„Tricolorii mici”, doar remiză albă

România U21  a încheiat la egalitate, 0-0, partida cu Irlanda de Nord U21 – din runda a cincea din grupa 8 de calificare la EURO 2021, după ce echipa pregătită de Mirel Rădoi a rămas în 10 oameni, în minutul 79, atunci când Chindriș a primit al doilea galben și a fost eliminat.

Tricolorii mici au început meciul în atac, dar nu au reușit să își creeze ocazii de a marca. În minutul 34, Balmer a primit cartonașul galben, după ce l-a faultat pe Mihăilă. Patru minute mai târziu Dennis Man a șutat de la aproximativ 25 de metri, dar mingea trimisă de jucătorul vicecampioanei României a trecut pe lângă poartă.

În minutul 41, naționala lui Rădoi a ratat o ocazie uriașă de a deschide scorul pe stadionul irlandezilor. Petre i-a pasat lui Mihăilă, dar mingea a trecut peste poartă.

În minutul 45+1, Ricardo Grigore a primit și el un cartonaș galben, după ce a lovit cu palma un jucător în timpul unui duel pentru minge.

Prima repriză din Irlanda de Nord U21 – România U21 s-a încheiat fără modificări pe tabela de marcaj, 0-0.

România a început a doua repriză cu o ocazie imensă. În minutul 50, Petre a trimis peste poartă din 8 metri. 9 minute mai târziu, Irlanda de Nord a fost aproape de gol. Mccann a trimis însă pe lângă poartă. În minutul 77, tricolori au ratat o nouă ocazie de a puncta în poarta adversarilor. Man a șutat de la aproximativ 20 de metri, dar mingea trimisă de el a fost respinsă în corner de portarul advers. Două minute mai târziu, tricolorii au rămas în 10 oameni. Chindriș a primit al doilea galben și a fost eliminat.

Pe final de meci, Petre a ratat o nouă ocazie de gol, tricolorii mici și-au pus mâinile în cap, iar partida s-a încheiat cu o remiză albă, 0-0.

Echipele de start:

Irlanda de Nord U21 (5-4-1): 1. Gartside – 11. Gordon, 5. Marron, 2. Toal, 4. Balmer, 3. Burns – 18. Mccann, 6. Dunwoody, 7. Mccalmont, 8. Boyd Munce – 9. Parkhouse.
Rezerve: 1. Hughes – 10. Galbraith, 13. Scott, 14. Thompson, 16. Palmer, 17. Gallagher, 19. O’Neill, 20. Robinson
Antrenor: Ian Baraclough

România U21 (4-3-3): 1.Vlad – 19. Vlădoiu, 4. Pașcanu, 15. Chindriș, 6. Grigore – 14. Oaidă, 21. Marin, 10. Moruțan – 8. Man, 11. Petre, 7. Mihăilă
Rezerve: 12. Aioani – 3. Șut, 5. Itu, 9. Ganea, 13. Ciobotariu, 16. Merloi, 17. Olaru, 18. Rațiu, 20. Ciobanu
Antrenor: Mirel Rădoi

Reacția lui Rădoi

„Nu cred că a fost un meci foarte rău din partea noastră, ne așteptam la această agresivitate. Cred că azi a fost o zi în care am putut să vedem și alți jucători de care poate ne îndoiam. Am intrat de foarte multe ori în jocul lor, trebuia să avem mai multă răbdare pe atacurile lor poziționale. Era clar oarecum jocul lor, că vor avea un joc agresiv.

Cred că aici orice echipă va avea jocuri dificile pentru că terenul nu este în cele mai bune condiții.

E clar că trebuia să continuăm și în a doua repriză cum am început-o pe prima. Am intrat în jocul de luptă, de uzură, în mare parte sunt mulțumit de atitudinea băieților. Dar aș fi vrut ca la nivelul de joc să arătăm altfel.

(n.red. – următorul meci va fi acasă cu Danemarca) Contează mai puțin dacă jucăm acasă, trebuie să ne facem jocul nostru. Este o problemă pe care o întâmpinăm, foarte puțini jucători care joacă în campionate unde fotbalul e așa de agresiv.

Mi-aș fi dorit o victorie, dar în condițiile astea a fost un an bun”, a spus Mirel Rădoi, la finalul meciului, la ProX.