„Persoanele care beneficiază de pensie de serviciu sunt îndreptățite la pensie în baza a două acte normative: legea cadru care reglementează pensiile din sistemul public și legea specială care reglementează acest tip de pensie, acte normative care prevăd două modalităţi diferite de calcul. Pensia care se acordă este cea avantajoasă adică cea care are cuantumul mai avantajos, prevedere care se regăsește în legea specială”, arată CNPP, într-un răspuns pentru Cotidianul.
De asemenea, în ceea ce privește pensiile speciale, instituția precizează modul de calculare a acesteia: „Principiul esenţial care guvernează acest tip de pensie este acela conform căruia diferenţa dintre pensia de serviciu şi pensia din sistemul public (ce se suportă din bugetul asigurărilor sociale de stat) se suportă din bugetul de stat.”
Citește și: EXCLUSIV Cea mai mare pensie din România depășește 20.000 de euro lunar. Primele 10 depășesc 13.000 de euro
Pentru situația specifică de zero lei bani din partea de contributivitate a anilor de muncă, CNPP venit cu un cu o explicație: „În situația în care beneficiarul pensiei de serviciu nu îndeplinește condiția de stabilire a pensiei pentru limită de vârstă din sistemul public, pensia de serviciu se suportă integral din bugetul de stat”.
„Astfel, pensiile de serviciu, în care este componenta din Bugetul asigurărilor sociale de stat (BASS) este 0 lei, sunt stabilite exclusiv pe baza condițiilor de eligibilitate și formulei de calcul din legea specială, întrucât beneficiarii acestor pensii nu îndeplinesc condițiile de vârstă și/sau stagiu de cotizare contributiv prevăzute de legea în materie de pensii din sistemul public de pensii”, a conchis CNPP.
Prin urmare, în cazul celor șase foști magistrați cu zero lei contribuție, aceștia fie nu au ajuns la vârsta de 65 de ani în cazul bărbaților, fie 63 de ani în cazul femeilor. De asemenea, un al doilea motiv poate fi lipsa celor 15 ani de stagiu de cotizare.
Topul pensiilor cu zero lei pe partea contributivă
Șase pensii care variază între 51.891 de lei și 59.233 de lei sunt date doar din bani care nu au legătură cu banii anii de contribuție, ci exclusiv din bugetul de stat, după cum a scris Cotidianul de săptămâna trecută.
Cea mai mare pensie specială cu zero bani pe contribuție face parte din „Top 10” venituri de peste 10.000 de euro. Celelalte cinci sunt între 51.891 de lei și 56.447 de lei.
Curtea Constituțională urmează să se pronunțe pe tema pensiilor speciale pe miercuri, după mai multe amânări. După doar jumătate de oră de la începerea ședinței din 16 ianuarie, CCR a transmis că amână pronunțarea pe proiectul de reformă a pensiilor speciale, „având în vederea cererea de întrerupere a deliberărilor pentru o mai bună studiere a problemelor ce formează obiectul cauzei”.
ce sa faca politicienii corupti de la BUTOANE ? Joc de glezne de ani si ani.
CCR imorală si penală isi bate joc de statul roman si de romani de cateva decenii.
CCR a calcat de-a lungul timpului pe constitutie si pe legi !
Parlamentul trebuia sa modifice legea de organizare si functionare a CCR.
Sitiatia „bataie de joc” de acum impune revocarea de catre parlament a UNOR membri ai CCR.
Nu e constitutional? Situația ” bătaie
de joc ” impune masuri exceptionale!
la Intrebarea din titlu are un….
…. Raspuns Corect : datorita maffiiei PNL si PSD care pentru a se proteja si-au facut complici magistratii si ofiterii din Institutiile de forta dindu-le PENSII SPECIALE .
Statul completează pensiile a peste 839.000 de pensionari care nu ating pragul pensiei minime prin contributivitate. Efortul bugetar pentru această categorie este de 5,3 miliarde de lei anual.
Cu siguranta ca si aici te poti intreba..este bine??. Se pare ca da, chiar daca n-am ajuns la nivelul Suediei si nu putem fi un stat social binefacator.
Nu putem sa lasam in urma aproape 1 milion de concetateni, dupa cum nu putem sa lasam sa fim umiliti de 6000 de magistrati pensionari, cu pensii de 25.000 ron.
Asta doar ca o parere …
Mai adăugați la „speciali” și așa -zisi diplomați de la toate ambasadele care stau în lux și fac afaceri în interes personal pe banii publici și nevestele lor, pentru că îi însoțesc la post și nu lucrează nicăieri,iau și ele încă o pomană de la cretinii de români spălați pe creier, jumătate din salariul brut al soțului/soției, adică net 15 000 pe lună,că să nu se plictisească și să cheltuiască banii pe la shoping în țările cărora ne vând pe noi, românii acești securiști nenorociți și trădători de țară.
PSD anunță că nu va susține tăieri „fără excepții” în sistemul bugetar, deci alegeti PSD, ca asta va dau!
Se imprumuta si va dau!…
Sa plateasca si copiii si nepotii, ca de aia ii crestem!
Trebuie eliminate URGENT, TOATE pensiile nesimtite / „de serviciu” / „speciale” primite de cei din justitie, militie, securitate, etc. Nesimtitii! ccr-uri, iccj-uri, curti de apel, csm-uri si alte asemenea din „justitie”: cloaca de primit sinecurile nesimtite, si pensile nesimtite, enorme pentru aceasta tara saracita de cei din teapa lor. Chiulangii din “ccr”, sa scrie si ei rapoarte zilnice, cu ce “muncesc”. Ca actorii. Astia din “justitie” joaca un teatru de mocirla: tragedia ticalosilor!
Mafia mare e acolo, in justiția odioasa. Consecintele sunt grave, însă fripturistilor in robe și cu obrazul gros cât senila tancului muscalesc nu le pasă. Au ajuns să se infrupte, prin mafiotlacuri. Poftă clinică de bani, pensia prin nemunca – caz clinic!
Jigodiile de la CURtea constitutionala conduc aceasta tara esuata! Nu parlamentul,nu guvernul,nu presedentia!!!
Cea mai corupta institutie din romania este justitia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
FELICITARI pt. articol . Acest monstru , salarii de lux + pensii speciale + iesire la 47 de ani , va atrage mari necazuri pt. Romania ! Parlamentul pare hotarit sa nu faca nimic pt. a curma aceasta mare ticalosie ! IRESPONSABILITATE SAU ALTCEVA ?
S-au inmultit parazitii la stat ca sobolanii. Si de la an la an fura mai mult. De sobolani nu scapi cu rugaminti.
Asta a fost unul din motivele pentru care fondatorii SUA au zis ca oamenii trebuie sa aiba arme la acelasi nivel cu guvernu. Si guvernu sa fie minimal. Daca-i lasi sa se inmulteasca ca sobolanii si sa-ti fure 70-80% din bani, cum se intampla azi, nu mai scapi de ei. Daca insa bugetu pentru administratie e minuscu, taxele sunt zero, atunci nu se inghesuie sobolanii acolo.
Dar cand ei pot sa declare „anu asta va furam cu 10% mai mult din bani, fara nici o consecinta, normal ca se inmultesc.
În timp ce papagalii mici se revoltǎ cǎ unii au pensii mari, ceasuri scumpe sau mașini bengoase, globaliștii vǎ furǎ țara cu totul de veți anunge în koorul gol, uitându-vǎ unii la alții ca pro$tii!
folosesc cozi de topor de la noi.
Nu mai trancani cu oculta mondiala, ca bombonel ti-a donat petrolul si gazele, mai tilica.
Daca noi suntem tradatori si prosti, este de vina „oculta”?
Stii ce a spus Miruta de Avioane Craiova, ca s-a intalnit hotul cu prostul. Ghici, cine erea prostul?
dupa cate se vorbea negocierile de privatizare le-a facut Emil constantinescu si guvernele sale asa ca este doar o ocolire a adevarului pt ca asa va place sau atunci nu erai nuscut ca sa fi urmarit presa…
Pensiile nesimțite sunt produsul nesimțiților din Parlament, puscariabili incompetenți, care de frica au votat mizeriile de legi pentru a-i șpăgui pe alti „frați” din clanurile de elita. Teoretic, Parlamentul fiind organ legislativ, oricând poate modifica legea. Dar acum in Romania legea o face mafia din Guvern, organ executiv (!?).
Și dacă le reduce Boli pensiile, o să și le crească mai mari, și o să încerce să și le bage”la secret”.
Apexul acestui sistem este sclavia instituționalizată, iar soluția în cazul revoltei, războiul.Idealul, înveșnicirea la putere și mărirea barierelor dintre”clase”.Sistemul își are originile în lumea animală și distruge resurse, oameni, orizont.E incapabil de a livra ceea ce promite dar perfect capabil de a distruge ceea ce îi stă în cale.”Supușii” sunt menținuți în stare de semiconștiență prin sărăcie și război, și mai nou, molime.
Asta e taxă de protecție, nu pensie.Iat în partea a doua, întotdeauna administrația eșuează în racketeering.Întâi se umflă, apoi se complică iar după, începe mulsul. Statul sunt ei si-și asumă calitatea de negustori ai banilor statului de unde-i trag bucăți groase. UE îi confirmă din motive de putere iar poliția și jandarmeria îi protejează pentru o bucată din plăcintă.
ca unii au dosare??
pt 50 de lei/luna esti revoltat cand unii au venituri de zeci de mii de lei/luna
este imposibil pt ca facultatea se termina pe la 22 sau 25 de ani, iar pana la 45 de ani sunt 20 ani, doar daca au fost someri sau au lucrat la negru nu au acel minim de 15 ani…deci o mica atentie in exprimare, iar si anii de facultate se calculeaza cu 0,25 puncte deci mai au si de aici 2 puncte si o aparenta vechime…
Cum sa nu merite cand ne protejeaza interesele si anuleaza alegeri in favoarea noastra?
Cică și ajutoarele pentru încălzire se dau ilegal, adicătelea pe baza de spagă! Casele care cer ajutoare nu au sobe, sunt dărâmate, nelocuibile și proprietarii sunt plecați la furat afara! Vezi județul Bacău! Trăiască spaga în care m-am născut! Nu are dreptate Bolojan când îi rade pe cei cu dizabilități și cu viloaice cu turnulețe?
ajutorul de incalzire nu este pt sobe este dat oamenilor cu venituri mici, poate fi si pentru curent electric si pt gaz si/sau incalzire cu lemne, nu se da decat pt locuinta in care iti ai domiciliu esti necajit ca unul cu pensie de 1281 sau pana in 2000 de lei este ajutat sa nu moara peste iarna sa ai sanatate ca sa poti sa fii nemultumit cat mai mult timp
prin reglementarile facute de catre clasa politica care legifereaza. asa au ajuns sa ia magistratii acei bani. cacofonie este intentionata si sugereaza ce este clasa politica…
Burduja are dreptate când i-a numit pe bugetari hoți, incompetenți și nebuni! Succesuri guys!
Solutia : schimbata urgent legea ,votul in parlament sa fie la vedere sa vada poporul care [ partid ] nu vrea cu adevarat sa schimbe pensiile nesimtite, apoi poporul la vot sa-i taxeze!
10 000 eur pe luna?
Dar ce au produs astia de atitia bani?