Despre situația medicilor rezidenți
Rezidenții au întotdeauna responsabilitate clinică importantă, un program foarte solicitant însă au putere redusă de negociere în cadrul sistemului. Nu se unesc, tremură de frică. Nu reușesc să înțeleagă că nu are nimeni ce să le facă. Și atunci totul devine suprasolicitant pe umerii lor în condiții absolut inacceptabile într-o țară civilizată, ceea ce evident că România nu este, după cum își tratează rezidenții.
Le e frică și sunt amenințati, „dacă nu faci nu o să-ți dau examenul, nu o să-ți găsești” și atunci el își vede viitorul periclitat, nu înțelege că poate să dea examen oriunde în țara asta, nu înțelege că poate să plece din țara asta și atunci trăiește într-o frică ce îi afectează practic toată cariera. Sunt amenințați de coordonatorii de rezidențiat. Îi amenință și îi terorizează sub diverse forme, din păcate asta este realitatea.
Sigur că sunt și excepții unde rezidenții se duc de drag, dar deja nu pot toți să se ducă în locurile astea puține unde lucrurile sunt ok și atunci datoria lor ar fi să lupte astfel încât viața lor să se schimbe global dar nu or să o facă.
„Lagăr forțat de muncă”
Lagăr forțat de muncă, spune Dr. Marian Satamate despre situația rezidenților care nu sunt plătiți pentru gărzi și nu primesc masă în spital. Cele care trebuie să le susțină cauzele și să-i ajute sunt Universitățile de Medicină și Farmacie, spune Dr. Stamate.
„Când îl bagi pe unul și îl pui să muncească 30 și de ore și nu-i dai să mănânce, să bea și nici nu-l plătești, ăla e lagăr forțat de muncă. Nimeni nu aude lucrurile astea. Primii care ar fi datori să le audă și să regleze situația sunt cei în grija cărora se află rezidenții, instituțional vorbind, și vorbim aici de UMF-uri pentru că au ținut cu tot dinadinsul să își subordoneze definitiv pregătirea rezidenților.
Nu o să vedeți niciun rector de UMF să trimită o mașină de la rectoratul unde stă în fotoliu de piele și cu aer condiționat unui rezident un pahar de apă, pentru că și-au pierdut umanitatea, memoria, grija și nu-i interesează că coloana vertebrală a sistemului medical de mâine sunt rezidenții de azi”, consideră medicul.
Practica în spitalele județene, nu doar în cele universitare
Rezidenții ar trebui să meargă și să învețe meserie și la spitalele județene, spune Marian Stamate, nu numai în cetrele universitare, însă nu pot face asta pentru că legea nu le permite.
„Și din punctul de vedere al calității pregătirii avem o mare problemă cu ei pentru că este inconstantă, nu la nivelul țării, la nivelul unui oraș. Nu sunt lăsați să meargă să învețe meserie practică, meseria, mai ales în specialitățile chirurgicale nu se fură, nu vrem să scoatem din rezidenți hoți de meserie, vrem să scoatem oameni cinstiți de meserie. Sunt spitale județene excepționale, mai bune decât cele universitare, unde ar putea să învețe dar nu sunt lăsați să meargă, nu le dă voie legea.
Acolo ar putea să facă gărzi cum se cade, să învețe de la oameni cu experiență, unii dintre ei întorși din străinătate, nu sunt lăsați”.