![augustin lazar agerpres_7806733 Lazar mandat Horodniceanu](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2018/03/06/augustin-lazar-agerpres_7806733-1000x600.jpg)
Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, lasă să se înţeleagă că şi procurorul general, Augustin Lazăr, ar urma să fie supus unei evaluări asemănătoare celei la care a fost supusă Laura Codruţa Kovesi. Mai exact, Toader a dezvăluit, la interviurile DC News, că i-a cerut lui Lazăr să nu desemneze un procuror şef interimar la DNA fără să-l consulte, iar procurorul general a ţinut cont de cererea sa.
Mai exact, întrebat dacă Lazăr va fi supus unei evaluări, Tudorel Toader a răspuns: „Vă dau un răspuns de principiu, general valabil: la fiecare dintre noi vine o vreme în care este supus evaluării.”
„Sigur că, de-a lungul ultimului an, a avut poziții care nu erau pe frecvența legii actuale. Când spunea la CSM că procedura de evaluare pe care am făcut-o eu ar fi nelegală pentru că un regulament al CSM prevede o altă metodologie. Eu i-am răspuns că regulamentul CSM nu poate să modifice legea. Dacă legea prevede criterii, proceduri, nu mă cobor la regulamente. Eram unul lângă altul în CSM și l-am întrebat dacă afirmația este documentată sau nu. Oricum nu conta, pentru că avea parti-prisurile sale. Evident că aș putea da mai multe exemple.
De mult trebuia si Lazar sa fie „evaluat”si apoi demis!
Mai nene, daca prima meserie din viata este de tractorist vei ramane toata viata in conceptie si in gandire tractorist indiferent cate faculatati faci dupa scoala de tractorist!
@Universal : Lazar nu e tractorist, e de la Aiud-Sâncrai, de lânga Alba Iulia, de unde se bea vin. Si-al lui tot „vin” e: contrafacut, dar … „vin” (mafiotii)…
Uite usor ,usor ciuma rosie prinde putere si agatindu-se ca niste sobolani de anumite paragrafe din legile tarii care bineinteles sint discutabile sau mai bine zis concepute asa ca sa se poate interpreta ori ce punct si virgula,pune stapinire pe tot ce misca in tara asta.
Daca noi nu vom lua masuri cu acesti sobolani acum si cit mai urgent, mai tirziu nu vom mai putea face nimic.
Domnule, poți emite niște opinii fără să folosești clișee? Asta doar pentru a dovedi că poți gândi cu capul dumitale.
Abia astept. Mai ales ca Parchetul General are nevoie de-un adevarat procuror, de-un om al legii, nu de cineva care sa tot se-agate si chibitzeze-n paguba timpului.
Cum credeti ca veti fi evaluat dvs. de istorie, domnule Toader? Poate felul in care va privesc actualii studenti de la Drept sa va ofere un indiciu…
Singurul lucru de evaluat la Lăzărică sunt şireturile.
Ce sa evaluezi la maimutoiul asta analfabet?