„Știu că UDMR este un partid serios. Atunci când spune ceva, se ține de cuvânt, spre deosebire de alte partide românești, din păcate. Din câte am înțeles, domnul Hunor a declarat că prima variantă pentru ei ar fi refacerea coaliției cu toate partidele, exact cum au fost, dar că ar vota și un guvern monocolor PSD. Dacă am avea voturile de la UDMR, vă spun un guvern Grindeanu ar trece fără probleme”, a spus Lia Olguța Vasilescu.
„Noi pornim de la un număr de voturi care au ajutat guvernul Veștea”
Întrebată dacă PSD ar putea apela la voturile AUR pentru a trece un guvern, aceasta nu a dat un răspuns foarte clar.
„Cred că s-a dovedit la ultimul guvern, Veștea, care nu a trecut de votul Parlamentului, dar a obținut un număr de voturi. Cred că acele voturi pot să fie un punct de pornire pentru un guvern Grindeanu. Votul e secret în Parlament. În mod normal, nu ar trebui să știm cum votează parlamentarii, cine susține un guvern.
Noi pornim de la un număr de voturi care au ajutat guvernul Veștea. Dacă UDMR ar veni alături, nu ar fi nicio problemă să trecem guvernul prin Parlament. Dacă UDMR nu vine alături și este pe partea dreaptă, noi am anunțat că nu putem să votăm un guvern din care nu facem parte”, a declarat Lia Olguța Vasilescu.
Despre varianta ca guvernul interimar Bolojan să rămână în funcție până la toamnă, primarul din Craiova a precizat că „nu e vorba de vrute sau nevrute”.
„Cred că orice om sănătos la cap își dorește un guvern cu puteri depline. Ca să aibă un guvern cu puteri depline, trebuie să se deblocheze această situație. Pe care o blochează un singur om, care nu vrea să plece de acolo. Asta cred că este clar pentru toată lumea. Planul nostru este acela că noi ne-am oferit fie să intrăm într-un guvern de coaliție, dar fără Ilie Bolojan prim ministru, fie ne asumăm noi guvernarea, cum ne-au tot spus de două luni încoace toți”, a adăugat Lia Olguța Vasilescu.
„…UDMR este un partid serios”…
Da, vOlguțo…
„…spre deosebire de alte partide românești”?
Nu, vOlguțo… U.D.M.R. NU ESTE partid rromînesc! Este PARTID MAGHIAR din Rromînika! …d’aia e SERIOS, și „când spune ceva, se ține de cuvânt”!
UDMR este proUngaria, PSD, PNL si USR sunt proOccidentale, proEuropene nici unul n-am auzit sa fie proRomania, proRomani. Degeaba mai votăm CCR, AEP si colalitiile toxice ne duc la pierzanie . La mai mulți MUCI
Voturile UDMR alaturi de cele AUR, SOS, POT, PACE … Misto = Cool !
Si cu extremistii AUR, si cu UDMR, nu merge. Pe de alta parte, Kelemen Hunor nu e o z******a (EDITAT) PNL sa isi tradeze partidul.
Cel mai mare dusman al UDMR isi lanseaza cantecul de sirena.