Liga Campionilor „Submarinul galben ” a trântit-o pe „bătrâna doamnă”

Villarreal a marcat trei goluri pe final de meci și s-a calificat miercuri seara în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, eliminând încă din optimi pe Juventus Torino, pe propria sa arenă, pentru al treilea an consecutiv.

„Submarinul galben” nu a trimis niciun șut pe poartă până în minutul 78, când rezerva Gerard Moreno a transformat un penalty, după ce Daniele Rugani l-a faultat pe Francis Coquelin.

Fundașul Pau Torres a dublat avantajul, finalizând din șase metri, după o centrare din corner la care 3 fundași ai „Bătrânei doamne” au asistat neputincioși, lăsând mingea să treacă pe lângă ei (0-2, min. 85).

Arnaud Danjuma a dus scorul la 0-3, în al doilea minut suplimentar de joc, dintr-un alt penalty, după ce Matthijs De Ligt a făcut un henț în careu (0-3, min. 90+2).

„Am avut un plan de joc și știam că vor fi momente dificile”, a declarat antrenorul lui Villarreal, Unai Emery, citat de BBC Sports.

„Pe oricine vom primi la tragerea la sorți va fi o echipă de top, la fel ca cea pe care am înfruntat-o”.

Tragerea la sorți a sferturilor de finală are loc vineri, la amiază, iar Villarreal se va afla în urna sferturilor de finală ale competiției pentru prima dată din 2008-2009 și doar pentru a treia oară în istoria sa.

În urma unui 1-1 în Spania săptămâna trecută, Juventus, dublă campioană europeană, era favorită clară la calificare și a dominat prima repriză pe Allianz Stadium.

Cu toate acestea, Dusan Vlahovic de la Juventus, marcator în prima manșă, a lovit bara transversală și a fost, de asemenea, blocat de două ori de portarul lui Villarreal, Gero Rulli, care a salvat și un șut al lui Alvaro Morata.

Villarreal a fost nevoită să se apere în jumătatea proprie în cea mai mare parte a reprizei secunde.

Cu toate acestea, la unul din rarele atacuri, Coquelin a fost faultat de Rugani, arbitrul Szymon Marciniak acordând penalty, după ce a verificat reluarea prin sistemul VAR.

Moreno, aflat pe teren de doar patru minute, și-a adus echipa în avantaj, portarul gazdelor, Wojciech Szczesny, fiind foarte aproape de a para execuția.

Juventus fusese eliminată în această fază a competiției în ultimii doi ani, fiind învinsă de Lyon în 2020 și de Porto în 2021.

Antrenorul lui Juventus, Massimiliano Allegri, a declarat, citat de BBC Sport:

„Cred că echipa a jucat bine timp de peste 75 de minute. În a doua repriză, Villarreal a decis doar să se apere și să blocheze, dar au avut o singură șansă și au profitat de ea. Așa este fotbalul: un episod poate schimba totul.

Villarreal s-a apărat cu 11 oameni, încercând în mod clar să ducă meciul în prelungiri. Apoi, acel gol a schimbat totul”.

Villarreal, a șaptea în La Liga, se calificase în Liga Campionilor grație victoriei din finala Europa League din sezonul trecut, când a învins-o pe Manchester United cu 11-10, portarul lui United, David de Gea, ratând atunci penalty-ul decisiv.

În ciuda controverselor legate de Abramovic, Chelsea se califică în sferturile Ligii Campionilor

Thomas Tuchel a declarat că își dorește ca Chelsea să fie echipa pe care toată lumea vrea să o evite la tragerea la sorți a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, după ce deținătoarea trofeului a învins-o pe Lille cu 2-1, pe un Stade Pierre-Mauroy aproape plin, obținând calificarea cu 4-1.

Albaștrii veneau în Franța cu un avantaj de 2-0 din prima manșă, dar, într-un meci jucat pe fondul incertitudinii continue cu privire la viitorul clubului, au trebuit să vină din urmă după un început mai lent, pentru a obține succesul și în retur.

Burak Yilmaz a readus șansele lui Lille la calificare, cu un penalty transformat după ce Jorginho a atins mingea cu mâna în suprafața de pedeapsă (1-0, min. 38).

Christian Pulisic a replicat în prelungirile primei reprize, egalând în minutul 45+3 (1-1).

Căpitanul lui Chelsea, Cesar Azpilicueta, a decis soarta calificării, marcând pentru 1-2, cu 19 minute înainte de final.

Echipa lui Tuchel își va afla adversarii din optimi la tragerea la sorți de vineri.

„Vreau să fim echipa cu care nimeni nu vrea să joace”, a spus Tuchel. „Acesta este rolul în care ne vedem în această ultimă rundă de opt.

Este un pas mare să o facem din nou și din nou – și de aceea ne luptăm pentru primele patru locuri în poate cel mai greu campionat din lume și ne luptăm acum din nou în primele opt echipe din Europa.

Acest lucru scoate la iveală tot ce e mai bun din noi”, a mai spus germanul, citat de BBC Sports.

Informațiile privind cedarea proprietății clubului au continuat să vină chiar și în timpul meciului, anunțându-se că Lord Coe s-a alăturat unui consorțiu condus de fostul președinte al lui Liverpool, Sir Martin Broughton, pentru a cumpăra clubul, în timp ce fostul atacant al lui Chelsea, Gianluca Vialli, a declarat că lucrează cu Nick Candy la oferta sa.

Anterior, familia Ricketts, care deține echipa americană de baseball Chicago Cubs, a confirmat că se află în fruntea unui grup de investitori care va face o ofertă până la termenul limită de vineri.

Chelsea va aștepta acum să vadă ce se va întâmpla în afara terenului, UEFA spunând, de asemenea, miercuri, că a cerut clarificări din partea Uniunii Europene cu privire la viitoarele meciuri din Liga Campionilor care îi implică pe londonezi, după ce au fost impuse sancțiuni asupra proprietarului rus Roman Abramovici.

Abramovici, despre care se știe că are legături cu președintele rus Vladimir Putin, și-a văzut activele înghețate de guvernul britanic, iar Chelsea a trebuit să obțină o licență specială pentru a continua să funcționeze.

Acest lucru a adus cu sine plafoane de cheltuieli, deși jucătorii și personalul clubului au putut zbura la Lille pentru meci, deoarece aceste aranjamente au fost deja făcute înainte de sancțiuni.

Între timp, logo-ul sponsorului Three a rămas afișat pe echipamentul lui Chelsea în timpul meciului, în ciuda faptului că firma a declarat că a cerut clubului să găsească o soluție pentru a-l elimina.