Primarii, duși din nou cu zăhărelul. Pensiile speciale ale aleșilor locali, amânate al șaptelea an la rând

Nici în 2026 primarii nu vor beneficia de pensie specială.

De Rareș Mereuță - senior editor și Radu Eremia - Redactor-șef adjunct
Primarii, duși din nou cu zăhărelul. Pensiile speciale ale aleșilor locali, amânate al șaptelea an la rând

Sursa FOTO: AMR - Asociația Muncipiilor din România

Nici în 2026 primarii nu vor beneficia de pensie specială.

Primarii, viceprimarii, președinții și vicepreședinții de consilii județene nu vor beneficia de pensie specială anul viitor, potrivit unei prevederi din primul pachet cu măsuri fiscale pe care Ilie Bolojan și-a angajat răspunderea în Parlament în iulie 2025, fără a face vreo ajustare în „Ordonanța trenuleț”, instrumentul tradițional prin care acest privilegiu era lăsat în așteptare, fără a fi eliminat de tot.

Mai precis, conform art. 210 din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ, tuturor persoanelor care au deținut funcțiile de primari, viceprimari, președinți și vicepreședinți de consilii județene, începând cu 1992, li s-a acordat dreptul la o pensie specială în cuantum calculat drept 0,40% din numărul lunilor de mandat, până la un maxim de 144 luni indemnizația brută aflată în plată.

Sursa: Ordonanţă de urgenţă 57/2019

Doar că, în fiecare an, aceste prevederi au fost suspendate sau prorogate. Așa se va întâmpla și în 2026. Concret, guvernul condus de Ilie Bolojan a strecurat în primul pachet cu măsuri fiscale (LEGEA nr. 141 din 25 iulie 2025) un paragraf prin care prevederile art. 210 din OUG 57/2019 privind Codul administrativ se suspendă până la data de 1 ianuarie 2027.

Sursa: LEGEA nr. 141 din 25 iulie 2025

CITEȘTE ȘI: Chinul PNRR. România vrea să facă în 8 luni cât n-a făcut în 4 ani EXCLUSIV

Proiect în Parlament depus de USR

În paralel, în Parlament există un proiect de lege inițiat de deputații USR, Claudiu Năsui și Cristina Prună, la finalul lunii octombrie 2025, care prevede abrogarea art. 210 din OUG 57/2019.

Deputații USR arată că, spre exemplu, un fost preşedinte al Consiliului Judeţean ar avea dreptul la o pensie special de minim 6.260 RON / lună (48 luni * 0.40% * 32.603 RON) şi maxim 18.780 RON / lună (144 luni * 0.40% *32.603 RON), de aproape 7 on mai mare ca pensia medie normală în România, de doar 2.816 RON.

Mai mult, eliminarea pensiilor speciale ale aleșilor locali este jalon asumat de România în PNRR (jalonul 215), în valoare de 869 de milioane de euro.

Inițiatorii proiectului susțin că, deși există această suspendare dată de Guvern în luna iulie, până la 1 ianuarie 2027, ea „nu satisface cerința de reformă permanentă și nu înlătură viitoarea povară bugetară”.

Practic, primarii rămân încă o dată cu ochii în soare. Surse politice spun că Ilie Bolojan a trecut această lege departe de ochii lumii, pentru a nu crea și mai mare nemulțumire în rândul aleșilor locali, care și așa s-au arătat nemulțumiți de reforma administrației locale.

Vezi proiectul depus în Parlament – AICI

Distribuie articolul pe:

29 comentarii

  1. @ Ăștia de la ”Jurassic Park” nu au priceput că se dă pensie unică pentru funcția de pensionar, de nivel de trai decent și care vrea mai mult are la dispoziție fonduri private de pensii ?

  2. @ Multe dintre femeile ce au stat în preajma lui Boc și au spus ”c@c@-m-aș” au ajuns să plătească cu libertate, cu acuzații din zona traficului de influență ? Deci, Boc ”a profitat” ?

  3. @ Candidaturile la ,,pensii de proști” s-au înmulți, de aceea sunt și mulți candidați politici ?

  4. @ Probabil că ”miza” este , dacă o trimite Boc, acest ,,pauper al inteligenței”, la închisoare și pe Olguța, ca și pe Elena Udrea , Monica Ridzi, Ana Maria Pătru, Alina Bica, ”capturate” cu indemnul ,,Acum arestați-vă între voi !”, exprimat de Boc în vremea când ”Băsescu l-a făcut om”, chestiune constatată ulterior și de Băsescu , că, ,,ai lui sau arestat între ei” , deci, ăștia cer ”pensii de campioni ai politici”, că îi știu și pe ei fotbaliștii, nu numai ei pe fotbaliști ?

  5. Cum au ramas rezervistii cu ochii in soare si cu pensiile taiate de la oug 59/2019 asa sa le fie taiate definitiv si pensiile primarilor,sa fie echitate,nu?!?c3 alea sunt contributive?ccr ce zice?

  6. POZA E DE CĂND ERA LUPU , CĂȚEL , adică BOLOVAN premar la ORAGHIA , cățelu BULDOGULUI BLEAGA în tinerețile lui rivoluționare cu BoloBOC și Olguța , păslaru și alte cizme .

  7. Toți care primesc ajutor social sunt sc la sclavi pe plantația primarului! Și uite așa au făcut aveți incomensurabile!

  8. Este simplu, i-a obligat cineva pe primari sa candideze, i-a oprit cineva sa plece din funcția de primar ?. Restul, simplu, dacă nu este un post cadtigat prin concurs in funcție de atitudinile profesionale, de unde „pensie și, si specială?”.

  9. dusi cu zaharelul? adica ar merita saracii consilieri (care in alte tari nici nu sunt platiti fiindca fac o munca in folosul obstei) si pensii si diurne si salarii si mai ce? poate statui? ca nu fura destul

    1. Se pare ca autorilor articolului le pare rau ca primarii nu primesc pensii speciale. Dar nu ne-au spus daca acestia le merita.

  10. Noi avem nevoie de gospodari in catunele si orasele noastre. Cei „speciali” sa ne lase..Reiterez , avem nevoie de specialisti nu de speciali. Speciali in mentalul colectiv sunt geniile sau cei ce au nevoie de ingrijiri speciale pentru a trai.Or astia ,multi dintre ei ,nu toti ,sunt genii la furat si pentru asta ar avea nevoie de „ingrijirispeciale” la Beciul Domnesc…

  11. Noi avem nevoie de gospodari in catunele si orasele noastre. Cei „speciali” sa ne lase..Reiterez , avem nevoie de specialisti nu de speciali. Speciali in mentalul colectiv sunt geniile sau cei ce au nevoie de ingrijiri speciale pentru a trai.Or astia ,multi dintre ei ,nu toti sunt genii la furat si pentru asta ar avea nevoie de „ingrijirispeciale” la Beciul Domnesc…

  12. Daca ar fi fortati sa lucreze in primarii si magistratura de sclavi ,daca ar lucra sub apa sa-si pericliteze sanatatea ,dar la trai pe vatrai mai vine statul prostilor si escrocilor cu pensii ‘nesimtite’ pentru stalpii nedreptatii ,basca ce curge leafa,mita,etc

  13. Aleșii locali: primari, viceprimari, președinți și vicepreședinți de Consilii Județene, din perioada 1992-2012 nu au beneficiat de spor de vechime și alte sporuri. In consecința, doar ei trebuie sa beneficieze de venituri in plus la pensie.

  14. Parca aceste pensii speciale trebuiau de mult taiate de pe lista .Continua discriminarea in Romania unde unii au pesii si salarii foarte mari, iar altii care muncesc poate mult mai mult si au si raspundere mai mare, au pensii si salarii destul de mici.In fata legii nu sunt toti romanii egali ,sau in Romania exista legi pt. unii si alte legi pt. altii ?

  15. Nimic nou. La ei promisiunea e a venit fără deranj. Dar promisiune de o Indemnizație acordată copilor Refugiațllor din Ardealul de Nord și Basarabia Ordonanţei Guvernului nr. 105/1999-Legea nr. 154/2021-Legea nr. 210/2022 a pus oamenii pe drumuri și arhivele să emită dovezi, dosare la Casa de penșii. Și la început de 2023 se amână pe anul 2024, la inceputul anului 2024 se amână pe anul 2025, și probabil domnul Bolojan cel hain o va amâna sine die. Pentru Legile călcate de în picioare de guvernați și președinție nu protestează “românii”!

  16. Vis-a-vis de specialele primarilor care au fost acordate, sa ne amintim, intr-un moment in care erau deja de ani buni reprosuri la adresa specialilor vechi. Tot PSD si PNL, dar in special PSD, sunt vinovatii si pt ac noi speciale. Cu un tupeu fantastic „justificau justificarea” pt ac. asa zise drepturi. PSD stie ca fara primari sunt pierduti. Inclusiv acum cand a fost vorba de reforme/reduceri de venituri si de schema de personal in adm . locale, erau in stare sa se lege cu lanturi pt a nu deranja primarii. Si le-a mers.

  17. Primarii sunt cei mai mari hoți! Toți și-au tras viloaice la munte și la mare,jeep-ane 4×4, pamanturi „rare”,conturi burdușite pe afara, odrasle trimise la „studii înalte” pe afara,amante și loc de veci in „cimitirul Eroilor! Mai trebuie înmormântați cu onoruri militare daca nu primesc pensii nesimțite. Nu am văzut niciun primar sărac în România! Toți sunt o apa și-un pământ,adicătelea niste jefuitorii!

  18. TREBUIE sa fii inconstient , sa mai dai pensii speciale unor alte categorii de bugetari hoti si corupti ! Inseamna ca vrei sa arunci tara in aer !

  19. Esti primar sau magistrat ca vrei tu ,nu te obliga nimeni,cine obliga statul sa le asigure pensii ‘nesimtite’pe banii publici?
    Si in cazul primarilor si in cazul magistratilor e vorba despre îndeplinirea obligației de a face, neevaluabilă în bani

  20. Să le fie rușine și la ăștia după ce au furat cât au putut, acuma vor și pensii speciale, chiar aș dori să faceți niște vizite pe la diverși primari de prin comunele țării să vedeți ce bogății și și cum le justifică

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.