EXCLUSIV România specialilor. Zero lei contribuție, dar pensie de peste 10.000 de euro pentru șase foști magistrați

Cotidianul prezintă în exclusivitate situația celor mai mari 20 de pensii speciale, atât partea de contributivă a veniturilor, cât și cea asigurată de bugetul de stat.

De Radu Eremia - Redactor-șef adjunct
EXCLUSIV România specialilor. Zero lei contribuție, dar pensie de peste 10.000 de euro pentru șase foști magistrați

Reforma pensiilor speciale ale magistraților e pe masa judecătorilor CCR Sursa FOTO: CCR

Cotidianul prezintă în exclusivitate situația celor mai mari 20 de pensii speciale, atât partea de contributivă a veniturilor, cât și cea asigurată de bugetul de stat.

Șase pensii care variază între 51.891 de lei și 59.233 de lei sunt date doar din bani care nu au legătură cu banii anii de contribuție, ci exclusiv din bugetul de stat.

Cotidianul prezenta săptămâna trecută situația celor mai mari zece pensii speciale. Toate ale unor foști magistrați, cea mai mare fiind de 69.343 de lei, suma brută. În aceste prime zece pensii speciale, venitul clasat pe locul șase avea zero lei de la Bugetul asigurărilor sociale de stat (BASS). Așadar, banii au venit de la bugetul de stat.

„Pentru partea din pensie aferentă sistemului contributiv (calculată pe baza punctajului mediu anual) plata se realizează din Bugetul asigurărilor, sociale de stat, iar diferența dintre pensia de serviciu (stabilită în conformitate cu legea specială) și pensia aferentă din sistemul public de pensii se realizează din Bugetul de stat”, explică pentru Cotidianul Casa Națională de Pensii Publice (CNPP).

Citește și:  EXCLUSIV Cea mai mare pensie din Justiție ajunge la 70.000 de lei. Partea specială e de 50.000 de lei. Cum arată top 10

Conform datelor furnizate de CNPP pentru Cotidianul, situația cu zero lei din partea contributivă o întâlnim la alte cinci pensii din primele 20.

A 12-a cea mai mare pensie specială este de 56.447 și se bazează doar pe bani de la bugetul de stat. La fel și pensiile cu numărul 13 – 56.385 de lei, dar și a 16-a – 53.098 de lei.

Până la finalul „top 20” pensii speciale mai întâlnim două asemenea cazuri, în valoare de 52.335 de lei, respectiv 51.891 de lei. Pe de altă parte, 108.627 de lei, sumă brută pe o singură lună, este cea mai mare pensie din România, în timp ce a doua ajunge la 94.519 de lei, după cum a scris Cotidianul anterior.

Pensii speciale ale magistraților, pe maza CCR

Curtea Constituțională urmează să se pronunțe pe tema pensiilor speciale pe 11 februarie, după mai multe amânări. După doar jumătate de oră de la începerea ședinței din 16 ianuarie, CCR a transmis că amână pronunțarea pe proiectul de reformă a pensiilor speciale, „având în vederea cererea de întrerupere a deliberărilor pentru o mai bună studiere a problemelor ce formează obiectul cauzei”.

De unde a venit cererea? Chiar ieri, Înalta Curte, condusă de Lia Savonea, a anunţat că a realizat o expertiză, cu ajutorul unui expert contabil, care ar arăta faptul că prin aplicarea proiectului Guvernului, pensia magistraţilor va fi mai mică decât cea pe contributivitate. Expertiza a fost trimisă la CCR și aceștia au nevoie să o studieze, după cum spun în comunicat. Noul termen stabilit este 11 februarie

 

Distribuie articolul pe:

38 comentarii

  1. Să le fie rușine.!!! Sfidează orice logică , in loc sa fie garanții dreptății și echității sociale !!!

  2. Ca la olteni! Olguța a construit un bloc cu 10 etaje și a obturat un radar de la o unitate militară din Craiova! Deși există legislație , cine o mai respectă?

  3. De ce nu ar încasa un plutoner major o pensie de 14.000 de lei dacă un judecător încasează 70.000 lei! Mai puțin un colonel care încasează 6.000 de lei! S-a întors statul cu josul în sus!

  4. Pai bine ne fac . Noi stam și muncim și nu zicem nimic . Muncim sa le plătim lor pensiile

  5. Cică la Flămânzi se ascut topoarele, coasele și furcile! Succesuri Bolojan care ai pus biruri pe amărâți în loc să le confiști averile făcute de liberali prin furt!

  6. Sunt oameni valorosi nu ca 90% din romani, valorosi pe care se bazeaza sistemul, politicenii ptr a-si pastra privilegiile si functiie. Astea nu se obtin si nici nu se pastreaza pe gratis.

    1. Da,ai dreptate! Atat de valorosi – si in toate domeniile implementati – incat de asta a ajuns Romania cum a ajuns…!?!

  7. Adica astia au salariul brut pe card? Nu li se impoziteaza veniturile? Nu li se retine nimic din salariu? Aceste lucruri nu sunt lamurite in articol. Daca tot au copiat statutul lor dupa cel al militarilor, atunci guvernantii pot sa dea OUG, asa cum au facut in cazul pensiilor militare in 2015 si 2017, si rezolva problema, adica pensii ‘inghetate’ in momentul iesirii la pensie. ‘Nema’ actualizare cu salariile celor in activitate… Oare au curaj sa faca la fel sau le e frica de dosare si condamnari, ca militarii nu fac dosare si nici nu dau cu ‘ciocanu-n masa’, asa cum fac magistratii?

  8. Mai EDITAT de redactor, cum poți minți în halul acesta fără să-ți crape obrazul de rușine? Magistrații contribuie și au contribuit întotdeauna la sistemul de pensii. În prezent un magistrat de la Curtea de apel contribuie, lunar, la sistemul de pensii cu aproximativ 10.000 lei, sau 100.000.000 lei vechi că sa înțeleagă toți. Ce pensie ai vrea tu să aibă unul care contribuie cu această sumă. Cea care o pregătește bolojan? Adică contribui cu 100 milioane lunar și bolojan vrea să-mi de-a tot 100 milioane după 40 de ani de contribuție?

    1. Bai Janes,esti tupeist si obraznic! Chiar daca contribuiti cu ceva, este prea putin in raport cu cat spoliati bugetul tarii.
      Singura solutie sa va concediem pe toti si sa angajam altii pe relatii corecte nu infractionale cum s-a ajuns!
      SEMPRE FIDELIS! HONOR ET PATRIA! VAE VICTIS!

  9. @Deci, observați și că odată ajunși în ,,vârf de formă”, ,,specialii” primesc ”măriri de contracte” ?

  10. Te faci ca doar azi ai aflat.. Speciali nerușinați ți se balegă in cap,.. dar tu vizibil deschizi gura,..Nu știu cînd te saturi,.

  11. Cu toții sînt proști care cred că prin munca lor ajută la ridicarea ROMÂNIEI. Rezultatele muncii noastre sunT acaparate de leprele ziși ”m a g i s t r a ț i” Pentru BINELE ȚĂRII la groapa de gunoi cu ei.

  12. @,,Concedieri la Dacia. Angajații pot primi până la 50.000 de euro pentru a pleca”, Cotidianul,
    probabil că au găsit ”specialii” un ”vârf de formă”, de cucerire de poziții cu bani, ca să facă ”opoziție la concedieri” ?

  13. Priviti la acesti sinecuristi ce figuri au!!! Monumentele nescolarizarii si necalificarii!!! Sinecuristi si beneficiari nesimtiti ai pensiilor nesimtite! Ar fi trebuit pusi la munca dar, necalificatii nu stiu sa faca nimic. Poate doar sa smulga ciulini prin Baragan, insa e riscant, vor confunda ciulinii cu porumbul! Alo! „guvernoii”! “presedintele”! “senatorii”! “deputatii”!
    Taiati mai repede sinecurile primite de cei din justitie! Eliminati IMEDIAT toate pensiile nesimtite ale celor din justitie, ale nescolarizatilor din militie si securitate! Cloaca de primit sinecurile si pensile nesimtite, enorme pentru aceasta tara saracita de cei din teapa lor. Ticalosii! Nesimtitii, urasc oamenii si s-au inhaitat cu totii, cei care vremelnic, „conduc” aceasta tara, sa taie din pensiile de contributivitate, ale celor care au muncit peste 45 de ani.

  14. E timpul ca toate pensiile, inclusiv cele speciale sa fie recalculate pe baza de contributie.
    Ai contribuit la fondul de pensii, primesti pensie in functie de cat ai contribuit.
    Nu ai contribuit, nu primesti.
    SIMPLU.

  15. Sa raspunda la cei fara contributii sociale cine a dat legea(?) sau cine nu a retinut contributiile. Jaf mare, magistratii din Romania, alaturi de politicieni, sunt cei care au dezmembrat economic Romania..

  16. O fostă judecătoare, înaintesă moară, cu o zi înainte, și-a cerut iertare unuia pe care l-a nedreptățit. Înseamnă că a fost silită cumva să facă rău. Aici e buba, nu (numai) la pensii. Ioana Tripon, Dumnezeu s-o ierte, Emanuel Petran.

    1. o alta magistrata pensionara cu vila in Franta, se roaga la fiecare slujba.
      Sa nu se micsoreze pensiile speciale…

  17. V-ati luat de acesti bietii magistrati( cei 6) ca nu da bani la buget Dar mai e vreo 200000 buc preafericiti (cu magistrati cu tot) -securici, melitieni, meapenisti, etc- care tot zero da Dar las ca da ulimea in locul lor PS In aceste conditii ce aveti,nenicule, cu aia 6? Mai mergea ca speciali, un parlamentar, un primar ca si ei e multi (6000 buc) ca sa le luam bani, dar nu va legati, nenicule, de persoanele tabuu, despre care nu e voie sa se vorbeasca la televizor, ca au impozite zero!

    1. Vericule FIAT LUX -ITI PROPUN CA TU SI RUDELE TALE SA APARATI TARA LA NEVOIE .TOT ESTI TU DESTEPT !

    2. Insisti in p…… cati din cei 200 mii au pensie peste 4000 de euro? 0,0001% adica maxim 20. Cea mai mica pensie la magistrati este 4000 euro, in timp ce maxim 20 din pensionarii cu statut de militari au pensii de 2000 euro. Dacă punem si grefierii care au pensia medie mai mare ca a unui pensionar militar, punem si functionarii din parlament, cei de la Curtea de conturi si multi altii favoriti ai sortii toti cu pensii mai mari decat un pensionar MApN, platiti din pensiile de asigurari sociale vei intelege de ce pensia medie pentru cineva care a muncit peste 30 de ani, este de 2700 lei. Cu program, prezenta, etc nu program de lauza ca la magistrati sau CCR care cand vor se duc la munca, cand vor fac greva desi le este interzis.

  18. La nasterea acestui JAF national a contribuit cel mai mult PSD-ul incepand cu Nastase, cu Ponta, cu Dragnea, cu Ciolacu si sfarsind cu Grindeanu care acum se opune cu indarjire oricaror reparatii ale marii nedreptati. Toti au fost supusii noii securitati careia i-au indeplinit toate ordinele.

    1. Valeriu Stoica, in calitate de ministru al „justitei”, a dat legea pensiilor speciale pentru magistrati.

  19. Să fii un sprijin consecvent al lumii politice interlope merită un premiu din banii șeptelului pentru a da un exemplu de tip”Așa Da!” generației viitoare de înalți magistrați aflați ,la ora actuală în pragul specialei, un stimul pentru o încheiere apoteotică a unei cariere ce poate fi asemănată doar cu navigarea curajoasă printr-o furtună pe o mare înspumată de editat .

  20. Să fii un sprijin consecvent al lumii politice interlope merită un premiu din banii șeptelului pentru a da un exemplu de tip”Așa Da!” generației viitoare de înalți magistrați aflați ,la ora actuală în pragul specialei, un stimul pentru o încheierii apoteotice a unei cariere ce poate fi asemănată cu navigarea curajoasă printr-o furtună de editat

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.