„Vă plac poveștile de dragoste? Un rezident de-al meu ecuadorian, vine din Ecuador, traversează oceanul, continentele și vine în România, se îndrăgostește de o româncă, o doctoriță româncă, vine aici, se căsătoresc, el învață limba română, își plătește rezidențiatul pentru că, nefiind cetățean român trebuie să-și plătească rezidențiatul, orfan de tată, mama lui lucrând acolo în Ecuador, îi plătește școala iar el, în fiecare zi după ce pleca de la noi se ducea cu trotineta electrică și făcea Glovo sau Bringo să poată să trăiască.
Termină rezidențiatul, foarte frumos, foarte bine și merge într-un spital județean de urgență din România, care și așa nu-și acoperea gărzile pe ORL, nu le acopereau nici după ce s-a dus el, cu un coleg de la Hociotă.
După un an și ceva își dă seama că grila de salarizare nu-l ajută să supraviețuiască. El făcea naveta că nu avea casă în orașul respectiv și a zis, ok, îmi dați atâția lei, dar naveta mi-o plătiți, nu, casă îmi dați? Nu, dar am copil mic de un an de zile și trebuie să vină soția, să stau cu ei. Îți dăm undeva, într-un stabiliment de psihiatrie, pe la marginea orașului. Era în Târgoviște.
După câteva tentative de a regla lucrurile astea s-a gândit că cel mai bine ar fi să plece pentru că nu supraviețuiește, avea și rată la casă, trebuia să-și ia și o casă să stea undeva, și a plecat. M-a sunat acum câteva zile și mi-a spus, domnul doctor, îmi cer scuze că am plecat, dvs v-ați străduit să mă ajutați să fiu acolo însă acum, la privat câștig de patru ori și ceva mai mult decât câștigam acolo și mai trec și pe la copilul meu, mănânc cu familia, îmi fac programul cum vreau eu.
Pe patru gărzi lua undeva la 1000 de lei, timp în care stătea departe de familie, navetă și așa mai departe”, povestește mediului Marian Stamate.
Gărzile medicilor trebuie plătite calculat la nivelul acestui an ci nu la nivelul anului 2017, cum se întâmplă acum, mai ales că nu sunt foarte mulți medici care fac gărzi, spune Dr. Stamate.
„Sistemul nu vrea doctori în sistem de fapt. Cineva, ceva, undeva în spaetele sistemului politic care hotărăște, pentru că nu pot să cred că nu găsești bani în România pentru gărzi, sunt puțini doctori în România care fac gărzi, deci nu ne uităm la numărul general de 50 de mii de doctori, care sunt insignifianți raportat la populația gnerală, în România fac foarte puțini doctori de gardă”.
Ce spune medicul Marian Stamate despre existența unui singur chirurg în gardă
„Și mai avem o problemă cu gărzile. Statul român în înțelepciunea lui a hotărât că nu există noțiunea de echipă chirurgicală. Dacă aveți nevoie de o intervenție chirurgicală în urgență vă va opera un singur doctor.
Am discuția asta de ani de zile cu prietenii mei de la Spitalul Județean de Urgență Bistrița. Sunt disperați, distruși, nu numai că sunt puțini, dar e un singur doctor, mi-a spus operez cu asistenta, uneori cu infirmiera, mâna a doua, nu are cine să vină. Echipa chirurgicală e formată din doi doctori, pentru eficiență, pentru salvarea vieții bolnavului. Nu mai vorbim că chirurgului i se poate întâmpla ceva în timpul intervenției, i se face rău, leșină, nu a apucat să mănânce, face o criză hipoglicemică, pacientul moare pentru că statul pe care pacientul l-a votat din 1990 încoace a hotărât că el trebuie să moară.
Nu ai back up, nici din punct de vedere medico-legal și malpraxis, când se întâmplă ceva ești tu și atât, nu mai există un coleg care să fie și martor și ajutor”.
Despre plecarea din gărzile obligatorii. Mulți medici înaintează cereri spre conducerile spitalelor pentru a fi scoi din garda obligatorie, lunară
„Toți sunt disperați și vor să plece din gărzile obligatorii pentru că în primul rând sunt injuste. Activitatea din timpul gărzii este de n ori mai solicitantă decât activitatea din timpul zilei pentru că toate serviciile pe care le ai în spate, în timpul zilei,și toți colegii, tot personalul dispar.
Ești tu și cu încă câțiva fraieri din spital care mai fac și ei gardă. Și trebuie să te descurci, în condițiile în care ai o patologie de urgență și nu doar o patologie de urgență, ai și pe secții, ai și în ati, ai și la camera de gardă, ai și în sală și în alte secții, și trebuie să te împarți, să te descurci, eventual cu un rezident, dacă ești în spital clinic, cum suntem noi ai un rezident care nu e plătit și nu are mâncare, din umanitate trebuie să-i cumperi și lui și să-i dai un pahar de apă. Dar cei din spitalele județene de urgență nu au nici rezidenți.
Întrebarea b: dacă în timp ce ești în sală ești tu singur și vine a doua urgență, ce faci? Ce face al doilea pacient? Moare.
O gardă de săptămână normală e undeva la echivalent de 150 de euro și o gardă de sâmbătă, că e singura care e dublă complet, cea de vineri și duminică fiind jumătate jumătate, ca și tarif, dacă tariful se aplică la maximum pentru că sunt spitale care nu aplică tariful la maximum, undeva la 220 de euro, ceea ce este insignifiant, pentru că vorbim de plata orară. Un rezident care face gărzi în Germania ia 500 de euro pe gardă, nu vorbin de medic primar sau…
Nu se ută nimeni de fapt la puterea reală de cumpărare, este un indicator economic universal pe planeta pământ. Trebuie să te uiți la el. Dacă doctorul nu are un nivel de trai prin care să-și permită să-și ia o casă, să-și hrănească copiii,să-și plătească cursurile, spitalul nu-ți plătește formarea profesională. Este esențială. Medicina evoluează zilnic. Și tehnic, și conceptual, absolut uluitor și noi suntem undeva prin anii 90 și un pic.
Sunt cabinete de ORL care nu au nici minimul ăla necesar pe care-l cere dsp-ul la avizare”.