Franța e prima echipă calificată în sferturile de finală ale Mondialului

Cei mai buni fotbaliști ai lumii pleacă acasă de la Cupa Mondială

Ronaldo și Messi, cei mai buni fotbaliști ai lumi, trimiși acasă de la Cupa Mondială! Reprezentativa Uruguayului s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia după ce a învins naţionala Portugaliei, campioana europeană, cu scorul de 2-1 (1-0), sâmbătă seara, pe Stadionul Fişt din Soci, în optimile de finală. În sferturi, Uruguay va întâlni Franţa care tot astăzi a învins Argentina, cu scorul de 4-3.

Cine a marcat pentru Uruguay și Portugalia

Edinson Cavani a marcat în minutele 7 şi 62 pentru Uruguay, în timp ce pentru Portugalia a punctat Pepe ’55.  Cavani a deschis scorul după ce a marcat cu capul din centrarea lui Luis Suarez. Pepe a restabilit egalitatea tot cu o lovitură de cap.

Cavani a reuşit „dubla” cu un gol marcat de la marginea careului de 16 metri.

Uruguay: Muslera – Caceres, Gimenez, Godin, Laxalt – Nandez (C. Sanchez ’81), Vecino, Torreira, Bentancur (Rodriguez ’64) – Suarez, Cavani (Stuani ’74). Seleccţioner: Oscar Tabarez

Portugalia: Rui Patricio – Ricardo Pereira, Pepe, Fonte, Guerreiro – Bernardo Silva, William Carvalho, Adrien Silva (Quaresma ’65), Joao Mario (Fernandes ’85) – Guedes (Andre Silva ’74), Cristiano Ronaldo. Selecţioner Fernando Santos. Meciul a fost arbitrat de Cesar Ramos, din Mexic.

Cine au fost marcatorii în meciul Franța- Argentina

Franța e prima echipă calificată în sferturile de finală ale Mondialului și va înfrunta mai departe câștigătoarea dintre Uruguay și Portugalia.

Echipa naţională a Franţei a învins sâmbătă, 30 iunie, naţionala Argentinei, cu scorul de 4-3, în „optimile” Cupei Mondiale de Fotbal din Rusia. La Kazan, cele două echipe au oferit un meci de senzaţie, cu răsturnări de situaţie şi un final încins.

Franţa a dechis scorul din penalty, în minutul 13, însă s-a văzut egalată în minutul 41. Argentina a început repriza a doua preluând conducerea prin golul lui Mercado. Au urmat 10 minute de coşmar pentru Argentina, Franţa marcând de trei ori. Argentina a redus din diferenţă în minutul 90, însă a fost prea târziu, meciul terminându-se 4-3 pentru europeni.

Cine a marcat pentru Franța- Argentina

Pentru Franţa au marcat Griezmann ’13 (penalti), Pavard ’57, Mbappe ’64, 68, iar pentru Argentina au înscris Di Maria ’41, Mercado ’48 şi Aguero ’90+3.

Antoine Griezmann a transformat lovitura de la 11 metri acordată după un fault asupra lui Mbappe.

Angel Di Maria a marcat cu un şut de la 30 de metri, direct în vinclul porţii apărate de Lloris.

Argentina a intrat în avantaj în minutul 48, când Mercado a devit un şut al lui Messi.

Pavard a adus egalarea în minutul 57, cu un şut „bombă” din colţul careului, direct la vinclu.

Mbappe a readus Franţa în avantaj cu un şut de la margnea careului mic.

Kylian Mbappe a marcat din nou şi a dus scorul de 4-2, după o pasă de la Giroud.

Sergio Kun Aguero a marcat pentru 4-3, cu capul, în minutul 90+3.

Au evoluat următoarele echipe.

Franţa: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernandez – Mbappé (Thauvin ’89), Kanté, Pogba, Matuidi (Tolisso ’75) – Griezmann (Fekir ’83), Giroud. Selecţioner: Didier Deschamps

Argentina: Armani – Mercado, Otamendi, Rojo (Fazio ’46), Tagliaflico – Perez (Aguero ’66), Mascherano, Banega – Pavon (Meza ’75), Messi, Di Maria. Selecţioner: Jorge Sampaoli

Meciul a fost arbitrat de iranianul Alireza Faghani.

În sferturi, Franţa va întâlni învingătoarea din meciul dintre Portugalia şi Uruguay. Pentru meciul din sferturi al Franţei, Blaise Matuidi va fi suspendat din cauza cumului de cartonaşe.

Sursă foto: sport.ro