Gigel Știrbu preconizează eșecul Guvernului Veștea la votul de diseară. „A murit înainte de a se naște. Aritmetica parlamentară nu iartă”

Deputatul liberal Gigel Știrbu anticipează un eșec răsunător pentru Guvernul Veștea la votul de învestitură din Parlament, afirmând că executivul propus nu dispune de majoritatea matematică necesară. Într-un mesaj public vehement, Știrbu condamnă negocierile bazate pe împărțirea de funcții și acuză o încercare eșuată de rupere a Partidului Național Liberal.

De Stefan Lupu - Redactor coordonator
Gigel Știrbu preconizează eșecul Guvernului Veștea la votul de diseară. „A murit înainte de a se naște. Aritmetica parlamentară nu iartă”

sursa foto News.ro

Deputatul liberal Gigel Știrbu anticipează un eșec răsunător pentru Guvernul Veștea la votul de învestitură din Parlament, afirmând că executivul propus nu dispune de majoritatea matematică necesară. Într-un mesaj public vehement, Știrbu condamnă negocierile bazate pe împărțirea de funcții și acuză o încercare eșuată de rupere a Partidului Național Liberal.

Într-o analiză politică publicată pe pagina sa de Facebook, deputatul Gigel Știrbu a lansat un atac direct la adresa eforturilor de formare a noului executiv, declarând tranșant că „Guvernul Veștea a murit înainte de a se naște”. Parlamentarul subliniază că, dincolo de promisiuni și negocieri de culise, realitatea care va dicta rezultatul votului de învestitură este una pur matematică.

Potrivit lui Știrbu, calculul voturilor arată clar că executivul propus nu are susținerea necesară pentru a trece de plenul reunit al Camerei Deputaților și Senatului.

„La această oră, fără voturile AUR, guvernul Adrian Veștea nu dispune de majoritatea necesară pentru a trece de Parlament, este un fapt politic evident. Poți promite zeci de ministere, poți împărți sute de funcții de secretar de stat, poți negocia până dimineață, dar nu poți schimba regulile adunării și scăderii”, a scris Gigel Știrbu.

Întreaga sa postare, mai jos:

Acuzații de disperare politică și tranzacționare a funcțiilor

Postarea deputatului liberal critică modul în care s-au desfășurat negocierile din ultimele zile, descriind acțiunile inițiatorilor acestui guvern drept o „alergătură disperată după voturi”. Știrbu susține că noul cabinet nu este construit în jurul unui program coerent de guvernare sau al unei viziuni pentru România, ci pe o disperare politică aflată în continuă creștere, care a transformat formarea guvernului într-o adevărată „licitație politică”.

Mai mult, Gigel Știrbu face referire la tensiunile interne din partidul său, acuzându-i direct pe cei care au orchestrat aceste negocieri că au încercat să provoace o sciziune în interiorul PNL pentru a genera o majoritate artificială.

„Au crezut că pot înlocui principiile cu tranzacțiile și convingerile cu funcțiile. Dar politica are o regulă simplă: ceea ce se construiește pe trădare se prăbușește sub propria greutate”, a subliniat parlamentarul.

Un vot privit drept „certificat de deces politic”

În încheierea mesajului său, Gigel Știrbu afirmă că votul programat pentru această seară nu este unul cu adevărat decisiv pentru preluarea puterii, ci reprezintă doar formalitatea prin care se va constata eșecul acestui proiect politic. El punctează ironia situației în care politicienii care promiteau stabilitate au ajuns să genereze o instabilitate majoră, depinzând de voturi pe care nu le dețin.

„Adevărul este că acest guvern nu se află în fața unui vot decisiv. Se află în fața certificatului său de deces politic. […] În această seară, Parlamentul va consemna probabil ceea ce întreaga țară vede deja de câteva zile: Guvernul Veștea a murit înainte de a se naște”, a concluzionat Gigel Știrbu.

CITEȘTE ȘI:

Gigel Știrbu acuză PSD că a provocat criza politică și evită acum asumarea guvernării

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.