Simona Halep, în optimi cu mari emoții (VIDEO)

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale Indian Wells, după ce a învins-o pe jucătoarea americană Caroline Dolehide, locul 165 WTA, beneficiară a unui wild card, într-un meci care i-a dat bătăi de cap româncei.

Halep s-a impus după ce americanca în vârstă de 19 ani a dominat clar primul set, câştigat cu 6-1. Jucătoarea româncă a ridicat nivelul în actul secund, în care s-a desprins la 4-2, după un prim break. Simona a avut 5-3, dar a fost egalată (5-5), meciul ajungând în tiebreak. Halep a jucat mai bine și a reuşit să se impună în cele din urmă în setul doi. Românca a preluat controlul jocului în setul decisiv, în care s-a detaşat la 3-0 şi 4-1, toate ghemurile fiind adjudecate la diferenţă minimă.

Final: 1-6, 7-6 (3), 6-2 pentru Halep.

„Mult respect pentru ea, este o jucătoare extraordinară şi <top-spin-ul> ei este foarte greu de returnat. Am avut probleme în setul secund, dar am vrut să rămân acolo, să lupt până la sfârşit. După ce am câştigat setul al doilea, m-am gândit că am o mare şansă să câştig meciul. Am simţit-o căzută puţin după ce a pierdut setul al doilea şi mi-am spus că trebuie să fiu mai agresivă, să o ţin în spate, pentru că dacă atacă mingea, e greu să returnez. Cred că m-am mişcat bine, am fost un pic mai puternică în picioare în final şi poate de aceea am câştigat”, a spus Simona Halep, după meciul care a durat de două ore şi 6 minute.

În faza următoare, Simona o va întâlni pentru prima dată pe chinezoaica Qiang Wang, locul 55 WTA, care a eliminat-o în mod surprinzător pe franțuzoaica Kristina Mladenovic, locul 15 WTA, cu 6-1, 6-2, în 70 de minute.

Calificarea în optimile de finală este recompensată la Indian Wells cu un premiu 88.135 de dolari şi cu 120 de puncte WTA.