Printre greșelile Europei, Nicușor Dan menționează: „Când a renunțat la nuclear și și-a bazat energia pe gaz ieftin din Rusia. Când și-a neglijat politica de apărare. Când, în politica de mediu, a fixat niște ținte prea ambițioase. Când, pe mai multe subiecte, a acționat ideologic.”
Nicușor Dan spune că România a fost de multe ori slabă în interiorul Uniunii Europene: „România nu și-a apărat de multe ori în mod coerent obiectivele pentru că, din nou, e adevărat, politica nu este cenaclu; în interiorul UE, țările europene își promovează interesele naționale”.
El adaugă că Uniunea Europeană a însemnat, în primul rând, pace în Europa, iar pacea aduce prosperitate.
„Pacea nu este de la sine înțeleasă, așa cum vedem în războiul care se desfășoară lângă noi. Pentru România, 20 de ani de Uniune Europeană au însemnat modernizare și mai ales creșterea nivelului de trai”, a declarat, sâmbătă, Nicușor Dan.
Nicușor Dan: Guvern pro-occidental într-un termen rezonabil
În ceea ce privește criza politică, Nicușor Dan reafirmă că România va avea un guvern pro-occidental într-un termen rezonabil.
„Am încheiat un prim set de întâlniri cu liderii partidelor pro-occidentale, reprezentanți ale minorităților naționale. Am văzut, cu ocazia asta, constrângerile pe care fiecare dintre partidele are și cu care vine la negocierea care începe. Există, deci, niște scenarii pe care ne vom concentra mai departe, și discuțiile vor continua pe aceste scenarii (…)
Există acord pe politicile mari: OCDE, SAFE, PNRR. Există acord pe traiectoria fiscală a României, asumată și, în sensul ăsta, guvernul care va veni va avea ca obiectiv ca până în toamnă să definească și să propună Parlamentului pe 2027”, a încheiat Nicușor Dan.
Bolojan și Grindeanu se ceartă pe Facebook de Ziua Europei
Tot în contextul crizei politice interne, după ce moțiunea PSD-AUR a dus la căderea guvernului Bolojan, premierul demis spune că sistemul reacționează pentru că reformele îi taie privilegiile și sursele de putere.
„Ani la rând, în România a supraviețuit un mecanism de putere cu rădăcini adânci în comunism, un sistem în care unii avansau prin relații, nu prin competență, în care resursele statului serveau rețele de influență, nu oamenii.
Astăzi, acest sistem reacționează, pentru că reformele îi taie privilegiile și sursele de putere. De aceea, modernizarea României este o luptă grea”, a scris Bolojan.
Un mesaj a venit și din partea liderului PSD, Sorin Grindeanu: „Construcție, măsuri lucide și prosperitate, nu tăieri haotice de venituri, aventuri economice și pauperizare!”.
„Rămânem consecvenți acestui obiectiv, indiferent de piedicile pe care anumite forțe politice, care se pretind pro-europene, încearcă, în prezent, să le pună României”, a adăugat Grindeanu.
Daca UE ne-a divizat societatea inseamna ca sunt nasoi. De ce mai vrei guvern prouUE cu nasoii?
Dati-i și lui o șansă! Până în ianuarie 2026 clarifică anularea alegerilor și în același termen programează vizita în SUA. Acestea fiind bifate, ne odihnim. Când ne trezim vedem că am greșit și e prea târziu. Sau nici nu vedem, ce rost are?
Impostura are picioare scurte, Nicusoare. Cine crede discursurile tale mincinoase? Ai venit prin anularea alegerilor la Cotroceni si prin interzicerea candidatilor si acum vrei sa confisti idealurile AURului. Acum cand ai vazut ca romanii doresc partid nationalist crestin , suveranist ai schimbat macazul sa ne prostesti cu asa zisa ta razvratire cand tu esti sluga oricui te tine in functie. Copiezi pe Basescu un comunist securist si tu un neomarxist sorosist, amandoi revendicati dreapta. De ce n-ai chemat AUR la negocieri? De ce incalci Constitutia?
Serios!!! a facut greseli!!! Cu tara noastra?! Cu mana ta?!
Nene, lasa CAPSul jos, nu mai tipa la noi, ai mila in post meridian !
ILIE BOLOJAN E COTOI BATRAN ! SE DUCE LA TARGUL MURESH SA IA VOTURILE DE LA UDMR SI SA REVINA DIN NOU LA GUVERNARE SI SA TAIE IN CONTINUARE PENSIILE SI SALARIILE CA ILIE BOLOJAN E FLAMAND DE BANI !
„Europa a făcut greșeli” și că „din păcate, Europa este un subiect care divizează societatea noastră”. Aaaaa…..nu pot crede. UE a divizat societatea? cu mana TA. Statea in puterea TA sa iei decizii rationale. Despre asta te acuza tara. Acea denumire de slugute, deoarece nu esti singurul.
DECI DACA AI O FOTOGRAFIE PUBLICATA INTR-UN ZIAR ALB NEGRU DE DEMULT INTELIGENTZA ARTIFICIALA A-TI PUBLICA FOTOGRAFIA IN COLOR !
CU INTELIGENTZA ARTIFICIALA A REUSHIT SA-MI COLOREZE O FOTOGRAFIE PUBLICATA INTR-UN ZIAR ALB NEGRU .
Omul o fi știind că azi sunt vreo 3 evenimente de sărbătorit..?…
Treaba cu europa a apărut prin 1950…dar celelate sunt mai vechi…
Săracul de atâta aritmetică i s-a umflat capul de somn..
Nicușor Dan:’ Guvern pro-occidental într-un termen rezonabil,in doi ani,maxim trei’
BOLOJAN A INTRODUS CELE MAI MULTE TAXE ! PLATESTI TAXA LA TAXA ! IMPOZIT LA IMPOZIT !
arata-ne carnetul rosu, nu te mai ascunde!
Parca suntem blestemati!
Momente vesele cu Nicusor ,nimic altceva !
Mucușor daca era patriot, trebuia să fie acum la Moscova! De aia doarme, așa cum ne-a zis Luluta!
Tare … ca fularul!
AZI este ziue DECLARARII IN…DE…PEN…DEN…TEI termen interzis pt un popor care mai are o tara si crede ca e a lui. Pt mine sunt luptele la care au paticipat strastrabunicii, iar 9 mai 1945 e ziua pe care n-a mai prins-o bunicul odihnindu-se in muntii Tatra delocat alaturi 10.500 de eroi romani la Zvolen unde Cehoslovacia a construit un cimitir…iar voi o trageti cu Europa…cand continentul european este ”vietuit” cel putin de 7 milioane de ani dupa fosila din Bulgaria…
Ce bafta pe El Salvador ca are un presedinte adevarat!Traiasca Bukele!
A distruge voit o tara inseamna terorism, nu greseala.
EUROPA A MARIT PRETZURILE IN ROMANIA CA ROMANIA SA SE ALINIEZE LA PRETZURILE EUROPEI ! AM SPUS ASTA MAI DEMULT INNAINTE DE A INTRA NOI IN UE !
Cel mai bun discurs! Avem ce trebuie la Cotroceni!