Steaua, prima înfrângere din acest sezon

Steaua a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), de Ceahlăul Piatra Neamţ, într-un meci din etapa a cincea a Ligii I.

Golul meciului a fost înscris de Achim, în minutul 48.

Steaua a jucat ultimele minute ale meciului fără doi jucători.

În minutul 87 a fost eliminat Filip, după primirea celui de-al doilea cartonaş galben, iar în minutul 90+3, Chipciu, care a primit al doilea cartonaş galben pentru simulare. Totodată, portarul Arlauskis a fost înlocuit în prima repriză din cauza unei accidentări.

La finalul partidei, suporteri au aruncat spre arbitrii care ieșeau de pe teren pahare pline cu suc.

„Cred că trebuia să tragem mai mult de la distanţă, iar dacă reuşeam să deschidem scorul în prima repriză alta cred că era situaţia. Golul l-am luat pe o neatenţie şi asta ne-a costat. Era important pentru noi să câştigăm azi şi să facem 15 puncte, pentru că puteam să ne distanţăm. Vina este numai a mea, pentru că eu am alcătuit echipa. Dacă un jucător sau toată echipa nu evoluează bine, e vina mea”, a spus antrenorul Stelei, Constantin Gâlcă, după meci.

Este primul eșec pentru Steaua, după patru victorii consecutive.

Tot sâmbătă, Pandurii Târgu Jiu a remizat, pe teren propriu, scor 1-1, cu FC Viitorul, într-un meci din etapa a cincea a Ligii I. Pandurii a reuşit egalarea în minutul 90+1.

Pentru FC Viitorul a înscris Nikolov, în minutul 37, cu un şut de la aproximativ 35 de metri, iar pentru Pandurii a înscris Roman, în minutul 90+1.