Steaua rămâne la 5 puncte de Dinamo. A luat bătaie la Ploieşti

Roş-albaştrii au pierdut cu 1-2 pe terenul Astrei o partidă în care şi-au creat puţine şanse a marca.

Steaua a apărut ca o formaţie de duzină în faţa Astrei Ploieşti şi a practicat cel mai slab joc al său din acest sezon. Epuizaţi fizic după meciul cu ŢSKA Sofia, din Europa League, roş-albaştrii au fost aseară lipsiţi şi de şansă şi de idei.

Au avut o singură mare ocazie de gol, în minutul 36, când Tatu a scăpat singur cu Silviu Lung, dar portarul Astrei a apărat excepţional. După doar un minut jocul s-a mutat în careul Stelei, unde Geraldo Alves l-a faultat pe Miranda. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de senegalezul Ousmane N’Doye.

În continuare tot Astra a fost mai incisivă, iar Kehinde Fatai a speculat şi el, în minutul 53, lipsa de reacţie a Stelei. Scorul a rămas 2-0 până după minutul 90, iar dacă învingătoarea nu mai putea fi schimbată, elevii lui Roni Levy au modificat totuşi tabela. Mihai Costea a marcat al treilea său gol, în tot atâtea meciuri jucate pentru Steaua în Liga I.