Record de spectatori la fotbal feminin

Un număr record de 91.648 de fani au asistat la meciul de fotbal feminin în care Barcelona a învins VfL Wolfsburg cu 5-1, în prima manșă a semifinalei Ligii Campionilor la fotbal feminin, vineri seara, pe Camp Nou.

Înfruntarea a depășit precedentul record de asistență la meciurile feminine, stabilit cu doar trei săptămâni în urmă, când 91.553 de spectatori s-au adunat pe Camp Nou pentru meciul dintre Barcelona și Real Madrid, din 30 martie.

„Este ceva spectaculos ceea ce s-a întâmplat astăzi și acum aproape o lună, ne lasă fără cuvinte”, a declarat mijlocașa Patri Guijarro despre faptul că a fost încurajată de un nou record de asistență.

„Cred că în câteva zile, sau chiar ani, vom fi puțin mai conștienți de amploarea (a ceea ce s-a întâmplat) și de cât de special este să trăiești o astfel de zi”.

Barcelona, care s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor cu o victorie cu 8-3 la general în fața Realului, a avut un start perfect, deoarece mijlocașul Aitana Bonmati a deschis scorul în minutul trei.

Gazdele și-au dublat avantajul șapte minute mai târziu, când Caroline Hansen a marcat împotriva fostului său club cu o finalizare frumoasă la colțul din stânga, în timp ce Jennifer Hermoso și Alexia Putellas au adăugat câte un gol fiecare pentru a face 4-0 înainte de pauză.

Mijlocașul Jill Roord de la Wolfsburg și-a marcat cea de-a 25-a aniversare marcând pentru oaspeți în minutul 70, golul fiind confirmat în urma unei analize VAR.

Dar campioana Barcelona, aflată în control deplin încă din primele minute, și-a mărit avantajul când Putellas a transformat un penalty în minutul 84, lăsând dubla campioană Wolfsburg în fața unei sarcini dificile în retur.

„Ceea ce au făcut jucătorii practic (merită) un 10”, a declarat managerul Barcelonei, Jonatan Giraldez. „Cu siguranță prima repriză este una dintre cele mai bune pe care le-am jucat în acest sezon”.

„Astăzi, a fost un meci foarte bun pentru a arăta cât de ambițioși suntem”, a adăugat Guijarro.

„În urmă cu doi ani am fost trimiși acasă în semifinale împotriva lor, iar astăzi, ei bine, am jucat în acest fel. Mai este încă un meci, dar vom merge acolo în același mod în care am făcut-o astăzi, sau chiar mai bine.”

Olympique Lyonnais va înfrunta duminică, în cealaltă semifinală, pe Paris Saint-Germain, urmând ca ambele meciuri din retur să se dispute pe 30 aprilie.