Echipele calificate în sferturile Cupei României

Update  Dinamo Bucureşti a învins, miercuri, pe Cluj Arena, cu scorul de 3-1 la loviturile de departajare, echipa de ligă a treia Universitatea Cluj şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României.

La rândul său, Gaz Metan Mediaş a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 1-0, divizionara secundă CS Mioveni şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Roberto Romeo, în minutul 12, care a scăpat singur cu portarul gazdelor, Flavius Croitoru, şi a trimis pe lângă el la colţul lung.

Gaz Metan a jucat în inferioritate numerică din minutul 62, după eliminarea mijlocaşului belgian Emmerik De Vriese, pentru cumul de cartonaşe galbene.

S-au mai calificat în sferturile Cupei României CSM Poli Iaşi, CS Universitatea Craiova şi FC Botoşani.

CSM Poli Iași s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal marți după ce a învins în deplasare formația de liga a treia Unirea Slobozia, cu scorul de 2-0 (1-0), în primul meci din optimile de finală ale competiției.

Au înscris Petro Mendes în minutul 11 din penalty și Cătălin Ştefănescu în minutul 66.

Meciul s-a desfășurat pe un teren greu, îmbibat cu apă.