Bolojan anunță o scădere cu peste 40% a deficitului: „Boala se poate întoarce”

„„Ca să-ți fie bine și să te însănătoșești, în prima etapă a tratamentului poate să-ți fie mai rău. Este calea spre însănătoșire”.

De Alex Tudor - senior editor
Bolojan anunță o scădere cu peste 40% a deficitului: „Boala se poate întoarce”

Sursă foto - gov.ro

„„Ca să-ți fie bine și să te însănătoșești, în prima etapă a tratamentului poate să-ți fie mai rău. Este calea spre însănătoșire”.

Ilie Bolojan, premierul interimar al României, a transmis sâmbătă, într-un mesaj pe Facebook că România este „pe direcția bună”. Acesta a susținut în completare că execuția bugetară pe primele cinci luni arată că deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40% în 2026, la 36 de miliarde de lei, față de 64 de miliarde în aceeași perioadă a anului trecut.

„Reducerea de peste 28 de miliarde de lei este prima corecție serioasă după ani în care cheltuielile statului au crescut mult peste ceea ce producem. Nu mai putea fi evitată. Este un semn clar că statul începe să cheltuiască mai aproape de ceea ce își permite”, a precizat Ilie Bolojan.

Totodată, premierul interimar a asemănat corecția deficitului cu „tratarea unei boli”.

„Ca să-ți fie bine și să te însănătoșești, în prima etapă a tratamentului poate să-ți fie mai rău. Este calea spre însănătoșire. Așa cum se vede și din graficul alăturat, suntem pe drumul cel bun.

În anii următori, în loc să plătim zeci de miliarde pe dobânzi, vom putea direcționa resursele spre dezvoltare, prosperitate și servicii publice mai bune. Dar numai dacă avem grijă, în continuare, de sănătatea statului. Boala se poate întoarce. Populismul, clientelismul și risipa ne pot readuce cu spatele la zid. Mulțumesc tuturor românilor pentru traversarea acestei perioade”, a mai transmis Ilie Bolojan.

„Nu suntem într-o zonă de confort și nu trebuie să tratăm aceste date ca pe un motiv de relaxare”

Joi, Ministerul Finanțelor anunța că deficitul bugetar al României s-a redus aproape la jumătate în primele cinci luni ale anului 2026. La finalul lunii mai, deficitul a ajuns la 35,94 miliarde de lei, echivalentul a 1,75% din PIB, comparativ cu 64,23 miliarde de lei și 3,35% din PIB în aceeași perioadă a anului trecut.

Ministerul Finanțelor susține că ajustarea bugetară a fost realizată fără reducerea investițiilor publice, printr-un control mai strict al cheltuielilor curente și prin utilizarea fondurilor europene și a banilor din PNRR.

„Execuția bugetară la cinci luni confirmă consecvența modului în care am asumat gestionarea finanțelor publice. Deficitul s-a redus aporoape la jumătate față de aceeași perioadă din 2025, de la 3,35% la 1,75% din PIB. Este un semnal bun, mai ales pentru că ajustarea nu s-a făcut prin blocarea investițiilor, ci printr-un control mai atent al cheltuielilor curente și printr-o utilizare mai bună a fondurilor europene și PNRR.

Nu suntem într-o zonă de confort și nu trebuie să tratăm aceste date ca pe un motiv de relaxare. A doua parte a anului rămâne dificilă, iar discuțiile cu agențiile de rating din perioada imediat următoare vor conta foarte mult. Tocmai de aceea, execuția la cinci luni este importantă: ne ajută să argumentăm că România își păstrează direcția și că nu trebuie să piardă ce a obținut cu greu”, transmitea Alexandru Nazare, ministrul interimar al Finanțelor.

CITEȘTE ȘI: Deficitul bugetar al României s-a înjumătățit. Guvernul anunță că a reușit performanța fără să taie bani de la investiții

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.