Real Madrid scrie istorie (Foto)

Real Madrid, deținătoarea trofeului, a câștigat sâmbătă seară Liga Campionilor, după ce a învins Juventus Torino, scor 4 -1 (1-1), într-0 finală spectaculoasă.

Madrilenii au câștigat trofeul pentru a 12-a oară. Odată cu acest succes, Real Madrid devine prima echipă care se impune de două ori la rând în această competiție, după ce Cupa Campionilor Europeni a devenit Liga Campionilor. Nicio echipă nu mai reușise să câștige doi ani la rând acest trofeu de la AC Milan (1989, 1990). Pentru Real Madrid au înscris Cristiano Ronaldo în minutele 20 şi 64, Casemiro, în minutul 61 şi Asensio în minutul 90. Pentru Juventus a înscris Mario Mandzukici în minutul 27.

Update: minutul 90: Al patrulea gol pentru Real Madrid! A marcat Asensio.

Update: minutul 64: Cristiano Ronaldo a înscris din nou: este 3 -1 pentru Real. Două goluri marcate de madrileni în trei minute. Pentru Ronaldo, acesta a fost golul cu numărul 600 marcat în cariera sa.

Update: minutul 61: Gol Real Madrid! Casemiro a înscris cu un șut în forță de la 30 de metri.

Update: minutul 27: Gol Juventus! Mario Mandzukic a egalat, după ce a preluat pe piept o pasă a lui Higuain.

Update: minutul 20: Gol Real Madrid! Cristiano Ronaldo a deschis scorul din pasa lui Dani Carvajal.

View image on TwitterView image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter

Finala a fost o reeditare a ediției din 1998, când Real s-a impus cu 1-0 la Amsterdam în fața lui Juventus la care juca actualul antrenor al madrilenilor, Zinédine Zidane. De asemenea, a fost o reeditare a semifinalei din urmă cu doi ani, în care s-a impus Juventus.

Pentru Juventus Torino aceasta a fost a noua finală din istorie. Până acum a câştigat însă doar două: în 1985 şi 1996. Madrilenii au un palamares impresionant până la acest meci: au câştigat 11 din cele 14 finale disputate, în 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014 şi 2016.

Echipele de start

Juventus (3-4-1-2): Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – Alves, Pjanic, Khedira, Sandro – Dybala – Higuain, Mandzukic;
Rezerve: Neto, Benatia, Cuadrado, Marchisio, Lemina, Asamoha, Lichtsteiner.
Antrenor: Massimiliano Allegri;

Real (4-3-3): Navas, Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo, Casemiro, Kroos, Modric, Isco, Ronaldo, Benzema;
Rezerve: Casilla, Nacho, Bale, Kovacic, Asensio, Morata, Danilo.
Antrenor: Zinedine Zidane.

Parcursul până în finală:

Juventus
faza grupelor: Juventus — Sevilla 0-0, Dinamo Zagreb — Juventus 0-4, Lyon — Juventus 0-1, Juventus — Lyon 1-1, Sevilla — Juventus 1-3, Juventus — Dinamo Zagreb 2-0
optimi: Porto — Juventus 0-2, Juventus — Porto 1-0
sferturi: Juventus — Barcelona 3-0, Barcelona — Juventus 0-0
semifinale: Monaco — Juventus 0-2, Juventus — Monaco 2-1

Real Madrid
faza grupelor: Real Madrid — Sporting Lisabona 2-1, Borussia Dortmund — Real Madrid 2-2, Real Madrid — Legia 5-1, Legia — Real 3-3, Sporting — Real 1-2, Real — Borussia Dortmund 2-2
optimi: Real Madrid — Napoli 3-1, Napoli — Real 1-3
sferturi: Bayern Munchen — Real Madrid 1-2, Real — Bayern 4-2
semifinale: Real — Atletico Madrid 3-0, Atletico — Real 2-1