Ce spune ministrul Muncii despre impozitarea pensiilor speciale

„Singura excepție pe care o văd în această privință este pensia militarilor, care are un istoric al ei, într-adevăr, încă din vremea lui Cuza”, a spus Violeta Alexandru

De (R.C.)
Ce spune ministrul Muncii despre impozitarea pensiilor speciale

„Singura excepție pe care o văd în această privință este pensia militarilor, care are un istoric al ei, într-adevăr, încă din vremea lui Cuza”, a spus Violeta Alexandru

Magistrații sunt cei mai afectați de legea impozitării pensiilor speciale, urmați de cei din sistemul aeronautic civil și cei care au lucrat în Curtea de Conturi, a declarat, sâmbătă, ministrul Muncii, Violeta Alexandru.

Violeta Alexandru a declarat, la România TV, că 25% din pensia celor care încasează acum pensii speciale se bazează pe contributivitate, iar restul este din bugetul de stat.

„Singura excepție pe care o văd în această privință este pensia militarilor, care are un istoric al ei, într-adevăr, încă din vremea lui Cuza. Are un mod de calcul aparte și care în mod evident trebuie să fie exceptată de la orice discuție pe care o facem în general cu privire la pensiile speciale. Eu rămân la părerea că aceasta este singura categorie. Sigur, Parlamentul este suveran, dar este singura categorie care trebuie exceptată”, a spus Alexandru.

Aplicarea legii când ea va fi promulgată va duce la impozitarea uzuală de 10% pentru tot ce depășește 2.000 RON, iar pentru diferență, atâta vreme cât sare de 7.000 RON se va aplica procentul de 85%.

„Cei mai afectați vor fi cu siguranță magistrații, judecătorii și procurorii. Aici pensiile se duc și la 19.000 RON. Eu nu judec, e ușor să comentezi fără să ții cont de incompatibilitățile acestora, dar se ajunge la un consum al pensiilor în acest domeniu până la 19.000 RON. După această categorie vine personalul aeronautic civil, cu aproximativ, în medie, 11.000 RON, cei care au lucrat la Curtea de Conturi, cu 8.000 RON”, a mai spus ministrul Muncii.

Violeta Alexandru a precizat că în sistemul public de pensii, pensia pe care o vedem în sistem ca fiind pe bază de contributivitate este undeva de maxim 8.000 – 8.500 RON.

„Acesteia dacă i se aplică procentul de 85% la diferența dintre 7,000 și 8.000 sau 8.500… n-ar fi foarte rău. Problema se pune într-adevăr la aceste categorii care au avut după părerea mea acces la decizii cu instrumentele specifice campaniilor de convingere a decidenților și care au beneficiat de legi speciale, dar care, repet, nu se bazează pe criteriul contributivității așa cum ar fi normal”, a afirmat ministrul Violeta Alexandru.

Potrivit ministrului, pensiile speciale în sine nu reprezintă, totuși, un procent major din tot bugetul anual pentru pensii.

Este vorba de 1,3 miliarde din cele 82 de miliarde, însă, spune Alexandru, „trebuie să primeze principiul corectitudinii: (…) primești pensie pentru cât contribui, altminteri este injust pentru cei cărora le ceri să continue să lucreze”.

Distribuie articolul pe:

17 comentarii

  1. Aceasta ministra incompetenta ii sustine pe cei cu pensii mari nesimtite , in loc sa se ocupe de aplicarea legii publice a pensiilor privind majorarea cu 40% a pensiilor ce sunt la limita existentei majoritatii pensionarilor ce au lucrat si cotizat peste 35 ani !!!

  2. Bugetul anual de pensii e constituit de viitorii pensionari prin contributivitate. In momentul in care se ia din el pentru „speciali” nu mai ramane destul pentru cei ce au contribuit si nu mai ajunge sa se faca o marire de pensii. Au amestecat cele doua tipuri de pensii (speciale si pe contributivitate) ca sa la plateasca din fondul de pensii unic si astfel acesta sa devina neindestulator si sa zica mereu guvernantii ca nu au bani de majorari. „Specialii” nu au doar avantajul pensiilor pentru care nu contribuie in timpul vietii active decat cu putin dar au si multe alte avantaje-salarii mari,policlinici speciale, hoteluri in anumite statiuni, multe chetuieli decontate si multe altele. Aceasta este adevarata discriminare. Aceasta doamna incurca intentionat lucrurile demonstrand ca se lucreaza la doua capete si nu se vrea nici un fel de reducere inclusiv prin
    impozitare.

  3. In decembrie 1989 militarii si securistii au tras in oameni omorindu-i!
    In loc sa fie trimisi in puscarie ei le dau pensii speciale!
    Tatal meu a fost veteran de razboi si in timpul vietii a primit numai decoratii!

  4. Imbuibatilor, arogantilor, mizerabililor nu va mai satura Diavolul, nenorocitilor. Cu milioanele si milioanele de romani care traiesc din firimiturile voastre ce facem mai nerusinatilor. Ai ! Se prabuseste tara si bugetul public din care va indopati voi scarbelor nesatule. Constat, si nu pentru prima oara, cum anumiti „binevoitori” de pe forum tot incearca sa abata atentia de la grozavia nationala a platii pensiilor speciale, ba ca nu se poate, ba ca se stia ca se va refuza de CCR, etc.etc. Alo, cozilor de topor nemernice, acum avem lege care desi trebuia mai drastica indreapta car de cat aceasta uriasa nedreptate. De ce mai cartiti javrelor…?!

  5. Aceasta persoană grăieste intro romanească tradusă, expresii rigide, standard preluat, fără conținut , fără empatie, un robot importat, in perioada de probă.Returnarea fără costuri, doar pentru lotul experimentat, dar no problemm..Nu pricepi NIMIC dar a dat răspunsurile.La fel cum vorbesc si roboții din telefon , servicii publice…n-ai decât să accepți termeni tehnici, expresii fabricate mai mult în limbi preluate,distant, arogant, indiferent , slugă la stapân… dacă ințelegi sau nu,BINE, că altceva nu ai.

  6. De acord, jos cu chiaburii de pensionari ! Care sug sângele „boborului” !
    Dar ce faci cucoană cu salariile de 10, 15, 20.000 de euro de la societățile si agențiile cu capital de stat !
    Le ” umflă ” cu pompa iar societățile sunt falimentare, în insovlența sau pe pierderi !
    Ce mai zici, papoarudo ???

  7. De ce nimeni nu precizează și nu spune clar că tot în categoria pensiilor militarilor intra și cei din fosta securitate, fosta miliție, actualele servicii secrete și actuala politie, jandarmerie? Și numărul acestor pensionari este covârșitor!!! Ieșiți majoritatea și pe la 40-45 de ani,relativ tineri, la pensie! De frica foștilor și mai ales a actualilor securiști? Că ei au condus și conduc tara! Prin interpuși, acoperirii si santajabili din partide, justiție, președinție și cam tot ce înseamnă decizie la vârf și execuție în țară! Hai sictir! Nu se va impozita nicio pensie! E gargara pentru fraieri! Mai curand creșteți celelalte pensii și vom mai vedea!

  8. Romania de dupa 1989 ,pana una alta,este o societate sclavagista autentica in care sunt sclavi cei care vor avea pensiile pe contribuitivitate si stapanii de sclavi(cei care vor avea pensiile speciale, e foarte clar!
    Impozitele si taxele platite de cei care muncesc cu adevarat sunt varsate unor favorizati de regimul sclavagist sub forma de pensii speciale,pensii de merit,pensii de serviciu ,etc..
    Asa zisul Avocat al Poporului (numit in deradere asa) apara de fapt sistemul sclavagist autentic!
    Dreptate Sociala nu exista in Romania de azi,indiferent ce partid este la putere!

  9. Pe timpul lui Cuza era interzis „cumulul pensiei cu a unei lefi” iar daca era caz de doua pensii,a doua era „data la jumatate” (PENSIILE MILITARILOR ROMÂNI ÎN LEGISLAŢIA SECOLULUI AL XIX-LEA. dr V Bondar)
    vezi cazul cumului de penie de contributivitate cu pensia speciala:)))

  10. De câteva luni coana ne tot transmite: Bla, bla, bla !
    Vorbește….discuții !
    Ne spune….NIMIC !
    E de un penibil absolut !
    Sunt rezervist MAI si NU MĂ AFECTEEAZĂ SUPRAIMPOZITAREA !
    Prin aberanta Lege 223/2015, mi-am pierdut 24,8% din drepturile mele !
    DORESC PENSIE PE PRINCIPIUL CONTRIBUTIVITATII !!!

  11. Eu, ca un simplu pensionar care a contribuit la sistemul de pensii, am imprumutat de la banca 20 000 de lei.
    Platesc de 3 ani ratele si mai am doi ani de plata si astia, care nu au dat niciun leu la sistemul de pensii, iau intr-o luna cat am imprumutat eu de la banca.
    E corect? NU.
    Cei din MAI nu platesc CAS si beneficiaza, de cele mai multe ori, de tratamente preferentiale in spitale in timp ce personalul medical si auxiliar din sanatate platesc acest CAS si, cand au nevoie de tratament si ingrijire, de cele mai multe ori li se refuza, spunandu-li-se ca suma du e acoperita de casa de sanatate.
    E corect? NU.
    Magistratii care, in loc sa-si faca datoria, fac politie politica stalinisto-nazista de tip mafiot, distrugand vieti, destine, familii, etc. ies la pensie cu pensii de la 10 000 de lei in sus, asa cum a iesit si tortionarul Lazarica…, in timp ce, cei care muncesc pe branci si in conditii grele si/sau periculoase si contribuie la sistemul de pensii, ies cu pensii de la 700 de lei si pana, la maxim, 5-6 000 lei.
    E corect? NU.
    Si atunci de ce atata lamentare pe acest subiect cand totul se putea rezolva simplu?
    Un articol de lege in care sa se spuna ca pensiile, obtinute cu sau fara contributivitate, pana la 3000 lei sunt scutite de impozit, pensiile pana la 5 000 lei sunt impozitate cu 10% din ceea ce depaseste 3 000 lei, pensiile pana la 8 000 lei sunt impozitate cu 30% din ceea ce depaseste 5 000 lei, pensiile pana la 12 000 lei sa fie impozitate cu 50% din ceea ce depaseste 8 000 lei si pensiile de peste 12 000 lei sa fie impozitate cu 70% din ceea ce depaseste 12 000 lei.

  12. Ce rusine, ce furt ,să contribui cu 25% și să beneficiezi mii de lei pensie moca din impozitele romanilor.Ce-i in plus nu trebuia impozitat , ci tăiat de la rădăcina.Încă odată se adeverește ca legea in România e doar pentru prosti,iar “ Deștepții “ fura cu legea in mâna !

  13. Ok, daca nu se abroga pensiile alea peste limita bunului simt, atunci trebuie sa creasca si pensiile celor multi care au contribuit o viata dar furate politic prin numiri in functii si prin legea care limiteaza dreptul cetateanului la un trai decent, la saracie lucie! Sa aiba si aceata entitate care a contribuit o pensie de 2000-2500 lei lunar!

  14. Doamna VIOLETA ne spune ca pensiile speciale nu reprezinta,totuși, un procent major din totalul bugetului anual pentru pensii. Si atunci ?. Care-i smenul?. De ce trebuie sa facem aceasta aberanta impozitare in 2 trepte?. Pai pana si la masini s-a ajuns la cutie de viteza in 6 trepte!!. Ne spune tot dansa :”trebuie să primeze principiul corectitudinii”. Pai la salariile nesimtite de 10.000 sau 15.000 euro platite in sistemul bugetar sau in regiile autonome nu se mai aplica acest principiu?. Hai sa fim seriosi!. Dar la salariile si bonusurile castigate la diverse firme sau banci nu mai vorbim de echitate sociala si de raportul de 1 la 7 intre salariul minim si cel maxim in economie. Hai ca ar fi mai bine sa se impoziteze toate veniturile ce se castiga prin Romania in cele doua trepte in discutie 10% – peste 2000 ron si 85% peste 7.000 ron!. Nu-i asa ca-i frumoasa o astfel de solutie. Si atunci chiar ca ar exista o economie la buget si s-ar tine cont si de principiul corectitudinii atat de drag pentru clasa noastra politica.

  15. Militarii, care? Exista categorii a căror privare generează durere și sângerare în unele sufletele atașate? Unii care au stat ca politruci în birouri în ce procent sunt? Etc.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.