Naționala României, ploaie de goluri cu Armenia

Naționala de fotbal a României a învins Armenia cu scorul de 5-0, în meciul disputat sâmbătă, la Erevan, în Grupa E a preliminariilor Campionatului Mondial din 2018. „Tricolorii” au făcut spectacol în capitala Armeniei, înscriind trei goluri încă din primele 12 minute al reprizei întâi, urmat de un al patrulea, în aceeași repriză.

Bogdan Stancu a deschis scorul din penalty în minutul 4. Au mai marcat Adrian Popa, în minutul 10, și Răzvan Marin (aflat la debutul său la prima reprezentativă) în minutul 12. În minutul 29 a înscris și Nicușor Stanciu.

În minutul 59 Alex Chipciu a marcat al cincilea gol pentru România, rămas singur cu portarul.

Armenii au rămas în inferioritate numerică, după ce în minutul 3 Malakian a primit cartonaș roșu.

Ultima dată când naționala României a intrat cu 4-0 la pauză a fost în amicalul cu Germania, din 2004, reamintește GSP.

Echipa antrenată de Christoph Daum a doborât un record vechi de 83 de ani: cele mai rapide 3 goluri într-un meci.

După acest meci, „tricolorii” au acumulat 4 puncte în grupă, la fel ca și Muntenegru, formație care a învins pe teren propriu pe Kazahstan cu același scor, 5-0.

Sâmbătă seară, delegația României va decola spre Astana, acolo unde marți, 11 octombrie, tricolorii vor întâlni reprezentativa Kazahstanului.