Fragmente de rachete şi resturi de interceptori
„În timpul recentei salve de rachete lansate din Iran către Ierusalim, au avut loc mai multe interceptări deasupra oraşului”, a declarat poliţia într-un comunicat.
„În urma acestor interceptări, forţele de poliţie au localizat fragmente de rachete şi resturi de interceptori, unele dintre ele de dimensiuni mari, în mai multe locuri din Oraşul Vechi”, adaugă comunicatul.
Poliţia nu a menţionat existenţa unor pagube, dar potrivit The Times of Israel, serviciul de pompieri şi salvare a transmis o fotografie cu o bucată mare dintr-o rachetă interceptată care a lovit o locuinţă din Ierusalimul de Est, provocând pagube.
Alte fragmente au căzut în apropierea Bibliotecii Naţionale, nu departe de Knesset, parlamentul israelian, şi la Biserica Sfântului Mormânt din Oraşul Vechi.
O persoană a fost rănită
O persoană a fost uşor rănită după ce a atins un fragment de rachetă încins.
Magen David Adom precizează că aceasta a suferit o arsură uşoară la mână.
Populaţia a fost rugată să nu se apropie de fragmentele de rachetă şi să anunţe autorităţile în cazul în care descoperă unul.
Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.
O racheta, o moschee, un loc sfant pentru trei religii, iar vina va cadea pe o anumita tara. ‘Pohta ce-o pohti’…
Mare-i puterea lui Dumnezeu!
Resturile acelea sunt sfinte: au cazut din cer.
Nici Iron Dome nu mai e ce a fost
Lumina Sfanta vine cu racheta.
Asta este doar inceputul ,razboiul nu tine cont de nimic si de nimeni .Sa dorit razboi ,acum suportam consecintele .