Noul SGG a chemat toată conducerea Transelectrica la Guvern. Ce au discutat SURSE

Întâlnirea vine în contextul în care premierul Ilie Bolojan a declarat că 90% din avizele tehnice de racordare (ATR) pentru proiectele din energie sunt speculative.

De Rareș Mereuță - senior editor
Noul SGG a chemat toată conducerea Transelectrica la Guvern. Ce au discutat SURSE

Ștefăniță Munteanu, reședintele directoratului Transelectrica/ Foto: Facebook - Transelectrica

Întâlnirea vine în contextul în care premierul Ilie Bolojan a declarat că 90% din avizele tehnice de racordare (ATR) pentru proiectele din energie sunt speculative.

Conducerea companiei Transelectrica (TEL) a avut luni dimineață o întâlnire la Palatul Victoria cu secretarul general al Guvernului (SGG), Dan Reșitnec (USR), spun surse guvernamentale pentru Cotidianul. Întâlnirea a avut loc în contextul în care, pe 22 mai, are loc Adunarea Generală a Acționarilor (AGA) a companiei.

Dan Reșitnec a chemat la Secretariatul General al Guvernului (SGG) conducerea companiei Transelectrica. Potrivit informațiilor Cotidianul, directoratul și consiliul de supraveghere al companiei au fost prezenți la întâlnire

Președintele directoratului este Ștefăniță Munteanu, la care se adaugă trei membri. Este vorba de Florin Tătaru, Cătălin Nadolu și Vasile Necula. Pe lângă aceștia, au participat la discuție și cei șapte membri ai consiliului de supraveghere (CS) al Transelectrica, potrivit surselor citate.

Ce s-a discutat la întâlnirea cu șefii Transelectrica

Potrivit surselor citate, principala temă a discuției a fost situația financiară a companiei de electricitate. Recent, Victor Moraru a fost revocat de la conducerea Transelectrica, după ce a pierdut avizul ORNISS pentru accesul la informații clasificate.

Considerat un apropiat al fostului viceprim-ministru Marian Neacșu, Moraru ar fi intrat de repetate rânduri cu telefonul în camera cu documente secrete.

„Omul lui Neacșu”, dat afară din fruntea Transelectrica după ce a intrat cu telefonul la documentele secrete

Recent, în cadrul adunării generale din 29 aprilie, acționarii Transelectrica au respins, cu circa 71,5% din voturi, întregul pachet de propuneri ale conducerii, la o participare de 82,11% din capitalul social, potrivit raportului publicat la BVB, citat de ZF.

Ordinea de zi a AGA din 22 mai

Sursele citate mai spun că au fost discutate și subiectele care vor fi pe ordinea de zi a adunării generale din 22 mai, respectiv:

  1. Stabilirea Programului de investiții al CNTEE „Transelectrica” – S.A. pe anul 2026 și a estimării cheltuielilor de investiții pentru anii 2027 și 2028 și delegarea Directoratului Companiei să aprobe modificările (reviziile și rectificările) sumelor alocate și/sau obiectivelor de investiții cuprinse în PAI 2026, fără depășirea surselor de finanțare;
  2. Stabilirea Bugetului de Venituri și Cheltuieli pentru anul 2026 al C.N.T.E.E. „Transelectrica” S.A., precum și a estimărilor pentru anii 2027 și 2028;
  3. Stabilirea datei de 10 iunie 2026 ca dată de înregistrare a acționarilor asupra cărora se vor răsfrânge efectele Hotărârii Adunării Generale Ordinare a Acționarilor;
  4. Împuternicirea președintelui de ședință pentru semnarea Hotărârii Adunării Generale Ordinare a Acționarilor, precum și a documentelor necesare privind înregistrarea și publicarea Hotărârii Adunării Generale Ordinare a Acționarilor, potrivit prevederilor legale.

Bolojan pune pe jar „băieții deștepți” din Energie. Proiectele speculative își vor pierde ATR-urile

Bolojan și „băieții deștepți” din energie

Recent, premierul Ilie Bolojan a deschis un front deschis împotriva „băieților deștepți” din energie. El a declarat că 90% din avizele tehnice de racordare (ATR) pentru proiectele din energie sunt speculative. În acest sens, guvernul a publicat și o listă cue companiile care dețin ATR-uri.

După analiza a 722 de firme din listă, cu 72 000 MW capacitate aprobată, a rezultat că 318 firme beneficiare au capital social sub 1.000 de lei. în timp ce 78% nu aveau niciun angajat. Cele mai multe dintre aceste firme, respectiv 437, au fost înfiinţate în perioada 2020-2023. De asemenea, 76% dintre aceste firme aveau cifră de afaceri zero.

Bolojan a arătat recent cu degetul spre Transelectrica: „nu am avut proceduri competitive și, în principal, Transelectrica, care a emis peste 2,3% din aceste puteri, care țin de aceste avize, a eliberat aceste documente și, în funcție de dinamica și de contactele care erau cu Transelectrica, se rezolvau mai devreme sau mai târziu”.

Cine sunt „băieții deștepți din Energie”. Bolojan a publicat lista

Distribuie articolul pe:

4 comentarii

  1. TOATE ATR-urile sunt pt. PEGENERABILELE URSULII – SOLARE ȘI MORI DE VĂNT , nu pt. capacități de producție în BANDĂ . PRIMII VENIȚI LA „CAȘCAVAL „AU FOST CEHII -CEZ s.a. ACUM 15 ANI , care au făcut parcurile EOLIENE din DOBROGEA – de 700 Mw CU BANI DE LA Uie luați în contul Romaniei . După ce au DISTRUS TERMOCENTRALEL DIN ȚARĂ , OBLIAGATE să funcționeze , după cum a bătut vîntul – CA LA NEBUNI „- ȘI AU TRANSFERAT ÎN BUGETUL CEHIEI , sute de milioane de Euro – 15 „ani -, au văndut parcurile unui Fond de investiții AUSTRALIAN cu sediul în Luxemburg, CU 1 MLD EURO , BANI CU CARE CEZ construiește un reactor nuclear de 700 Mw în Cehia LA TEMELIN . Cea mai mare „solară „ de 800 Mw este lăngă București și e proprietatea unei firme israeliene , majoritatea ATR-URILR fiind emise unor firme STRĂINE , EON , ENEL , OMV , ENGIE etc. Prin ATR-URI , statul romăn este OBLIGAT să asigure „injecția în SEN , a ENERGIEI PRODUSE , prin accesul la rețeaua Transelectrica , iar în caz de lipsă a rețelei SĂ INVESTEASCĂ PT. CONSTRUCȚIA EI . TRĂDĂTORUL BOLOJAN , TREBUIA SĂ MEARGĂ LA IERNUT , LA RĂSTORIȚA , LA JIU , LA TURCENI , LA IȘALNIȚA , LA BRĂILA SĂ VADĂ DE CE NU SE PIF CENTRALELE HIDRO ȘI DE CE SE ÎNCHID CENTRALELE TERMO . ASTA E AVEREA ROMĂNIEI , NU SOLARELE ȘI MINCIUNILE STRĂINILOR! PESTE UN AN INTRĂ ÎN REMONT PE PERIOADĂ NEDEFINITĂ GRUPUL 1 NUCLEAR DE 700 MW , CARUIA I-A EXPIRAT DURATA DE VIAȚĂ //. ELECTRICITATEA VA FI UN „LUX „ IARNA ȘI NOAPTEA , „PLEAVA „ LA OPAIȚ ȘI LUMÂNĂRI !

  2. Păi dacă e Beșitnec de la Oraghia la CUMPANIA asta buleftrică , trebă să aibă abces la Secu , la ORNISTORIC , la Ombilic și al ALAMBIC . La „nostalgicii AMPERRE , KIRCHOFF , SIEMENS , TESLA , MAXWELL, FARADAY , OHM , n-a avut acces nici un #maiDANez neam de neamu lui . Vorba lui Miluiță de la Papărare : „parcă Mihai Viteazu știa artmetică … „

  3. Acum au aflat ca baietii destepti fac specula, inainte de motiune, cu frica de a nu rata misiunea, ca atat le trebuie. Dar n-au aflat de toti, de ai lor nu.

    1. Pandele, de ce au aflat abia după 10 luni?! De ce n-a aflat Ciolacu după doi ani? Sau Ciucă, pe vremea căruia a apărut afacerea, că asta este, o afacere pentru hoții din jurul PSD (și PNL).
      Nu e mai bine mai târziu decât niciodată?!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.