s-a scurs printre picioare în plasă; în minutul 77, acelaşi Raffael şutează ceva mai bine, dar în nicun caz periculos, şi mingea intră pe sub Neuer în poartă. Meciul se încheie cu 2-0 pentru Borussia, dar adevăratul autor al golurilor este marele portar al gazdelor.

Un mizilic pe Sukru Saracoglu

Ce i-ar interesa pe iubitorii fotbalului la un derby Fenerbahce – Besiktaş? Evident, în afară de scor, ce incidente s-au înregistrat, cine a fost eliminat, dacă a intervenit s-au nu poliţia ca să potolească spiritele în teren sau în tribune. Ei bine, în afară de faptul că meciul s-a încheiat cu 1-0 în favoarea gazdelor printr-un gol înscris în minutul 90 (autor Moussa Sow), nimic deosebit nu este de consemnat. 3 cartonaşe galbene, dintre care unul luat în minutul 90 de un jucător al gazdelor care s-a bucurat mai mult decât autorul golului, reprezintă un mizilic chiar şi pentru un meci care nu este derby în Turcia. După acest meci, situaţia în fruntea clasmantului este una „clasică”: Galatasaray – 55 puncte, Beşiktaş – 54, Fenerbahce – 53. La distanţă mare, 43 de puncte, tot o echipă din Istanbul, Başakşefir FK.