SF politic-Partidele politice din România, bune de aruncat la gunoi

Oceanul planetar a început să crească, virusurile își fac de cap, lumea a luat-o razna iar partidele politice din România nu mai au nici un haz

SF politic-Partidele politice din România, bune de aruncat la gunoi

Oceanul planetar a început să crească, virusurile își fac de cap, lumea a luat-o razna iar partidele politice din România nu mai au nici un haz

Gata, vede toată lumea, USR, PNL, PLUS, PSD, UNPR, PIN, Forța Civică, Alianța Civică, PNȚCD, Mișcarea Populară, PNG, PSM și tot cârdul de partide politice din România ultimilor ani sunt bune de aruncat la gunoi. Nu mai avem ce face cu ele. gata, au șparlit, s-au îmbogățit, ne-au prostit, gata, și-au trăit traiul, și-au mâncat mălaiul, zice Temistocle Popa vorbindu-ne despre fizicianul Alfred Jay. Fizicianul Alfred Jay a trimis un email unui grup de politicieni români din noua generație, ieri pe la prânz. Nouă însă ne-a parvenit informația prin mijlocirea unui ofițer acoperit din SIE care lucrează cu jumătate de normă pentru MOSAD și nu de la Temistocle Popa.

Se pare că bunicii lui Alfred Jay au trăit în Transilvania pe la 1867 și că au emigrat în America. Bun, ăsta e romanțul. Dar fizicianul are legături puternice cu monarhiile galactice de dincolo de centura de asteroizi ai planetei Jupiter. Monarhiile de acolo au foarte multă putere în galaxie și nici chiar americanii nu ar putea să le țină piept într-o confruntare spațială.

Politicienii români din noua generație sunt de sorginte corporatistă și nu sunt sub influență rusă, nici turcă. S-au școlit la Oxford și Harvard dar, se pare, nu au fost racolați încă de CIA. CIA nu i-a considerat de interes din moment ce toată planeta e sub control american. Așa că toate partidele politice din România sunt bune de aruncat la gunoi, nu mai avem ce face cu ele. Fizicianul Alfred Jay a mărturisit în email că iubește România și că i-ar plăcea să se retragă în Bucegi în câțiva ani.

El e de părere că schimbarea apropiată a câmpului magnetic terestru va da o șansă majoră României să iasă de sub toate influențele geostrategice nefaste care au chinuit-o atâta amar de vreme. O monarhie galactică în România, instaurată în exact momentul bulversării magnetice planetare, ne va aduce iar pe val, deschizând o eră de mari prefaceri economice, culturale și sociale. Oamenii noștri din Istanbul, din Moscova, din Londra, din Washington, din Paris și din Roma se arată gata de luptă. Iar noi?

Păi o să blogărim și o să stârnim românii pe Facebook și pe Twitter, gata, gata să schimbăm lumea, să descoperim Atlantida, să dăm nas în nas cu dinozaurii congelați din Siberia, să prindem cometele de coadă. Temistocle Popa continuă să facă pe interesantul cu noi, care suntem dracii dracilor. El zice că partidele politice din România, astea numai bune de aruncat la gunoi, sunt niște făcături, parcă noi n-am ști. Noi l-am inventat pe temistocle Popa ca să inducem în eroare cititorii noștri dragi care se întrec în comenturi și zvâcuri mintoase. Acum, pe seară, cică vin tipii de la DST și de la BND să ne ceară socoteală, vai de capul lor. Toate serviciile secrete din lume au oameni infiltrați în partidele noastre politice alea numai bune de aruncat la gunoi. Sigur că spionii internaționali s-au supărăcit auzind că noi o să tratăm direct cu monarhiile galactice. Asta nefiind o poveste SF. E chiar adevărul gol-goluț. Mă rog, va fi ceva vânzoleală când o să aruncăm toate partidele politice din România la gunoi.

Plânsete, urlete, amenințări. Parcă-i și văd pe toți președinții de paertid dându-se mari și tari, care că au legături sus-puse cu Moscova, care că au legături sus-puse cu America, care că au legături sus-puse cu Parisul, Londra sau Berlinul vai de capul lor. Lasă-i, vremea lor a trecut, gata, și-au trăit traiul, și-au mâncat mălaiul. Am vrea să încheiem într-o notă optimistă dar, vai, nu avem un final optimist.

Oceanul planetar a început să crească, virusurile își fac de cap, lumea a luat-o razna iar partidele politice din România nu mai au nici un haz, nu mai au noimă, nu mai avem ce face cu ele. Gata.

Distribuie articolul pe:

4 comentarii

  1. Toate paetidele politice sunt in tomberon.
    Iese cate un sef de partid sa ne spuna ca el are legaturi cu vreo conexiune, insa pute atat de tare cand deschide capacul la tomberon incat nu il ia nimeni in seama.
    Doar tomberonisti!

  2. Continuand istoria ofiterului Cooper,cred ca si amaratul ala de general Einsenhower(ajuns presedinte SUA) este vinovat de gunoiul asta politic mondial. Fara sa consulte Familia Umana,nea Eisenhower a semnat un tratat secret cu extraterestrii, fix pe 20 februarie 1954! Politicianul general a crezut ca,semnand acest tratat cu extraterestrii, nu vom avea teama de prabusirea economica, a sistemului religios sau panica mondiala care va duce la anarhie!Asa ca, domnule Bufnila, resuscitandu-l pe M.W. Cooper, aflam de ce politicienii de pe planeta Maldek(situata intre Marte si Jupiter) au declansat razboiul nuclear si au transformat-o intr-o centura de asteroizi, evitam un razboi catastrofic pe Terra,fie el nuclear, biologic ori imbecil,importand aceste partide politice din Romania, din UE, din Americi, din Asia etc.in Confederatia galactica. Exceptand Ubuntu! Umanistii din Africa de Sud cu notiunea lor UBUNTU mi-au zis asa:,,sunt ceea ce sunt datorita a ceea ce suntem toti”.Sa auzim de bine!

  3. Buna ziua ,domnule Bufnila! Cred ca mi-ati raspuns la un comentariu mai vechi,in care vorbeam despre abolirea partidelor politice,ca ele,partidele politice sunt totusi necesare.Poate memoria ma lasa,va cer scuze daca nu e exact!
    Eu,militant pentru abolirea acestor servitori ai guvernului secret,nu sunt de acord sa le aruncam la gunoi! Polueaza mai abitir decat deseurile radioactive, ucid mai repede decat Covid19,se inmultesc mai repede decat lacustele!Aruncarea lor la gunoi e un pericol iminent pentru Terra!As propune sa-l resuscitam pe Milton William Cooper,ofiterul ala de la Navy asasinat intr-o scena obscura cu impuscaturi prin noiembrie 2001. Omul era urmarit pentru evaziune fiscala si acorda interviuri despre guvernul secret,confederatia intergalactica si Imperiul din Orion.Resuscitandu-l pe acest ofiter potlogar,am fi in masura sa exportam paridele politice mondiale in Imperiul din Orion.Acolo vor fi arsi la foc mic!

  4. De aceea miroase URAT gunoiul romanesc?
    De aceea ne POLUAM atmosfera din tara noastra si din Bucuresti?

    Ce spun insa ECOLOGISTII ???
    Raspuns: Cauza poate fi … importul de catre ROMANI a tuturor GUNOAIELOR din UE !

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.